dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Širší chodníky, vysazené stromy, přívětivější tvář. Praha 1 chce zklidnění Revoluční ulice
Pohled do Revoluční ulice ze Štefánikova mostu. Foto: archiv

Širší chodníky, vysazené stromy, přívětivější tvář. Praha 1 chce zklidnění Revoluční ulice

Revoluční ulice včetně přilehlého okolí je další lokalitou, kterou chce nechat Městská část Praha 1 zvelebit v rámci postupné revitalizace veřejných prostranství.   

Revoluční ulici a přilehlé okolí by chtěla Praha 1 nechat revitalizovat. V místě přetíženém automobilovou dopravou by mělo být více pamatováno na chodce. Revoluční ulice, Štefánikův most a navazující ulice a prostranství jsou posledním úsekem městského bulváru, který vznikl ve stopě takzvaného Staroměstského hradebního okruhu a stále čeká na výraznou proměnu k lepšímu.

Ulice Na Příkopě, 28. října a polovina Národní byly rekonstruovány již před mnoha lety. Rehabilitace Revoluční byla po dlouhou dobu blokována čekáním na plánovanou stavbu kolektoru. Loni v listopadu však pražští radní rozhodli, že příprava stavby kolektoru bude zastavena, takže v současnosti lze opět reálně uvažovat o revitalizaci Revoluční.

„Naším cílem je komplexní rekonstrukce celého prostoru tak, aby zejména občané naší městské části, kteří bydlí v této oblasti, mohli žít v příjemnějším a kultivovanějším prostředí. Chceme skutečnou kvalitu bez výstřelků, jakým byla například zamýšlená výstavba lanovky na Letnou. Naopak zelenou by měla dostat Novomlýnská brána navržená paní architektou Evou Jiřičnou a také využití prostranství takzvaného Švermova parčíku, který má vzhledem ke své nevábnosti s parkem pramálo společného,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), který také doufá, že do příslušných výběrových řízení se přihlásí co nejvíce uchazečů.

Čtyřletý projekt je náročný nejen rozsahem prací, ale rovněž jejich koordinací. Městská část Praha 1 má nicméně již do roku 2008 zpracovanou studii revitalizace Revoluční ulice a okolí. Tato studie byla dočasně uložena k ledu – právě do doby, než bude postaven zmíněný kolektor. Nyní, po rozhodnutí městské rady o zrušení výstavby kolektoru, je tak studie opět aktuální.

K zásadním aspektům projektu patří prověření jednopruhového vedení jízdních směrů včetně úpravy osového vedení kolejiště tak, aby mohl být rozšířen chodník na východní – novoměstské  – straně, prověření ochranných pásem poduličních sítí, aby mohly být v ulici vysazeny stromy. Významným zatraktivněním může být i vybudování schodišť v úrovni jižního pilíře Štefánikova mostu na náplavku.

Odhadované náklady všech prací činí zhruba 350 milionů korun. Podle Lomeckého by je měl pokrýt pražský rozpočet. Projekt revitalizace Revoluční podporuje také Hospodářská komora hl. m. Prahy, která po skončení prací očekává výrazný nárůst podnikatelské činnosti. Podobně tomu totiž bylo v případě někdejší revitalizace Myslíkovy ulice – také zde významná proměna veřejného prostoru k lepšímu znamenala „restart“ nejen pobytové kvality, ale právě také podnikání.

„Proměna Revoluční ulice z ošklivé Popelky v pěknou slečnu nebude jednoduchá, ale díky tomu, že projekt nalezl podporu u dalších institucí včetně Hospodářské komory hlavního města Prahy, očekávám, že příprava a realizace celého projektu nebude narážet na větší problémy,“ dodal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Další články
Nahoru