Silná bolest kloubů obrátila Michaele (40) život naruby
1. října 2024 12:43
Následné vyšetření v Revmatologickém ústavu odhalilo právě psoriatickou artritidu, což je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které se vyskytuje u pacientů s lupénkou (psoriázou). Právě s tou se Michaela potýkala už řadu let předtím.
„Lékaři zjistili, že lupénka je také v kloubech, a to je to, co mi způsobuje bolesti,“ popisuje Michaela. Revmatologové jí nasadili vhodnou terapii, kterou užívá dodnes a díky níž se problémy zmírnily. I přesto ale několikrát do měsíce mívá Michaela bolestivé ataky.
„Většinou už dopředu poznám, kdy to přijde. Spouštěčem je stres nebo i změna počasí. Stane se třeba, že mi oteče koleno a mám pocit, jako by mi do něj někdo dloubal hřebíkem. A poté to ve vlnách přechází do dalších částí těla,“ přibližuje stavy, které trvají i několik dní.
Bolest ji začala omezovat při práci zdravotní sestry, musela tak zaměstnání opustit. „Nebyla jsem schopná ani odebrat krev, protože se mi třepaly ruce a nedokázala jsem je zatnout v pěst,“ říká.Při bolestivých atakách jí pomáhají analgetika, která užívá jen v těchto situacích. „Navíc vždy zkouším co nejvíc protahovat končetiny, aby se neustále hýbaly. A to praktikuji nejen v době ataky, ale i mimo ni,“ vysvětluje s tím, že právě pohyb je to, co jí pomáhá.
Než se nemoc projevila, ráda ve volném čase sportovala. Kvůli diagnóze musela pohybové aktivity výrazně omezit, úplně se jich ale nevzdala. „Chodím pravidelně na procházky, snažím se každý den ujít alespoň šest kilometrů. Jen když přijde ataka, tak si musím dát na několik dní pauzu, a to pak bývá návrat k chůzi nebo ke cvičení nejnáročnější,“ popisuje.
K potížím se v posledních letech navíc přidaly i problémy s dechem. „Pozoruju na sobě, že se teď častěji zadýchávám. Většinou je to při nějaké větší zátěži, ale občas se to děje i při klidné procházce po rovině,“ říká Michaela.
Pravidelně proto dochází na kontroly k pneumologovi, ale také k dalším specialistům, kteří hlídají její zdravotní stav. „K psoriatické artritidě mi totiž lékaři zhruba před dvěma lety diagnostikovali navíc osteoporózu,“ dodává.Potíže s řídnutím kostí bývají podle ní u pacientů trpících revmatickými nemocemi časté. Jedním z důvodů je například léčba kortikoidy, které vznik osteoporózy podporují. Michaelin zdravotní stav v současnosti hlídá hned několik specialistů.
Významně jí pomohla i psychoterapie v Revmaporadně, ke které se dostala prostřednictvím pacientské organizace Revma Liga Česká republika.
„Trpím několika autoimunitními chorobami a cítím, že psychický stav má na celý průběh léčby a jednotlivé projevy nemocí velký vliv. Proto je i tahle pomoc důležitá,“ uzavírá Michaela.