Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Sibel Hodge: Zmizelí

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Ještě deset měsíců poté si Nicole Palmerová nedovoluje po svém náhle zemřelém manželovi truchlit. Až do jednoho rána, kdy obdrží poštou poslanou Masonovu fotografii společně s šifrovanou zprávou. Zprávou, kterou mohl napsat jedině on.

Jenže když se Nicole snaží zjistit, zda je Mason opravdu naživu a co se mu vlastně v Africe stalo, každý, na koho se se svými otázkami obrátí, umírá. Odhodlaná zjistit pravdu Nicole zjišťuje, že má tu čest s mocnými lidmi, kteří jsou připraveni kvůli jejímu mlčení i zabíjet…

Sibel Hodge je autorkou mnoha úspěšných bestsellerů, její knihy jsou žánrově poměrně rozmanité a patří mezi nejprodávanější tituly ve Velké Británii, USA, Austrálii, Francii i Německu. Čeští čtenáři už znají její romány Duplicity (Faleš – č. 2019) a Look Behind You (Za tebou – č. 2020).

Její román Trafficked: The Diary of a Sex Slave byl Akreditovaným sdružením online vysokých škol (Accredited Online Colleges) zahrnutý do seznamu nejlepších čtyřiceti knih o lidských právech.

Ukázka z knihy:
zmizeli „Když Mason Palmer vcházel do zchátralé budovy, nevěděl, že mu zbývají necelé dvě hodiny života. Stavba vypadala spíš jako motorest než jako letiště.
Šlo o betonovou krychli s nesourodou kachličkovou podlahou a dřevěnou trámovou střechou, ale nebylo to mezinárodní letiště a svému účelu sloužilo. Využíval ho jediný spoj, který malými letadly přepravoval cestující mezi odlehlou venkovskou oblastí Lagossa a hlavním městem Galao.
Odbavovací halu představoval otlučený plastový stůl s deskou zjizvenou spáleninami po cigaretách. Mladá žena za stolkem se rozhlížela po poloprázdné čekárně a tvářila se, že by tu nejraději nebyla. U stolku nestála žádná fronta, což však nebylo nijak překvapivé vzhledem k tomu, že za celé odpoledne měl odletět jediný spoj – šestimístné letadlo, které mělo odsud Masona zanedlouho odvézt.
Když přistoupil ke stolku, žena se na něho usmála. „Dobrý den, pane Palmere. Ráda vás zase vidím.„
Jeho jméno si zapamatovala po jeho druhé návštěvě. Do téhle časti světa teď mnoho turistů nejezdilo – baťůžkáři toužící objevovat africký venkov byli dávno pryč, safari se takhle daleko na severu neprovozovalo nikdy a zahraniční reportéři o návštěvu buď nestáli, nebo se jim nechtělo riskovat. Jeho bilá pleť tak mezi místními bila do oči.
Mason podal ženě pas a usmál se na ni, ale nebyl to srdečný úsměv. Příliš ho zaměstnávaly myšlenky na cestu domů do Anglie. Na uskutečnění jeho plánu. Na útěk.
„Děkuju, Adjouo.“ I Mason si pamatoval její jméno. Byl na to zvyklý – domníval se, že i jeho pacienti si zaslouží osobni přistup.
„Tak zase na čtrnáctidenní dovolenou domů?" Sklonila se nad stolem a vyplňovala Masonovy údaje do formuláře.
„Ano." Vyhlédl prosklenou stěnou vpravo, k malému letadlu, které již stálo na ranveji. Pravě do něj nastupovali dva cestující, mladý bělošský pár. Zaměstnanec letiště v khaki kombinéze plnil nádrž letadla benzínem.
Za dvanáct hodin bude zase u Nicole. Všechno ji řekne. Spolu vymyslí, co dělat dál.
Adjoua mu s dalším úsměvem podala ručně vypsaný palubní lístek na navazující let z hlavního města. „Šťastnou cestu. Brzy se zase uvidíme.„
Přikývl, ačkoli tohle místo nejspíš už nikdy neuvidí. Ne po tom, co se chystal udělat.
Mason si od ní vzal pas a šel ke dveřím vedoucím na ranvej, která byla jen průsekem v africké buši. Asfalt byl od slunce úplně vybělený.
Když byl téměř u dveří, rameno mu sevřela čísi ruka.
„Pane Palmere, potřebujeme s vámi mluvit,“ řekl někdo pevným a naléhavým tónem.
Mason se zachvěl strachem. Srdce se mu rozbušilo. Oni to vědí.
Mason rychle polkl, otočil se a pohlédl do tváře středně vysokému muži s nakrátko střiženými černými vlasy, které byly na skráních prošedivělé. Na sobě měl oblekové kalhoty a kostkovanou košili s krátkým rukávem. Jeho pleť byla tmavá a hladká jako leštěný eben.
Po každém boku mu stál jeden vyšší muž v černé policejní uniformě, ruku položenou na pouzdru s pistolí u pasu.
„Nerozumím," prohlásil Mason a přinutil se k přívětivému úsměvu.
„Zmeškám odlet." Hlavou pokynul k letadlu na ranveji.
„Letadlo počká," usmál se ten v krátkém rukávu. „Pojďte s námi. Vyjasníme si pár věcí."

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.euromedia.cz/zmizeli/kniha/12435/Jeden svět nabídne filmy, které rozhodně nevypadnou

Dnes v 08:16

Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a jejich vliv na jednotlivce i společnost. Nabídne filmy,...

Bernhard Schlink: Barvy loučení

Včera ve 12:37

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy… Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí...

Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Další články
Nahoru