Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Silničáři zvažují, že dokončí opravu Barrandovského mostu už v příštím roce
Letošní fáze rekonstrukce Barrandovského mostu. Foto: archiv TSK

Silničáři zvažují, že dokončí opravu Barrandovského mostu už v příštím roce

Rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze by mohla být dokončená už v příštím roce. Pražští silničáři zvažují, že sloučí následující dvě etapy oprav mostu do jedné. To by znamenalo, že by všechny práce naplánované na roky 2024 a 2025 stihli udělat již v příštím roce. Nový návrh harmonogramu oprav a případné rozhodnutí by mělo padnout zhruba v polovině ledna 2024. ČTK to řekl generální ředitel Technické správy komunikací (TSK) Jozef Sinčák.

Letošní opravy začaly v květnu a skončily v září. Zahrnovaly práce v levé polovině jižního mostu ve směru ze Smíchova do Braníku a na rampě z ulice K Barrandovu. Práce se obešly bez vážnějších komplikací a k dopravní apokalypse nedošlo, řekl dnes novinářům náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Rekonstrukce mostu začala předloni pracemi na spodní části mostu, na povrch se přesunuly loni.

„Původní scénář byl, že pokračujeme jednou částí mostu v roce 2024 a druhou polovinou v roce 2025. Scénář, který zvažujeme jako alternativní, spočívá v tom, že ty dvě etapy by šly za sebou. Stále by byla uzavřena pouze polovina mostu, rozsah dopravních opatření by byl takový jak ho známe dnes, to znamená tři průběžné pruhy v každém směru, a čtvrtá etapa by plynule navazovala na třetí," řekl Sinčák.

Zkrátila by se tak celková doba oprav mostu, kdy by sice příští rok práce trvaly oproti původnímu plánu déle, ale už by odpadla omezení v roce 2025. „Další úspora by spočívala v tom, že bychom nemuseli složitě odstraňovat dopravní značení a pro čtvrtou jej znovu budovat. V rámci několika dnů bychom jej pouze přestavěli," uvedl Sinčák.

TSK podle něj alternativu v současné době diskutuje se stavebníky a konzultanty z Kloknerova ústavu a ČVUT. „Zhruba do poloviny ledna chceme mít jistotu a finální návrh toho, co je možné. V případě, že se zhotovitel dostane s návrhem nového harmonogramu na úroveň 150 a méně dnů, to znamená úspora minimálně 30 dnů, tak bychom velmi reálně zvažovali tento scénář (sloučení etap)," řekl Sinčák.

Rozhodnutí musí být učiněno v lednu, neboť na jeho základě TSK připraví plán dopravních opatření. Rovněž se od něj odvíjí postup přípravných prací. Pokud by se TSK pro nový postup rozhodla, znamenalo by to, že by práce začaly již na začátku dubna 2024 a skončily do konce letních prázdnin. Letos začínaly v polovině května.

Při letošních opravách se oproti běžnému stavu mírně prodloužil čas, po který řidiči dojeli do cíle. Zvýšil se rovněž počet aut na objízdných trasách, tedy třeba na Pražském okruhu nebo na severojižní magistrále. „Nedošlo k žádné dopravní apokalypse, kolapsu nebo katastrofě, kterou někteří věštili," řekl Hřib.

Dojezdová doba se podle dopravního inženýra TSK Michala Peterky prodloužila oproti běžnému stavu průměrně o asi deset procent. „Situace byla nejhorší na příjezdech k Barrandovskému mostu. Nejhorší pak na výjezdu ze Zlíchovského tunelu na Dobříšské směr Jižní spojka," řekl Peterka. Bylo to podle něj dáno zúžením na mostě i na Strakonické.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let, vždy trvá jen část roku. Práce vyjdou za celé období na 594,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Včera ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru