dnes
Středa - zatazeno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
25°C
Sklad v oblouku Karlova mostu nahradí brzy občerstvení. Praha 1 by místo raději zprůchodnila
Uzavřený oblouk Karlova mostu, ve kterém byl mnoho let sklad kamenů. Foto: puc

Sklad v oblouku Karlova mostu nahradí brzy občerstvení. Praha 1 by místo raději zprůchodnila

Prostranství pod obloukem, který je součástí předpolí Karlova mostu na Malé Straně, by se mělo v dohledné době změnit. Doposud sloužilo jako sklad kamenů pro opravy mostu, za pár týdnů by zde mohlo podle představ magistrátu začít fungovat rychlé občerstvení. Radnice Prahy 1 má však už devět let hotový projekt na úpravy celého předpolí tak, aby zde existovalo volné a především průchozí prostranství pro veřejnost.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) při nedělních oslavách 660 výročí položení základního kamene Karlova mostu ukázal novinářům vyklizené a doposud nepřístupné prostranství pod jedním z oblouků Karlova mostu na malostranském břehu.

„Bylo tady zázemí pro opravu Karlova mostu, skladovaly se zde některé kameny z památky. Ale proč to mít zavřené? Je to unikátní lokalita, proto bychom tento prostor chtěli zpřístupnit lidem. Ještě v této letní sezoně zde udělat občerstvení za lidové ceny a pro příští rok ve spolupráci s Prahou 1 zkusit najít nájemce, který by zde působil, než začne poslední etapa opravy Karlova mostu,“ uvedl Dolínek.

Agentura ČTK uvedla, že podle Dolínka nové využití pro místo pod obloukem má najít Institut plánování a rozvoje (IPR). Rekonstrukce pláště Karlova mostu by měla začít v řádu let, podle náměstka to nebude dřív než v roce 2022.

Praha 1: Naše studie jen čeká na vyklizení skladu

Starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) Dolínkova „mediální sóloakce" zaskočila, nazval ji „objevováním Ameriky“.  „O zrušení skladu usilujeme mnoho let, vždyť už v roce 2008 nechala první městská část týmem pod vedením architekty Pavly Melkové vytvořit studii s názvem Úprava předpolí Karlova mostu. Oceňujeme, že pražský magistrát po devíti letech, kdy ignoroval výzvy radnice jedničky, konečně uznal, že mít sklad pod tímto krásným mostem je zvrhlost,“ uvedl Lomecký.

Server Pražský patriot měl možnost do studie nahlédnout. Dokument řeší prostranství pod dvěma oblouky předpolí Karlova mostu. Nejen to, které sloužilo doposud jako sklad, ale zabývá se také místem blíže k řece, na kterém je zhduba šestnáct parkovacích míst. Převážně jde o auta hostů jedné ze zdejších luxusních restaurací. Tímto prostorem se sice dá projít, ale mezi auty to není nic pohodlného, o maminkách s kočárky, které míří na zdejší hřiště, ani nemluvě. Studie navrhuje, aby prostranství pod oběma oblouky bylo volné. Z místa pod oblouky i bezprostředního okolí by mělo zmizet parkoviště.

Současný stav:

oblouk-karluv-most-clanek-1

Studií navrhovaná úprava:

oblouk-karluv-most

Součástí uvolněného prostranství blíže k řece by mělo být výtvarné dílo s názvem Zastavený čas. Vzhledem k tomu, že pod obloukem je nutné zachovat možnost průjezdu aut obsluhujících montáž mobilní protipovodňové ochrany a nelze zde umístit nadzemní prvek, navrhují architekti dílo umístit do terénu.

V dlažbě by byly zapuštěny dřevěné trámy vytvářející figuru „zastaveného pohybu“, dřevěných klád plavených po řece. Prvek by byl odkazem na motiv původního využití oblasti, tedy skladování připlaveného dřeva.

Současný stav:

oblouk-karluv-most-clanek-2

Studií navrhovaná úprava:

oblouk-karluv-most-1

V dlažbě je umístěno umělecké dílo ze starších dřevěných trámů

„Problémem současného návštěvníky přeplněného centra není nabídka občerstvení, tak je dostatečná v různých cenových kategoriích, ale nedostatek volných prostranství. Lidé se v nejnavštěvovanějších lokalitách tísní, což ve finále zhoršuje jejich dojem z centra. Studie navrhuje udělat takové místo přímo u řeky pod Karlovým mostem. To je přece lepší, než další párek v rohlíku či kebab,“ pokračoval starosta Prahy 1. Podle Lomeckého by bylo nejefektivnější, kdyby se zmiňovaná studie překlopila v územní rozhodnutí a následně stavební povolení, což by se vše mohlo stihnout do příští letní sezony.

„Byla by škoda zahodit tuto studii. Berme ji jako ideový materiál, základ, ze kterého se bude vycházet. A bavme se pak o detailech, jako je třeba podoba mobiliáře či další detaily, udělejme prováděcí projekt. Jsou jen dvě možnosti – buď oblouky nechat uzavřené, respektive špatně průchozí, nebo je maximálně zpřístupnit lidem, udělat z nich krásný plácek. Studie navrhuje druhé řešení, podle mne v exponovaném centru to jediné správné,“ sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Úbytek parkovacích míst při této a dalších úpravách v centru bude podle něj nutné řešit výstavbou podzemních garáží, jak to je běžné v zahraničí.

Anketa

V oblouku pod Karlovým mostem byl zrušen sklad kamenů. Co byste tam preferovali nyní?

Podle náměstka Dolínka by výhodou občerstvení pod obloukem Karlova mostu bylo, že by se k památce nestahovali bezdomovci, když by prostranství pod obloukem bylo na noc zamčené. „O bezdomovce se město stará na jiných místech, nechceme je pod Karlovým mostem,“ podotkl náměstek.

Starosta Lomecký považuje takový argument za zavádějící. „O to, aby se do oblouku nestahovali bezdomovci, se dokážeme postarat jinak, než jeho uzavřením. Vždyť nedaleko funguje služebna strážníků,“ dodal.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru