dnes
Sobota - prehanky-dest
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
22°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
23°C
Pražská kultura

Skandinávský dům láká na festival Dny Severu

Multižánrový festival Dny Severu, jehož tématem je hudba v různých podobách, pořádá letos již posedmé Skandinávský dům. Hlavními hosty festivalu budu norský spisovatel Lars Saabye Christensen a švédská spisovatelka Katarina Bivaldová, kteří se představí na literární besedě 24. listopadu v Literární kavárně Řetězová. Besedu doplněnou o čtení ukázek bude moderovat Martin Severýn a bude tlumočena do češtiny.

Dny Severu budou pokračovat až do 2. prosince, návštěvníci festivalu se mohou těšit na hudebně-poetický večer, filmovou přednášku, program pro děti i několik filmových promítání.

Hudba bude slyšet i na filmovém plátně: na programu je norská filmová adaptace kultovního románu Larse Saabye Christensena Beatles o dospívání čtyř chlapců, kteří chtějí být právě jako slavná britská kapela, islandské drama Hlava plná metalu o dívce, která se snaží vyrovnat s tragickou smrtí bratra a zároveň se stát black metalovou hvězdou, švédský film Neplač pro mě, který je inspirován životem Håkana Hellströma, jedné z největších současných švédských rockových hvězd, a islandský hudební snímek Heima, který sleduje tour asi nejúspěšnější islandské kapely všech dob Sigur Rós.

Festival nabízí i promítání filmů v Kině Evald:

23. 11. 19:00 Film: Beatles

25. 11. 19:00 Film: Heima

1. 12. 19:00 Film: Hlava plná metalu

2. 12. 19:00 Film: Neplač pro mě

V úterý 29. listopadu můžete přijít na hudebně-poetický večer v kavárně Liberál, Heřmanova 6, Holešovice, od 19 hodin. Vystoupí Edith Södergran a Silvie Morasten, vstupné je dobrovolné.

Ve středu 30. listopadu se uskuteční v dejvické kavárně Potrvá Srbská 347/2 přednáška s názvem Vyšší moc filmu, která vám mimo jiné prozradí aktuální tendence v severské kinematografii.


Knižní novinka: Osmnáct pod nulou je další thriller Stefana Ahnhema

22. května 2019 v 07:18

Knižní novinka Osmnáct pod nulou je třetí mrazivý thriller z pera švédského bestselleristy Stefana Ahnhema, třetí temný případ Fabiana Riska.

Museum skla Portheimka uspělo v prestižní soutěži

18. května 2019 ve 23:26

Druhé místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii „Muzejní počin roku 2018“ obsadilo Museum skla Portheimka. Vyhlášení výsledků „slávy muzeí“ se konalo ve čtvrtek 16. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Laserový muž a Český důchodce. Reportážní cesta do podhoubí xenofobie a strachu v DOXu

18. května 2019 v 10:10

Na počátku 90. let terorizoval Stockholm a Uppsalu laserovou puškou. John Ausonius, švédský „laserový muž“, který střílel především na imigranty či jejich potomky. O téměř třicet let později u nás začaly padat na železniční koleje stromy, pokácené českým důchodcem. Jsou to dva zcela různé příběhy,...

Výstavu Zdeňky Čechové najdete v Galerii 9

18. května 2019 v 08:29

Výstavu obrazů a projekcí autorských uměleckých multimediálních děl výtvarnice, režisérky a choreografky Zdeňky Čechové uvidíte v červnu v Galerii 9. Vernisáž výstavy se koná 3. června v 18 hodin.

Poslední premiérou sezony Městských divadel pražských bude Romeo a Julie

18. května 2019 v 08:08

Premiérou jedné z nejslavnějších tragédií o lásce uzavřou Městská divadla pražská svoji první sezonu pod novým vedením. Romea a Julii v režii uměleckého šéfa Michala Dočekala uvede divadlo ABC poprvé 25. května.

Svorný nesoulad. Výstavu najdete v Galerii 9

17. května 2019 v 07:57

Lenka Vojtová a Jaroslav Křížek vystavují v Galerii 9. Výstavu Svorný nesoulad uvidíte do 30. května.

Operace Anthropoid: Debata s Jiřím Padevětem

17. května 2019 v 07:42

Praha 8 a Sokol Libeň zvou na debatu s historikem a spisovatelem Jiřím Padevětem ve středu 29. května od 18 hodin. V sokolovně bude zahájena výstava „Sokol a Anthropoid“.

Další články
Nahoru