Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Silvestrovská rizika pro oči? Pár jich je, upozorňuje oftalmoložka Jerhotová
Letící špunt může způsobit vážné poranění oka. Zdroj foto: Se souhlasem GUIDELINE DIGI & PR

Silvestrovská rizika pro oči? Pár jich je, upozorňuje oftalmoložka Jerhotová

Možná vás nenapadlo, že silvestr může představovat pro oči krizové období. Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pražská oční lékařka Eva Jerhotová pro server Pražský patriot uvedla, jak může být váš zrakový orgán na Silvestra ohrožen a co dělat v případě nehody. 
erhotova

MUDr. Eva Jerhotová. Foto: se souhlasem E. Jerhotové

Ve víru bujarých oslav snadno dochází k úrazům. Nejednou už se například stalo, že při otevírání sektu letící špunt zamířil do obličeje – a oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky bylo na světě. „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ upozornila Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha.

Abyste takovému riziku předešli, podle ní je dobré sekt či šampaňské řádně vychladit na minimálně sedm stupňů, rychlost letícího korku potom není tak vysoká. S lahví nekarbujte a také hrdlo směřujte od sebe i od ostatních lidí kolem. Ideální je při otevírání lahev přikrýt, například utěrkou, aby špunt vůbec nevystřelil.

Zábavní pyrotechnika ohrožuje nejen zrak

Ohňostroje, petardy a další pyrotechnické výrobky k silvestrovským oslavám neodmyslitelně patří. Jejich používání má však každoročně také neblahé zdravotní následky.

„Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ varovala oftalmoložka Jerhotová.

Riziko pro oči představují i „obyčejné“ prskavky, z nichž létají jiskry. A nepříjemné může být rovněž podráždění spojivek od štiplavého kouře, který vzniká jako druhotný efekt pyrotechniky.

Barevný paprsek laseru a svícení s ním na velkou vzdálenost může na silvestra představovat zábavnou kratochvíli, v nesprávných rukou ale bývá nebezpečnou „hračkou“.

„Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ sdělila oční specialistka. Proto by podle ní laserová ukazovátka neměla přijít do rukou dětem, anebo lidem v podnapilém stavu.

Rizika silvestrovské hostiny

Kapka citronu skvěle doladí chlebíčky s rybí pomazánkou, pokud ale po stisknutí citrusu dojde k vystříknutí kyselé šťávy do oka, může tento proud způsobit nepříjemné podráždění. V tomto případě ovšem nemusíte mít obavy – nejde o žádný závažný problém.

„Zpravidla se jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, vyhledejte lékaře,“ sdělila Jerhotová.

Podobně je podle ní třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení, anebo při poškození oka příborem. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři, dodala oftalmoložka.


Autor: Karel Netolický

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Další články
Nahoru