Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn v kategorii Studentských projektů. 

Mezi výherci je také projekt od světového studia Zaha Hadid Architects, které je známé svou odvážnou organickou architekturou. Ukazuje, že kvalita architektury nemusí být vždy založená na velikosti kapitálu, ale že na základě kontextu a možností se dá se skromnými zdroji vytvořit hodnotná architektura, která může mít mnohem větší přesah a zásadním způsobem přinést změnu do života mnoha lidem.

Návrh projektu vznikl na již pátém Projektovém maratonu pořádaném Centrem mezinárodních rozvojových projektů ČVUT (ICWD). Projektové maratony jsou kreativně vzdělávací setkání, která se zaměřují na tvorbu projektů pro rozvojové oblasti světa. Již jsme na Projektovém maratonu vytvářeli projekty pro organizace: Praga Haiti, Czech Hospital v Pákistánu, Namasté Nepál, Naše děti v Kongu a Humanitas Afrika v Ghaně. Účastníci projektových maratonů získávají cennou zkušenost při tvorbě projektu do klimaticky a kulturně odlišných podmínek a zapojená organizace získává hotový projekt. Příští projektový maraton se bude konat 15.–17. září a zapojit se může každý, koho rozvojové projekty zajímají.

Projekt si můžete prohlédnout zde.

Studentský tým Jirka Petrželka, Anita Černá a Tomáš Roletzki vedený doktorem Janem Tilingerem za asistence Petra Čandy spolu se zástupci organizace Naše děti v Kongu vytvořili během víkendu propracovanou studii a technické řešení pro sirotčinec.

Sirotčinec je mezi finalisty evropsko-asijské ceny za architekturu, kde aktuálně probíhá veřejné hlasování o cenu veřejnosti.

První pozitivní odezva přišla přímo z Konga od Otce Jeana-Martina ředitele sirotčince: „Nedovedete si ani představit, jak jsme ohromeni vaší vynikající prací. Tisíce kilometrů od nás jste vykonali práci, jako kdybyste byli tady přímo na místě. Budu-li upřímný, tyto nákresy a vizualizace odpovídají tomu, co jsme si představovali na našem pozemku, a nemůžeme se dočkat, až se zrealizují. Mockrát vám děkujeme a přejeme vám všem i každému zvlášť hodně úspěchů ve vašem studiu i praxi. Ať vám Bůh, Pán všech architektů, žehná, a i nadále vám dává inspiraci.“


Autor: TZ, red

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Včera v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Další články
Nahoru