Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Šiška, Šupinka, nebo třeba Cone? Veřejnost vybírá jméno pro mládě luskouna
Luskouní mládě má již několikanásobek své poporodní váhy. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Šiška, Šupinka, nebo třeba Cone? Veřejnost vybírá jméno pro mládě luskouna

Mládě luskouna krátkoocasého, které se v Zoo Praha narodilo na začátku února, přibírá na váze každým dnem, matka Run Hou Tang o něj vzorně pečuje a šestitýdenní samička tak překonala počáteční kritické období. Prvnímu mláděti luskouna v Evropě stále chybí jméno, které může do středy 22. března veřejnost vybírat z několika variant, které vybrali zástupci zoo a magistrátu. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Mládě luskouna krátkoocasého, v přírodě kriticky ohroženého druhu, se v trojské zoo narodilo ve čtvrtek 2. března a vážilo 135 gramů. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě. V sobotu 25. března proběhnou křtiny mláděte při příležitosti slavnostního zahájení 92. sezóny pražské zoo. V ten den bude oznámeno jméno luskouna.

„Narození a dosavadní průběh odchovu mláděte je velký úspěch daný nejen tím, že samice Run Hou Tang je již zkušená matka, ale také velkým nasazením našich chovatelů. Současně však musím opět připomenout, že vyhráno ještě není. Další rizikové období nastane, jakmile luskouní samička začne ochutnávat ‚pevnou‘ potravu, a druhé, až na ni bude přecházet,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Chovatelé se původně několik dní po narození mláděte uchýlili k jeho dokrmování. Potvrdilo se totiž, že samice Run Hou Tang neměla dostatek mateřského mléka. Malá samička náhradní stravu ihned ochotně přijímala a dnes už má několikanásobek své poporodní váhy. Váží už skoro půl kilogramu. Dokrmování teď už není třeba.

„Loni, když jsme takto vybírali přezdívky pro párek dovezených luskounů, jistě nikdo nečekal, že už za rok budeme vybírat jméno jejich mláděti. Prvnímu takto narozenému v Evropě. O to důležitější je narození mláděte v kontextu jejich ochrany – aktuálně jde o nejpašovanější savce světa, bohužel do velké míry vinou tzv. tradiční čínské medicíny. Mládě je známkou špičkové péče, které se zvířatům v Zoo Praha dostává, i skvělé spolupráce s Taipei Zoo. Jsem zvědavá, jaké jméno veřejnost nakonec zvolí,“ sdělila náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Navrhovaná jména:

Šiška – přezdívka luskouního mláděte, kterou pro jeho podobu se smrkovou šiškou začal používat ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek,

Kju-ka – „šiška“ v tzv. tchajwanštině (v subdialektu dialektu hokkien); jméno vybral chovatel luskounů David Vala,

Songguo – „šiška“ v mandarínské čínštině, výraz navíc připomíná jméno otce mláděte (Guo Bao); jméno vybral kurátor savců Pavel Brandl,

Šupinka – návrh náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové, který odkazuje na jejich kůži složenou z tvrdých šupin, kvůli kterým jsou luskouni terčem pytláků a jsou ohroženým druhem,

Cone – „šiška“ v angličtině, samičce by se tak mohlo přezdívat Connie; návrh náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba.

Zdroj: Zoo Praha

Vybírat jméno pro malého luskouna můžou lidé po přihlášení na Portále Pražana.


Autor: Jan Puci

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru