dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Shoemánie nabídne holínku z roku 1800, sandál z hrocha, tretry Zátopka i běh na podpadcích
Pro milovníky designu je připravena kolekce návrhářky Pavly Podsedníkové. Foto: Centrum Chodov

Shoemánie nabídne holínku z roku 1800, sandál z hrocha, tretry Zátopka i běh na podpadcích

Od pondělí 2. června zaplní prostory Centra Chodov unikátní výstava bot s názvem Shoemánie čítající více než 300 exponátů. Expozice představí hned několik historických rarit z Baťova muzea ve Zlíně, včetně originálu holínky poštovního panáčka z roku 1800, a různých typů obutí ze všech kontinentů.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i moderní cenami ověnčenou kolekci návrhářky Pavly Podsedníkové, v jejíchž extravagantních modelech se nechala fotit i Lady Gaga, či obuv sportovních velikánů, jako jsou Emil Zátopek, Zuzana Hejnová nebo Milan Baroš.

Shoemánie trvající od 2. do 29. června nabídne atraktivní doprovodný program – obuvnickou dílnu známého českého ševce Erika Martina Lawarta či závod v běhu na podpatcích o voucher na nákup luxusní obuvi..

Exponáty zapůjčené z Baťova muzea, pátého největšího svého druhu na celém světě, zahrnují například kopii brokátového korunovačního střevíce Karla IV., brynelky Boženy Němcové či nejrůznější typy obuvi ze všech kontinentů světa.

holinka-postiliona-z-roku-1800-nahled

Holinka postilióna z roku 1800

Návštěvníci si mohou prohlédnout sandál ugandských domorodců vyrobený z hroší kůže, pantoflíček pro gejšu zvaný getas nebo mohutný dřevák buddhistického mnicha. Nejstarším originálem a současně největší kuriozitou expozice je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800 vážící neuvěřitelných 3,75 kilogramu.

„Sekce historické obuvi v rámci výstavy Shoemánie v Centru Chodov obsahuje přes 200 exponátů a asi 60 kusů rozličných obuvnických pomůcek, jež jsou prezentovány v ševcovské dílně z přelomu 19. a 20. století. Sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Rozmanitost tvarů a barevná krása bot vystavených v rámci expozice jistě potěší oko každého návštěvníka,“ uvedla kurátorka a historička Miroslava Štýbrová.

Tretry Emila zátopka, kopačky Milana Baroše

Část výstavy zasvěcená sportu ukáže obuv slavných osobností: tretry Emila Zátopka a aktuálně nejúspěšnější atletky Zuzany Hejnové, brusle olympijského vítěze Jiřího Šlégra i kopačky Milana Baroše. K vidění bude taktéž obuv českého FED cup týmu v čele s Petrou Kvitovou a známé olympijské modely z Londýna i Sochi.

muzska-holinka-zvana-gutal-mongolsko-60-leta-20-stoleti-nahled

Mužská holínka zvaná gutal

Milovníky designu zajisté nadchne kolekce návrhářky Pavly Podsedníkové s názvem Instant shoes, která se umístila v několika mezinárodních soutěžích a je vystavována po celém světě. Instatnt shoes, jež se vyrábějí na míru technologií 3D tisku, si pro jejich extravaganci k focení vybrala i světoznámá zpěvačka Lady Gaga. Speciální prezentace na obrazovkách ve vitríně s designovými modely návštěvníky virtuálně přenese přímo do muzea obuvi.

V rámci doprovodného programu Shoemánie budou mít návštěvníci v sobotu 7. června od 15 do 18 hodin exkluzivní příležitost nahlédnout do dílny známého českého ševce Erika Martina Lawarta, který ručně vyrábí luxusní boty přímo na míru. Svou designovou tvorbu v tento den osobně představí i návrhářka Pavla Podsedníková a připraven bude také workshop na téma péče o obuv.

Doběhnete si na podpadcích pro 10 000

podpadky-nahled V sobotu 21. června se od 14. do 18. hodiny uskuteční závod v běhu na podpatcích pod moderátorskou taktovkou herečky a modelky Nikol Moravcové. Zábavné soutěžní klání se koná před vstupem A Centra Chodov a zájemkyně se již nyní mohou přihlašovat na www.facebook.com/centrumchodov.

Vítězka získá hodnotnou cenu – voucher na nákup luxusního páru obuvi v ceně 10 000 korun, další tři místa budou odměněna náramky Fitbit a dárkovým kartami Centra Chodov. Drobný dárek ale bude čekat na každou účastnici závodu.


Autor: Renata Rákosová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru