Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Skateboardista, kterému před lety ukradli bronzové ruce, se vrátí do parku pod Nuselským mostem
Převoz sochy z depozitáře. Foto(2x): P2

Skateboardista, kterému před lety ukradli bronzové ruce, se vrátí do parku pod Nuselským mostem

Záměr vrátit do parku Folimanka opravenou sochu skateboardisty odsouhlasilo vedení Prahy 2 již loni, k umístění díla mělo dojít letos v srpnu při příležitosti konání letních olympijských her v Tokiu. Ty však byly kvůli koronaviru odsunuty na příští rok, takže i instalace sochy proběhne později.   
skateboardista-snimek-z-roku-2006

Snímek z roku 2006

Podnět týkající se opravy sochy, které před lety zloději ukradli bronzové ruce, obdržela Praha 2 od Pavla Friše, propagátora historie Folimanky a Vyšehradu. Může, který působí též pod identitou Vyšehradskej jezdec.

Socha, jejímž autorem je Jaroslav Hladký, byla v letech 1982 až 2007 umístěna v parku Folimanka a po poškození byla uložena do depozitáře. S návratem této i dalších soch Praha 2 původně počítala v souvislosti s dokončením rekonstrukce příslušné části parku. Skateboarding jako disciplína měl mít na olympiádě v Tokiu svou premiéru.

„Pan Friš zajistil potřebná jednání s autorem sochy, přislíbil dokumentovat celý příběh a zprostředkoval náš kontakt s Českou asociací skateboardingu. S asociací jsme letos v červnu uzavřeli smlouvu o výpůjčce za účelem renovace sochy a propagace skateboardingu,“ uvedl místostarosta druhé městské části pro kulturu a sport Jaroslav Šolc.

Radnice Prahy 2 by ráda opravenou sochu vrátila do oblasti kaskády před halou USK na Folimance nejpozději příští rok, do kterého byly přesunuty i LOH v Japonsku.

Stala by se tak jednou z prvních součástí plánovaného volnočasového areálu, který zde má v rámci dokončení rekonstrukce parku Folimanka vzniknout.

Nové mlhoviště

Praha 2 letos instalovala už čtrnáct mlhovišť. První byla spuštěna v květnu, to poslední začalo v parku Folimanka „mlžit“ 15. července. Mlžítka či mlhoviště dvou typů – brčko či na sloupu – jsou umístěna ve vybraných místech v parcích a na náměstích.

Na Palackého náměstí, na Výtoni, na Tylově a Ostrčilově náměstí se mohou lidé osvěžit vodní mlhou již několik měsíců. Další mlhoviště jsou umístěna na dětských hřištích a v parcích.

Mlhoviště jsou nyní v Havlíčkových sadech (v parku na loukách u Pavilonu, na Horním dětském hřišti a na hřišti U Štiky). V Riegrových sadech jsou v parku na louce na stráni mezi Sokolem a Chopinovou ulicí, na Folimance u vstupu z ulice Na Slupi a u dětského hřiště, na Karlově náměstí v jižní část parku u dětského hřiště, na dětských hřištích U Vodárny a Na Rybníčku.

Tato mlhoviště jsou vybavena solárním panelem a termostatem, který reguluje jejich činnost podle venkovní teploty. Na Ostrčilově, Palackého a Tylově náměstí a na Výtoni jsou mlžítka typu brčko, která má městská část pronajatá. Jedná se o sloupek posazený na vodovodním hydrantu, který mlží ve výšce 1,5 metru.

Víte, že…

… se v parku Folimanka nachází jeden největších krytů civilní ochrany na území metropole?

Bunkr Folimanka, jenž se nachází v ulici Pod Karlovem, má rozlohu 1332 metrů čtverečních, pancéřové dveře, je osvětlený, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem. Je udržovaný, v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí, například chemického útoku, by mohl sloužit původnímu účelu.

V běžně nepřístupném bunkru jsou občas pořádány prohlídky zdarma pro veřejnost. Je zde umístěna stálá fotografická výstava na téma pražské podzemní kryty civilní ochrany, dědictví minulého režimu.

Protiatomový kryt Folimanka: Labyrint chodeb a zajímavé místnosti v podzemí

V hlavním městě je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze pouhých deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2800 osob.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru