Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Silvestra lidé v centru Prahy i přes zákaz oslavili pyrotechnikou
Po silvestrovských oslavách je v centru Prahy každý rok co uklízet. Foto: archiv

Silvestra lidé v centru Prahy i přes zákaz oslavili pyrotechnikou

V centru Prahy platí od roku 2020 zákaz používání zábavní pyrotechniky, ani to však lidem s odbitím půlnoci posledního dne roku 2022 nezabránilo ji na Václavském náměstí používat ve velkém množství. Rakety a dělobuchy létaly i ve zbytku metropole, včetně například náplavek, kde zákaz také platí.

Před půlnocí byly oslavy v centru metropole klidné, i když policie řešila mimo jiné napadení policisty nebo poškození asi 30 oken ve vnitrobloku dělobuchem. Jinak ale podle policistů, hasičů a záchranářů noc nevybočuje z normy silvestrovských oslav z doby před pandemií koronaviru. Jejich mluvčí to řekli ČTK.

Podle mluvčí pražské policie Violety Siřišťové vyjížděli policisté v sobotu a dnes do zhruba 0:30 k asi pěti stovkám případů. Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout.

Na Václavském náměstí řešili také případ napadení policisty, který skončil v nemocnici. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ČTK řekl, že první letošní výjezd byl šest minut po půlnoci, týkal se drobného požáru suché trávy. Letošní noc se podle něj zásadně neliší od jiných silvestrovských oslav před pandemií koronaviru. Jako zajímavost mluvčí uvedl, že hasiči museli po půlnoci vyrazit do Malešic, kde dva lidé vylezli na komín a nemohli dolů.

Jako v rámci okolností výjimečně náročnou nehodnotila dnešní noc ani mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Dodala nicméně, že úrazy spojené s pyrotechnikou se objevují obvykle až déle po půlnoci, i když záchranáři již první zaznamenali. V záchranářské dodávce Golem, která stála na Václavském náměstí, podle Poštové do zhruba 0:30 zdravotníci ošetřili šest lidí.

Před půlnocí bylo v centru slyšet zvuky pyrotechniky spíše výjimečně, i když ve zbytku hlavního města ji lidé odpalovali již od silvestrovského rána a s blížícím se koncem roku se frekvence zvyšovala. Na Václavském náměstí deset minut před půlnocí vypukla tradiční „válečná zóna", které měl zabránit před téměř třemi lety přijatý zákaz zábavní pyrotechniky.

Ten má podle zdůvodnění, kterým v době přijetí argumentovala nyní končící politická reprezentace na pražském magistrátu, chránit především zvířata. Město před koncem letošního roku připravilo kampaň, která měla Pražanům a návštěvníkům metropole zákaz připomínat.

Silvestrovské oslavy každoročně přidávají vrásky pražským záchranářům. Také letos proto posílili svoji přítomnost v centru metropole. Na Václavském náměstí čekal na případné zraněné lidi záchranářský kamion Golem, v centru byly rozmístěné i sanitky. Na bezpečnost dohlížely stovky policistů.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru