Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Shrnutí: Pražanům v roce 2024 zdraží voda a teplo, nezdraží elektřina a plyn
Ilustrační foto: Pernilla Lindmon Gauffin / Freeimages.com

Shrnutí: Pražanům v roce 2024 zdraží voda a teplo, nezdraží elektřina a plyn

Pražanům v příštím roce zdraží voda a teplo. V případě vody zhruba o dvacetikorunu za metr krychlový (m3), u tepla se očekává nárůst o šest procent. Naopak cena elektřiny nebo plynu by se měnit neměla, elektřina zřejmě mírně zlevní. Růst nebude ani cena předplatních kupónů městské hromadné dopravy. Vyplývá to z vyjádření mluvčích jednotlivých firem a pražských politiků.

Na vodném a stočném zaplatí Pražané nově 144,88 koruny za m3, což je meziročně o 13 procent více. Nyní platí 128,18 koruny za m3. Vodohospodářskou infrastrukturu má na starosti městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji do roku 2028 pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK). V příštím roce vybere PVS na nájemném zhruba 3,55 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 584 milionů korun víc.

Společnost Pražská teplárenská (PT) od ledna zvýší ceny tepla pro domácnosti o šest procent. Důvodem zvýšení cen je růst nákladů na distribuci tepla. PT zároveň připomněla, že od Nového roku bude DPH na teplo 12 procent, o dvě procenta více než v současnosti.

Zdražovat tak budou nejspíš i další teplárny v ČR. Do zvýšených cen tepla se podle prohlášení PT promítl zejména vývoj cen paliv a emisních povolenek, dále zvyšování nákladů na provoz i údržbu, vysokou míru inflace a aktuálně také nárůst regulovaných složek cen energií.

Pražská energetika (PRE) od ledna cenu silové elektřiny, kterou určují sami dodavatelé, nezmění. „Snížili jsme ji od letošního září o 20 procent a s těmito cenami vstupujeme i do nového roku," uvedl mluvčí firmy Karel Hanzelka. V návaznosti na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se ale změní regulovaná složka ceny, kterou musí podle mluvčího PRE promítnout do ceníků.

„Pokud vezmeme v potaz zvýšení ceny regulované složky a započteme efekt nedávného snížení ceny silové elektřiny, pro největší skupinu našich zákazníků se sazbou D02d pak dojde v lednu 2024 ve srovnání s lednem 2023 k drobnému poklesu celkové ceny elektřiny v průměru o tři procenta," řekl Hanzelka. V platbě měsíčních záloh půjde podle něj v průměru o pokles o 40 korun.

Zdražovat se nechystá dodávky plynu Pražská plynárenská (PP). „Co se týká neregulované složky ceny plynu, tak tu rozhodně nebudeme zvyšovat, naopak nevylučujeme v 2024 její další snížení," sdělil mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Měnit se v příštím roce nebude cena předplatních kupónů MHD. Změnit by se mohla ale výše parkovného. „V tuto chvíli diskuse o změně jízdného v koalici není. Naším cílem je cenově dostupná a kvalitní MHD. Chceme motivovat cestující k využití MHD namísto automobilu tak, aby se uvolnily silnice pro ty, kteří autem skutečně potřebují jet, protože vezou například nářadí nebo materiál. Čeká nás nicméně debata o změně ceny parkovného, v souvislosti s připravovanou systémovou změnou zón placeného stání," uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).


Autor: ČTK

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Včera ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Včera v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Včera v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Včera v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Včera v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Včera v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Včera v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

28. února 2024 v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

28. února 2024 v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru