dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražská politika

Sídliště na Černém Mostě čeká revitalizace

Obyvatelům sídliště Vybíralova na Černém Mostě nejvíce vadí špatná organizace vozovek, málo parkování nebo nedostatek zábavy pro seniory. Vzniknout by měly kvalitní pěší cesty uvnitř sídliště a do okolní krajiny nebo plochy pro aktivní odpočinek. Odborníci z Institutu plánování a rozvoje (IPR) představili první návrhy, jak sídliště na Černém Mostě oživit.

„Ukázalo se, že sídliště není anonymní noclehárnou, jak se často tvrdí. Naopak – lidi se tady často znají, mají Vybíralku rádi a chtějí tady trávit volný čas. Je ale potřeba nabídnout dostatek aktivit pro různorodé věkové skupiny nebo zpříjemnit průchod sídlištěm," říká ředitel IPR Petr Hlaváček. Při pohybu po sídlišti obyvatelům nejvíce vadí nepřehledné křižovatky a chybějící přechody a nevhodně zaparkovaná auta, která chodcům stojí v cestě.

Odborníci navrhují přidat až dvě stě nových parkovacích míst. Na Vybíralce jsou totiž místa, kde se parkuje dokonce ve třech řadách vedle sebe. To například znemožňuje, aby tudy projížděli popeláři nebo sanitka nebo aby tam vznikl chodník. Kvůli tomu musí pěší za deště chodit blátivou pěšinkou. Výsledkem budou uvolněné oblasti, které jsou dnes špatně průchodné nebo nebezpečné.

Na vybraných zelených plochách mezi domy by zase mohly místo rozbujelých keřů vzniknout nové atrakce, které dnes chybějí. Nejčastěji obyvatelé navrhovali venkovní posilovnu nebo nové pěší cesty v místech, které se teď musí složitě obcházet. To je případ místního školního areálu, který je neprůchodný a rozléhá se skoro na čtvrtině plochy uprostřed vnitrobloku.

IPR představí podrobné řešení po prázdninách, kdy ho začne projednávat s městskou částí Praha 14 i místními. Na konci roku bude hotov plán revitalizace, který bude koncipovaný jako balík souvisejících opatření, která budou mít svého investora i následného správce. Na některá opatření bude možné čerpat granty, některá zafinancuje městská část nebo magistrát. Očekává se, že postupně by se proces revitalizace měl šířit i na další pražská sídliště.


Další články
Nahoru