Dnes Sobota - oblacno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Silvestrovské oslavy v centru a na dalších místech budou bez pyrotechniky, radikálnější zákaz u policie neprošel
V centru by to na přelomu roku už nemělo vypadat jako na bojišti. Foto: Stacy Brumley / Freeimages.com

Silvestrovské oslavy v centru a na dalších místech budou bez pyrotechniky, radikálnější zákaz u policie neprošel

V Praze nebude možné na vybraných místech používat na Silvestra a Nový rok pyrotechniku. Zakázáno to bude v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Novelu vyhlášky ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Vyhláškou se lidé budou muset řídit od letošního 1. prosince.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy ve čtvrtek přijalo návrh nové obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků na území hlavního města, který předložila radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Motivací pro razantnější regulaci byla kromě petic a stížností občanů a informací od veterinářů a záchranných stanic volně žijících živočichů také měření kontaminace životního prostředí. Novelizovaná vyhláška bude platit už letos.

Původní vyhláška z roku 2017 byla podle Marvanové v tyto dva dny velmi benevolentní a neřešila používání laické pyrotechniku, ale pouze té profesionální. Novelizovaná vyhláška podle radní vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků v citlivých částech Prahy, zejména v centru, na náplavkách a v parcích.

Dosavadní vyhláška zakazovala laikům používání zábavní pyrotechniky na území hlavního města mimo místa k tomu určená během celého roku, vyjma několika dní, mezi něž patřily i Silvestr a Nový rok.

Novoroční ohňostroj pohledem ze Střeleckého ostrova

„Bohužel právě na přelomu roku byla situace především v centru města opakovaně neúnosná. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu se množství odpálené pyrotechniky každý rok zvyšuje. Odpalování pyrotechnických výrobků působilo rok co rok vážná zranění lidem i zvířatům a rovněž škody na majetku. Zanedbatelná není ani kontaminace životního prostředí. Na některých místech v centru Prahy byla například loni těsně po novoroční půlnoci koncentrace prachových částic menších než 2,5 mikrometru až dvanáctinásobně vyšší, než povoluje limit WHO,“ uvedla radní.

Cílem vyhlášky je především snížit všechna uvedená rizika a zároveň snížit výdaje spojené s likvidací odpadu z odpálené pyrotechniky. Vyhláška proto rozšiřuje zákaz používání pyrotechnických výrobků i na Silvestra a Nový rok, a to v nejcitlivějších částech Prahy, jakými jsou památková rezervace, vodní toky a jejich břehy, okolí nemocnic, domovů pro seniory, zvláště chráněná území, přírodní parky či okolí areálu trojské zoologické zahrady. Tato místa jsou ve vyhlášce podrobně vyjmenována a pojem okolí vymezen vzdáleností.

Například v přírodních parcích nebo u vodních toků bude platit minimální ochranná hranice 50 metrů, u zoo to bude vzdálenost 250 metrů.

„Za jeden ze zásadních důvodů pro omezení používání pyrotechniky v poslední a první den v roce považuji ochranu zvířat, protože je jednoznačně prokázáno, že zvířata při používání pyrotechniky trpí stresem, který může mít za následek i jejich smrt. S používáním zábavní pyrotechniky je spojen například zvýšený úhyn labutí na pražských náplavkách v exponovaných dnech,“ sdělil Jiří Pospíšil, předseda klubu Spojené síly pro Prahu.

„Ke znění vyhlášky se sešla celá řada připomínek jak od občanů, tak i od městských částí, odborů pražského magistrátu, Městské policie i Ministerstva vnitra. Vyhláška je proto kompromisem, který amatérské používání pyrotechniky na přelomu roku nezakazuje úplně, ale formou výčtu je vykazuje ze zvláště citlivých oblastí města,“ doplnila radní Kordová Marvanová.

Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města. Od toho nakonec ustoupila. V připomínkové řízení s tím nesouhlasily některé radnice či kancelář primátora. Proti se vyslovila i městská policie, podle níž je nereálné uhlídat všechny případy a celé území.

Druhou novinkou, kterou vyhláška přináší, je úplný zákaz používání takzvaných lampionů štěstí na celém území hlavního města. Používání těchto lampionů, v nichž se za letu po určitou dobu uchovává otevřený oheň a na jejichž směr, dopad a vyhoření nemá člověk vliv, přináší riziko požáru.

„Protože riziko spojené s lampiony štěstí zdaleka není jen teoretické, jsem rád, že paní radní při přípravě nové vyhlášky zohlednila i náš návrh týkající se zákazu jejich vypouštění na území hlavního města,“ řekl zastupitel z klubu ANO Radomír Nepil.


Autor: Karel Netolický

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru