dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
12°C
Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky
Skautský šátek. Foto: Pohled 111 / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Skautský boom v Praze. Na místa v oddílech se vedou pořadníky, čeká se i roky

Na místa v mnoha skautských oddílech v Praze se vedou pořadníky i na několik let dopředu, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Junáku – českého skautu Barbora Trojak. V hlavním městě funguje 50 skautských středisek, která sdružují přes 250 oddílů. Skautů a skautek od nejmenších dětí po dospělé je v Praze téměř 8000, doplnila Trojak.

„Najít pro děti skautský oddíl v Praze je spíš problém, proto určitě vítáme nové oddíly. Jako organizace jim poskytneme co největší podporu. Pro jejich vznik je ale důležité mít prostor pro pravidelná setkání, tedy klubovnu a dostatek vedoucích," řekla dále Trojak.

V metropoli fungují také dvě vodácká střediska, pod která patří podle Trojak do 15 vodáckých oddílů. Od běžných skautů se liší jen tím, že část programu provozují u vody nebo na lodích.

Největší zájem o zápis do skautských oddílů je podle Trojak na začátku školního roku. Větší poptávka je také v pololetí a na konci školního roku, kdy rodiče řeší tábory.

Poměr dívek a chlapců je ve skautských oddílech téměř vyrovnaný. Se skautingem mohou děti začít od pěti let, nejvíce jich do oddílů podle údajů Junáku nastoupí mezi sedmým a devátým rokem. V Praze nejpočetnější skautskou skupinu tvoří děti od sedmi do 15 let, kterých je aktuálně více než 4500.

Junák – český skaut má v Česku přes 64 000 členů a více než 2000 oddílů. Na jeho činnosti se podílí přes 13 000 dobrovolníků. Díky tomu měsíční členství v oddílu přijde v průměru na 600 korun.

První výhradně chlapecký skautský tábor v Československu se konal v červenci 1912. Dívky se ke skautingu přidaly o tři roky později.

Aktuální počet členů skautu v Praze:

děti do 6 let

124

od 7 do 15 let

4562

od 16 do 18 let

707

od 19 do 26 let

925

dospělí nad 26 let

1554

Zdroj: Junák – český skaut


Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Dnes ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru