Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Shrnutí: Pražanům v roce 2024 zdraží voda a teplo, nezdraží elektřina a plyn
Ilustrační foto: Pernilla Lindmon Gauffin / Freeimages.com

Shrnutí: Pražanům v roce 2024 zdraží voda a teplo, nezdraží elektřina a plyn

Pražanům v příštím roce zdraží voda a teplo. V případě vody zhruba o dvacetikorunu za metr krychlový (m3), u tepla se očekává nárůst o šest procent. Naopak cena elektřiny nebo plynu by se měnit neměla, elektřina zřejmě mírně zlevní. Růst nebude ani cena předplatních kupónů městské hromadné dopravy. Vyplývá to z vyjádření mluvčích jednotlivých firem a pražských politiků.

Na vodném a stočném zaplatí Pražané nově 144,88 koruny za m3, což je meziročně o 13 procent více. Nyní platí 128,18 koruny za m3. Vodohospodářskou infrastrukturu má na starosti městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji do roku 2028 pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK). V příštím roce vybere PVS na nájemném zhruba 3,55 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 584 milionů korun víc.

Společnost Pražská teplárenská (PT) od ledna zvýší ceny tepla pro domácnosti o šest procent. Důvodem zvýšení cen je růst nákladů na distribuci tepla. PT zároveň připomněla, že od Nového roku bude DPH na teplo 12 procent, o dvě procenta více než v současnosti.

Zdražovat tak budou nejspíš i další teplárny v ČR. Do zvýšených cen tepla se podle prohlášení PT promítl zejména vývoj cen paliv a emisních povolenek, dále zvyšování nákladů na provoz i údržbu, vysokou míru inflace a aktuálně také nárůst regulovaných složek cen energií.

Pražská energetika (PRE) od ledna cenu silové elektřiny, kterou určují sami dodavatelé, nezmění. „Snížili jsme ji od letošního září o 20 procent a s těmito cenami vstupujeme i do nového roku," uvedl mluvčí firmy Karel Hanzelka. V návaznosti na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se ale změní regulovaná složka ceny, kterou musí podle mluvčího PRE promítnout do ceníků.

„Pokud vezmeme v potaz zvýšení ceny regulované složky a započteme efekt nedávného snížení ceny silové elektřiny, pro největší skupinu našich zákazníků se sazbou D02d pak dojde v lednu 2024 ve srovnání s lednem 2023 k drobnému poklesu celkové ceny elektřiny v průměru o tři procenta," řekl Hanzelka. V platbě měsíčních záloh půjde podle něj v průměru o pokles o 40 korun.

Zdražovat se nechystá dodávky plynu Pražská plynárenská (PP). „Co se týká neregulované složky ceny plynu, tak tu rozhodně nebudeme zvyšovat, naopak nevylučujeme v 2024 její další snížení," sdělil mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Měnit se v příštím roce nebude cena předplatních kupónů MHD. Změnit by se mohla ale výše parkovného. „V tuto chvíli diskuse o změně jízdného v koalici není. Naším cílem je cenově dostupná a kvalitní MHD. Chceme motivovat cestující k využití MHD namísto automobilu tak, aby se uvolnily silnice pro ty, kteří autem skutečně potřebují jet, protože vezou například nářadí nebo materiál. Čeká nás nicméně debata o změně ceny parkovného, v souvislosti s připravovanou systémovou změnou zón placeného stání," uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru