dnes
Pondělí - zatazeno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
16°C
pozítří
Středa - skorojasno
22°C
Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky
Skautský šátek. Foto: Pohled 111 / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky

Na místa v mnoha skautských oddílech v Praze se vedou pořadníky i na několik let dopředu, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Junáku – českého skautu Barbora Trojak. V hlavním městě funguje 50 skautských středisek, která sdružují přes 250 oddílů. Skautů a skautek od nejmenších dětí po dospělé je v Praze téměř 8000, doplnila Trojak.

„Najít pro děti skautský oddíl v Praze je spíš problém, proto určitě vítáme nové oddíly. Jako organizace jim poskytneme co největší podporu. Pro jejich vznik je ale důležité mít prostor pro pravidelná setkání, tedy klubovnu a dostatek vedoucích," řekla dále Trojak.

V metropoli fungují také dvě vodácká střediska, pod která patří podle Trojak do 15 vodáckých oddílů. Od běžných skautů se liší jen tím, že část programu provozují u vody nebo na lodích.

Největší zájem o zápis do skautských oddílů je podle Trojak na začátku školního roku. Větší poptávka je také v pololetí a na konci školního roku, kdy rodiče řeší tábory.

Poměr dívek a chlapců je ve skautských oddílech téměř vyrovnaný. Se skautingem mohou děti začít od pěti let, nejvíce jich do oddílů podle údajů Junáku nastoupí mezi sedmým a devátým rokem. V Praze nejpočetnější skautskou skupinu tvoří děti od sedmi do 15 let, kterých je aktuálně více než 4500.

Junák – český skaut má v Česku přes 64 000 členů a více než 2000 oddílů. Na jeho činnosti se podílí přes 13 000 dobrovolníků. Díky tomu měsíční členství v oddílu přijde v průměru na 600 korun.

První výhradně chlapecký skautský tábor v Československu se konal v červenci 1912. Dívky se ke skautingu přidaly o tři roky později.

Aktuální počet členů skautu v Praze:

děti do 6 let

124

od 7 do 15 let

4562

od 16 do 18 let

707

od 19 do 26 let

925

dospělí nad 26 let

1554

Zdroj: Junák – český skaut


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru