dnes
Pondělí - jasno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
21°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
24°C
Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky
Skautský šátek. Foto: Pohled 111 / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky

Na místa v mnoha skautských oddílech v Praze se vedou pořadníky i na několik let dopředu, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Junáku – českého skautu Barbora Trojak. V hlavním městě funguje 50 skautských středisek, která sdružují přes 250 oddílů. Skautů a skautek od nejmenších dětí po dospělé je v Praze téměř 8000, doplnila Trojak.

„Najít pro děti skautský oddíl v Praze je spíš problém, proto určitě vítáme nové oddíly. Jako organizace jim poskytneme co největší podporu. Pro jejich vznik je ale důležité mít prostor pro pravidelná setkání, tedy klubovnu a dostatek vedoucích," řekla dále Trojak.

V metropoli fungují také dvě vodácká střediska, pod která patří podle Trojak do 15 vodáckých oddílů. Od běžných skautů se liší jen tím, že část programu provozují u vody nebo na lodích.

Největší zájem o zápis do skautských oddílů je podle Trojak na začátku školního roku. Větší poptávka je také v pololetí a na konci školního roku, kdy rodiče řeší tábory.

Poměr dívek a chlapců je ve skautských oddílech téměř vyrovnaný. Se skautingem mohou děti začít od pěti let, nejvíce jich do oddílů podle údajů Junáku nastoupí mezi sedmým a devátým rokem. V Praze nejpočetnější skautskou skupinu tvoří děti od sedmi do 15 let, kterých je aktuálně více než 4500.

Junák – český skaut má v Česku přes 64 000 členů a více než 2000 oddílů. Na jeho činnosti se podílí přes 13 000 dobrovolníků. Díky tomu měsíční členství v oddílu přijde v průměru na 600 korun.

První výhradně chlapecký skautský tábor v Československu se konal v červenci 1912. Dívky se ke skautingu přidaly o tři roky později.

Aktuální počet členů skautu v Praze:

děti do 6 let

124

od 7 do 15 let

4562

od 16 do 18 let

707

od 19 do 26 let

925

dospělí nad 26 let

1554

Zdroj: Junák – český skaut


Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

Včera v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

Včera ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Další články
Nahoru