dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská kultura

Skladatel Robert Jíša získal prestižní ocenění

Úspěšný český skladatel Robert Jíša získal prestižní ocenění Ochranného svazu autorského (OSA) za svůj hudební projekt spojující hudbu a 3D animaci. Hlasy světla získaly cenu za Nejúspěšnější skladbu mezi žánry.

„Toto ocenění považuji za jedno ze dvou nejcennějších, ze všech, které jsem dostal. Velmi si vážím i Speciální ceny poroty na letošním Worldfestu v Houstonu, za film slovinské režisérky Emy Kugler "Echoes Of Time,” řekl Robert Jíša.

jisa-osa-nahled Tento počin byl oceněn i v Jakartě a nově také v Barceloně cenou The Castell Awards. Jde o celovečerní slovinský film, k němuž Robert Jíša napsal soundtrack. „Vzhledem k tomu, že film má minimum dialogů, obnášelo to přes hodinu hudby, která vlastně vypráví příběh, jen společně s kamerou,” dodal.

Hlasy světla

Kompozice Hlasy světla původně vznikla jako volné pokračování série muzikoterapeutických projektů Hlasy lesa, Hlasy moře a Hlasy vesmíru, která byla vydána na CD v průběhu posledních sedmi let. Ambicí autora bylo zkomponovat chorální formu, která už není zdaleka pouze muzikoterapií, léčivými tóny, ale silnou elektroakustickou kompozicí, využívající všech uměleckých možností, které nabízí úzká spolupráce s chlapeckým sborem Boni Pueri, vynikajícími sólisty a komorním orchestrem.

Po dlouhém pátrání po nejvhodnějším libretu zvítězily fragmenty z latinského requiem. Ty, spolu s ambientním a neoklasicistním hudebním jazykem a 3D projekcí vyjadřují touhu člověka po naplnění smyslu života, objevení onoho drtikolovského světla na konci tunelu našich životů, klidu duše. Pro někoho je na konci smrt, pro jiné je to přechod do jiné dimenze, nalezení vnitřního smíření se světem a se sebou samým.

Skladba Hlasy světla nás v symbolech a sedmi částech provází od narození až po duchovní a nakonec i fyzické „znovuzrození“.

Robert Jíša o ceně a projektech, které připravuje:

http://youtu.be/MrtvoF-LABk

jisa-osa-2-nahled Po dokončení oboru filmová hudba na prestižní Berklee College Of Music se Robert Jíša vrátil do Prahy, kde se věnuje skladbě hudby se širokým záběrem, od muzikoterapie, přes filmovou hudbu, až po experimenty na pomezí ambientní a soudobé vážné hudby.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru