Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - zatazeno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov
Skanzen Řepora v plamenech. Foto: HZS Praha

Skanzen Řepora v plamenech, požár zničil pár budov

V pražských Řeporyjích dnes odpoledne hořelo v areálu středověkého skanzenu Řepora. Hořela tam tráva a část staveb, několik jich bylo zničeno. Za existenci areálu to bylo už poněkolikáté, při loňském požáru byla škoda tři miliony korun.  

K dnešnímu požáru vyjelo několik profesionálních a dobrovolných jednotek krátce před půl pátou odpoledne. „V Řepoře hořel travní porost a část dřevěných objektů skanzenu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Plameny zasáhly celkem čtyři objekty, hořela i část přilehlého lesního porostu. „Jednotkám se podařilo dostat plameny pod kontrolu asi za 20 minut po příjezdu, následovalo dohašování ohořelých částí budov,“ popsal zásah Kavka.

Požár prakticky zničil několik budov a napáchal větší škody, jejich přesný rozsah a příčinu požáru šetří hasičští a policejní vyšetřovatelé. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu.

Řeporyjský skanzen, který má ilustrovat život předků ve 14. století, byl v plamenech v roce 2003, kdy se ukázalo, že ho někdo zapálil úmyslně. Oheň zničil usedlost hrnčíře a rolníka, kovárnu i špejchar.

Škoda byla pět milionů korun, navíc uhořelo několik domácích zvířat. O rok později došlo k požáru domu sloužícího hlídačům, na vině byla špatná izolace topení.

V minulosti skanzen posloužil například pro natáčení některých scén filmů Bathory a Tři bratři. Natáčely se zde i seriály První republika a Četníci z Luhačovic. Filmaři zde pobývali i díky televiznímu projektu Jan Hus.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru