Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Šiška, Šupinka, nebo třeba Cone? Veřejnost vybírá jméno pro mládě luskouna
Luskouní mládě má již několikanásobek své poporodní váhy. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Šiška, Šupinka, nebo třeba Cone? Veřejnost vybírá jméno pro mládě luskouna

Mládě luskouna krátkoocasého, které se v Zoo Praha narodilo na začátku února, přibírá na váze každým dnem, matka Run Hou Tang o něj vzorně pečuje a šestitýdenní samička tak překonala počáteční kritické období. Prvnímu mláděti luskouna v Evropě stále chybí jméno, které může do středy 22. března veřejnost vybírat z několika variant, které vybrali zástupci zoo a magistrátu. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Mládě luskouna krátkoocasého, v přírodě kriticky ohroženého druhu, se v trojské zoo narodilo ve čtvrtek 2. března a vážilo 135 gramů. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě. V sobotu 25. března proběhnou křtiny mláděte při příležitosti slavnostního zahájení 92. sezóny pražské zoo. V ten den bude oznámeno jméno luskouna.

„Narození a dosavadní průběh odchovu mláděte je velký úspěch daný nejen tím, že samice Run Hou Tang je již zkušená matka, ale také velkým nasazením našich chovatelů. Současně však musím opět připomenout, že vyhráno ještě není. Další rizikové období nastane, jakmile luskouní samička začne ochutnávat ‚pevnou‘ potravu, a druhé, až na ni bude přecházet,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Chovatelé se původně několik dní po narození mláděte uchýlili k jeho dokrmování. Potvrdilo se totiž, že samice Run Hou Tang neměla dostatek mateřského mléka. Malá samička náhradní stravu ihned ochotně přijímala a dnes už má několikanásobek své poporodní váhy. Váží už skoro půl kilogramu. Dokrmování teď už není třeba.

„Loni, když jsme takto vybírali přezdívky pro párek dovezených luskounů, jistě nikdo nečekal, že už za rok budeme vybírat jméno jejich mláděti. Prvnímu takto narozenému v Evropě. O to důležitější je narození mláděte v kontextu jejich ochrany – aktuálně jde o nejpašovanější savce světa, bohužel do velké míry vinou tzv. tradiční čínské medicíny. Mládě je známkou špičkové péče, které se zvířatům v Zoo Praha dostává, i skvělé spolupráce s Taipei Zoo. Jsem zvědavá, jaké jméno veřejnost nakonec zvolí,“ sdělila náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Navrhovaná jména:

Šiška – přezdívka luskouního mláděte, kterou pro jeho podobu se smrkovou šiškou začal používat ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek,

Kju-ka – „šiška“ v tzv. tchajwanštině (v subdialektu dialektu hokkien); jméno vybral chovatel luskounů David Vala,

Songguo – „šiška“ v mandarínské čínštině, výraz navíc připomíná jméno otce mláděte (Guo Bao); jméno vybral kurátor savců Pavel Brandl,

Šupinka – návrh náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové, který odkazuje na jejich kůži složenou z tvrdých šupin, kvůli kterým jsou luskouni terčem pytláků a jsou ohroženým druhem,

Cone – „šiška“ v angličtině, samičce by se tak mohlo přezdívat Connie; návrh náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba.

Zdroj: Zoo Praha

Vybírat jméno pro malého luskouna můžou lidé po přihlášení na Portále Pražana.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Další články
Nahoru