Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Silvestrovská rizika pro oči? Pár jich je, upozorňuje oftalmoložka Jerhotová
Letící špunt může způsobit vážné poranění oka. Zdroj foto: Se souhlasem GUIDELINE DIGI & PR

Silvestrovská rizika pro oči? Pár jich je, upozorňuje oftalmoložka Jerhotová

Možná vás nenapadlo, že silvestr může představovat pro oči krizové období. Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pražská oční lékařka Eva Jerhotová pro server Pražský patriot uvedla, jak může být váš zrakový orgán na Silvestra ohrožen a co dělat v případě nehody. 
erhotova

MUDr. Eva Jerhotová. Foto: se souhlasem E. Jerhotové

Ve víru bujarých oslav snadno dochází k úrazům. Nejednou už se například stalo, že při otevírání sektu letící špunt zamířil do obličeje – a oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky bylo na světě. „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ upozornila Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha.

Abyste takovému riziku předešli, podle ní je dobré sekt či šampaňské řádně vychladit na minimálně sedm stupňů, rychlost letícího korku potom není tak vysoká. S lahví nekarbujte a také hrdlo směřujte od sebe i od ostatních lidí kolem. Ideální je při otevírání lahev přikrýt, například utěrkou, aby špunt vůbec nevystřelil.

Zábavní pyrotechnika ohrožuje nejen zrak

Ohňostroje, petardy a další pyrotechnické výrobky k silvestrovským oslavám neodmyslitelně patří. Jejich používání má však každoročně také neblahé zdravotní následky.

„Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ varovala oftalmoložka Jerhotová.

Riziko pro oči představují i „obyčejné“ prskavky, z nichž létají jiskry. A nepříjemné může být rovněž podráždění spojivek od štiplavého kouře, který vzniká jako druhotný efekt pyrotechniky.

Barevný paprsek laseru a svícení s ním na velkou vzdálenost může na silvestra představovat zábavnou kratochvíli, v nesprávných rukou ale bývá nebezpečnou „hračkou“.

„Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ sdělila oční specialistka. Proto by podle ní laserová ukazovátka neměla přijít do rukou dětem, anebo lidem v podnapilém stavu.

Rizika silvestrovské hostiny

Kapka citronu skvěle doladí chlebíčky s rybí pomazánkou, pokud ale po stisknutí citrusu dojde k vystříknutí kyselé šťávy do oka, může tento proud způsobit nepříjemné podráždění. V tomto případě ovšem nemusíte mít obavy – nejde o žádný závažný problém.

„Zpravidla se jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, vyhledejte lékaře,“ sdělila Jerhotová.

Podobně je podle ní třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení, anebo při poškození oka příborem. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři, dodala oftalmoložka.


Autor: Karel Netolický

Seminář: Time management a užitečné rituály na rodičovské dovolené

Včera v 07:01

Každá pečující osoba o malé dítě ví, jak vysilující a namáhává je péče o děti do tří let věku. Že jde o celodenní nikdy nekončící kolotoč činností. Přesto chceme a také potřebujeme mít čas i pro sebe, případně skloubit péči o malé dítě s prací. Co vám tom může pomoci se dozvíte na semináři...

Jaké bude vaše jídlo v roce 2023? Inspiraci najdete na festivalu Mrkev v zimě

7. února 2023 ve 13:36

Víte, že cesta potravin na váš stůl nemusí nutně vést přes anonymní pulty supermarketů? I v České republice totiž existuje řada alternativ. Jednou z nich je i komunitou podporovaného zemědělství (neboli KPZ), které u nás funguje už čtrnáct let.  Pokud se o něm chcete dozvědět více, pak si nenechte...

Kolagen jako lék proti bolestivým kloubům

6. února 2023 v 06:14

Bolest kloubů je pro mnohé ochromující, proto je její snížení závažnosti důležité pro každodenní činnosti. Artritida je všeobecný název, pod kterým se skrývá mnoho dalších typů bolestí kloubů. Ať už je bolest způsobená jakýmkoliv typem nemoci, je velmi nepříjemná. Většina nepříjemných stavů kloubů...

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Další články
Nahoru