dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov
Skanzen Řepora v plamenech. Foto: HZS Praha

Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov

V pražských Řeporyjích dnes odpoledne hořelo v areálu středověkého skanzenu Řepora. Hořela tam tráva a část staveb, několik jich bylo zničeno. Za existenci areálu to bylo už poněkolikáté, při loňském požáru byla škoda tři miliony korun.  

K dnešnímu požáru vyjelo několik profesionálních a dobrovolných jednotek krátce před půl pátou odpoledne. „V Řepoře hořel travní porost a část dřevěných objektů skanzenu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Plameny zasáhly celkem čtyři objekty, hořela i část přilehlého lesního porostu. „Jednotkám se podařilo dostat plameny pod kontrolu asi za 20 minut po příjezdu, následovalo dohašování ohořelých částí budov,“ popsal zásah Kavka.

Požár prakticky zničil několik budov a napáchal větší škody, jejich přesný rozsah a příčinu požáru šetří hasičští a policejní vyšetřovatelé. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu.

Řeporyjský skanzen, který má ilustrovat život předků ve 14. století, byl v plamenech v roce 2003, kdy se ukázalo, že ho někdo zapálil úmyslně. Oheň zničil usedlost hrnčíře a rolníka, kovárnu i špejchar.

Škoda byla pět milionů korun, navíc uhořelo několik domácích zvířat. O rok později došlo k požáru domu sloužícího hlídačům, na vině byla špatná izolace topení.

V minulosti skanzen posloužil například pro natáčení některých scén filmů Bathory a Tři bratři. Natáčely se zde i seriály První republika a Četníci z Luhačovic. Filmaři zde pobývali i díky televiznímu projektu Jan Hus.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru