dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražský život

Příznivce čínského prezidenta rozváží autobus, dostávají se do sporů s odpůrci Si Ťin-pchinga

Pražská policie dnes dopoledne řešila několik slovních potyček a strkanic mezi příznivci a odpůrci čínského prezidenta, který je na návštěvě České republiky. Při největší z nich se do sebe pustilo několik desítek lidí poblíž Chotkových sadů, zadržen ale nikdo nebyl. Dva cizinci skončili na služebně po sporu na Hlávkově mostě. Na webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Upozornila také na dopravní omezení kvůli večernímu ohňostroji na Vltavě na počest čínského prezidenta.

Do Chotkových sadů přišlo ráno podle zjištění zpravodaje ČTK zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snažilo zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus.

Krátce po průjezdu kolony čínského prezidenta se pár protestujících s vlajkami hnutí Fa-lun-kung dostal na silnici. Tam muže příznivci čínské politiky tyčemi svých praporů srazili na zem. Policisté pak znesvářené strany oddělili od sebe.

Zoulová uvedla, že konflikty v Chotkově a Badeniho ulici se policistům a členům antikonfliktního týmu podařilo vyřešit domluvou. „V této souvislosti na policejních služebnách neskončila žádná osoba," dodala.

S návštěvou čínského prezidenta souvisel také spor mezi dvěma cizinci na Hlávkově mostě. „V této souvislosti skončili oba aktéři cizí státní příslušnosti na policejní služebně k dořešení celého incidentu. Policie jednání cizinců klasifikovala podle prvotních informací jako přestupek proti veřejnému pořádku," oznámila policejní mluvčí.

Aktivisté protestující proti návštěvě čínského prezidenta a porušování lidských práv v Číně se s lidmi, kteří ho v ulicích Prahy vítali, dostali do potyček také v pondělí. Policie zadržela 12 lidí při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské. Zadržela i jednoho cizince, kterého obvinila z krádeže tibetské vlajky.

Dnes ráno policie kvůli návštěvě čínského prezidenta vytvořila bezpečnostní zónu kolem Pražského hradu, jeho areál a okolí se uzavřel veřejnosti, nad Hradem byla bezletová zóna. Ve městě jsou omezení pro auta, kolem Hradu nejezdily tramvaje. Zoulová upozornila na to, že dopravní omezení a bezpečnostní opatření Pražany čekají také kvůli večernímu ohňostroji na Vltavě. Týkat se budou zejména mostu Legií a Smetanova nábřeží, omezen bude také lodní provoz na Vltavě.

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching dnes podepsali na Pražském hradě smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou. Ministři české vlády se svými čínskými protějšky pak podepsali memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství. Odpoledne se čínský prezident setká s dalšími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlášena jsou i protestní shromáždění.


Další články
Nahoru