dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Šibeniční kauza: Chovancovu žalobu považuje starosta Prahy 1 za mediální divadlo. Ministr chce najít viníka za každou cenu, tvrdí Lomecký
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký hájí postup úředníků a žaloby na jejich rozhodnutí se neobává. Foto: archiv

Šibeniční kauza: Chovancovu žalobu považuje starosta Prahy 1 za mediální divadlo. Ministr chce najít viníka za každou cenu, tvrdí Lomecký

Premiér Bohuslav Sobotka přivítal, že ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) podal žalobu na rozhodnutí úředníků Prahy 1, podle kterého nebylo nošení šibenic na demonstraci přestupkem. Podle Sobotky by Česko nemělo být zemí, kde se konají demonstrace, které mají za úkol zastrašit lidi s jiným názorem. Premiér považuje nošení šibenic za pohrůžku smrtí. Starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) hodnotí postup obou členů vlády za mediální exhibicionismus. Žaloby se neobává, postupu úředníků v této záležitosti není podle něj co vytknout.

Makety šibenic se objevily loni v červenci na demonstraci proti imigraci a uprchlickým kvótám v centru Prahy. Policie nenašla v činu skutkovou podstatu trestného činu. Ale nejednalo se o přestupek? To měli posoudit úředníci z Prahy 1, kterým byla záležitost od policie předána. Demonstrace se totiž konala na území první městské části.

Úředníci vzhledem k tomu, že se šibenice objevily na veřejném shromáždění, posuzovali záležitost z pohledu dvou zákonů. Zákona o právu shromažďovacím a Zákona o přestupcích. Došli k závěru, že k žádnému přestupku nedošlo.

„Zabývali se tím pečlivě, což dokazují podrobné důvodové zprávy. K jinému rozhodnutí ani dojít nemohli, podle současného znění zmíněných zákonů prostě nošení symbolu, jakým je šibenice, není přestupek ani trestný čin,“ sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Mně se také nošení šibenic nelíbí, ale žijeme v právním státě, a když není něco zákonem zakázáno, nelze za to ani nikoho trestat,“ pokračoval.

Úřad Prahy 1 rozhodl loni v září, následně ještě na podzim o tom informoval ministerstvo vnitra. Až letos na jaře ministr Chovanec začal tento verdikt kritizovat a uplynulý pátek podal žalobu, kterou následně podpořil premiér Sobotka.

„Pánové se probrali po půl roce a nyní nad tím exhibují. Tím ale znevažují poctivou práci našich úředníků i právníků, kteří se případem vážně zabývali. To považuji za nepřijatelné mediální divadlo, ve kterém je snaha rychle najít viníka vlastní nečinnosti. Měli by se ve svých vyjádřeních krotit. Pokud pan Chovanec chce, aby byl uskutečněný čin přestupkem či trestným činem, ať iniciuje změnu příslušných zákonů. On totiž, oproti starostovi, změnu zákona navrhnout může,“ sdělil Lomecký.  

Starosta Prahy 1 se žaloby neobává. „Naši právníci jsou velice zdatní, mají pro svůj postoj oporu v zákoně. Rozhodnutí úředníků jsem průběžně konzultoval s mnoha lidmi z právního prostředí a všichni mě utvrdili, že takový postup byl zcela dle zákona a není tomu co vytknout,“ dodal Oldřich Lomecký.


Další články
Nahoru