Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov
Skanzen Řepora v plamenech. Foto: HZS Praha

Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov

V pražských Řeporyjích dnes odpoledne hořelo v areálu středověkého skanzenu Řepora. Hořela tam tráva a část staveb, několik jich bylo zničeno. Za existenci areálu to bylo už poněkolikáté, při loňském požáru byla škoda tři miliony korun.  

K dnešnímu požáru vyjelo několik profesionálních a dobrovolných jednotek krátce před půl pátou odpoledne. „V Řepoře hořel travní porost a část dřevěných objektů skanzenu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Plameny zasáhly celkem čtyři objekty, hořela i část přilehlého lesního porostu. „Jednotkám se podařilo dostat plameny pod kontrolu asi za 20 minut po příjezdu, následovalo dohašování ohořelých částí budov,“ popsal zásah Kavka.

Požár prakticky zničil několik budov a napáchal větší škody, jejich přesný rozsah a příčinu požáru šetří hasičští a policejní vyšetřovatelé. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu.

Řeporyjský skanzen, který má ilustrovat život předků ve 14. století, byl v plamenech v roce 2003, kdy se ukázalo, že ho někdo zapálil úmyslně. Oheň zničil usedlost hrnčíře a rolníka, kovárnu i špejchar.

Škoda byla pět milionů korun, navíc uhořelo několik domácích zvířat. O rok později došlo k požáru domu sloužícího hlídačům, na vině byla špatná izolace topení.

V minulosti skanzen posloužil například pro natáčení některých scén filmů Bathory a Tři bratři. Natáčely se zde i seriály První republika a Četníci z Luhačovic. Filmaři zde pobývali i díky televiznímu projektu Jan Hus.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru