dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Sezóna letních koupališť je na spadnutí. Kam vyrazit k vodě, jaké jsou letos novinky?
Koupaliště Petynka je otevřeno od 1. května. Foto: koupalistepetynka.cz

Sezóna letních koupališť je na spadnutí. Kam vyrazit k vodě, jaké jsou letos novinky?

Blíží se léto a s ním i sezóna letních koupališť. Kam budou moci letos Pražané zavítat? Do Radotína, do Žlutých lázní, na Hostivařskou přehradu, na Petynku. Do zrekonstruovaného koupaliště Ládví či třeba do Klánovic.

Máte další tip, kde se v nadcházejících měsících v Praze koupat pod širým nebem? Jaké jsou v místě služby? Pište na redakce@prazskypatriot.cz a vaše doporučení koupání chtivým Pražanům rádi zveřejníme. 

Nově se koncem června otevře přírodní koupaliště v Radotíně s bezbariérovým přístupem. Dříve tam bývala čistírna odpadních vod.

Podle starosty Radotína Stanislava Malíka budou moci lidé plavat ve vodě bez chemických látek. O čistotu vody se totiž starají vodní rostliny a přírodní ekosystémy ve filtračních lagunách.

Kromě bazénu budou v areálu i venkovní sprchy, převlékárny, bufet a dětské hřiště. Lidé si budou moci dojít i na provizorní toalety, které se v průběhu léta „promění“ ve zcela nové. Řidiči budou moci zaparkovat na parkovišti v areálu nedaleké školy.

Žluté lázně s hudbou i salsou

zlute-lazne_1-nahled

MINI bar a písečná pláž ve Žlutých lázních

Již od letošních čarodějnic, tedy od 30. dubna, jsou celodenně otevřeny Žluté lázně – podolský areál na břehu Vltavy. Chystán je i letní program. Zazní tam hudba mnoha stylů: pop, rock, jazz, street music, salsa, brazil, hip hop, etno i country.

„Letošní novinkou je i 32 metrů dlouhé a 4 metry široké molo. Usnadní přístup do vody, poslouží majitelům všech plavidel, aby je měli k čemu uvázat, a nebude chybět večerní příjemné posezení na úrovni hladiny s výhledem na západ slunce,“ říká provozní ředitel Petr Hozák.

Hostivařská přehrada nebo Petynka

Pro zájemce už je částečně otevřena i Hostivařská přehrada s celkovou kapacitou až deset tisíc návštěvníků. Příští týden by měl být provoz už posilněn. Bude sloužit celé léto – naleznete tam travnaté a písčité pláže, nudistickou pláž, dětské hřiště a rozmanité druhy občerstvení.

Od prvního května je otevřeno koupaliště Petynka v Praze 6-Střešovicích. Nyní má otevřeno od 9 do 20 hodin, v červnu se provozní doba rozšíří – bude tam možné zavítat od 7 do 21 hodin. Na koupališti naleznete travnaté prostorné pláže, kvalitní čistou vodu a 50metrový vyhřívaný bazén.

V Praze 6 je také krásné koupaliště „U Veselíka" se dvěma bazény ve skalním údolí Divoké Šárky, Dostupné je pohodlnou chůzí 15 minut od stejnojmenné konečné stanice tramvají  číslo 2, 20 a 26 . Obdobné hezké koupaliště bývalo v Tiché Šárce pod kostelíkem sv.Matěje, ale je již mnoho let mimo provoz.

Zřejmě bude otevřeno zrekonstruované Ládví

koupaliste-ladvi-stav-pred-rekonstrukci-nahled

Koupaliště Ládví před rekonstrukcí

V létě bude zřejmě otevřené i koupaliště Ládví, které je v rekonstrukci. „Areál Ládví jsme po dlouhých peripetiích získali do správy (původně vlastnictví státu), nedávno začala rekonstrukce. Ládví bychom měli na léto otevřít, záleží, jak se stihne revitalizace,“ řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

„Bohužel jsme museli opakovat výběrové řízení, takže se akce zdržela (při prvním výběrovém řízení chtěl dodavatel zahájit stavební práce až na podzim, což jsme nechtěli),“ dodala pro Pražský patriot.

Lhotka nadále mimo provoz, výběr je přesto velký

V létě se budou moci lidé koupat také na koupališti Stírka, které je ve vlastnictví státu a provozuje ho soukromník – o letní sezoně bude včas informováno na jeho webu. „Koupaliště Stírka chceme od státu koupit,“ uvedla Šmídová. Na Praze 8 se nachází ještě Aquacentrum Šutka, které je ve vlastnictví města a bude návštěvníkům sloužit i v létě.

Mimo provoz bude naopak koupaliště Lhotka, které nadále chátrá. Zato se budou moci zájemci „cachtat“ ve venkovních bazénech některých pražských plaveckých stadionů – například venkovní bazény na Slavii ve Vršovicích budou pro veřejnost otevřeny od 26. května do 15. září. Zatím tam jsou otevřeny jen bazény kryté.

Pohled na skály, nebo plavání při umělém osvětlení

podoli-nahled

Koupaliště v Praze 4-Podolí

Známý je i plavecký stadion Podolí, který ocení i milovníci přírodních krás. Hledět při plavání v bazénu přímo na skály a přitom být kousek od centra města, má svoje kouzlo. Kromě dvou venkovních vyhřívaných bazénů nabízí stadion i velký vnitřní bazén, saunu nebo páru.

Příjemné koupaliště je i v Praze 3, na Pražačce. Přibližně od června do září je možné se tam koupat ve vyhřívaném bazénu. Jsou tam převlékárny s WC a sprchami s teplou i studenou vodou. Zajímavostí je večerní plavání ve všední dny o prázdninách při umělém osvětlení.

Zájemci budou moci zavítat i do Aquapalace v Čestlicích, který je největším aquaparkem v České republice. V provozu je celoročně. Mimo koupání tam mohou lidé zavítat například i na nejrůznější masáže nebo do sauny.

Koupání na Barrandově, v Motole, či v Avia Čakovice

Možné je též užít si léto – především s dětmi – v Aquadream Barrandov, kde jsou vířivky, tobogány, brouzdaliště i 25metrový bazén. Pro děti tam v létě budou i sportovní dny s intenzivní výukou plavání.

Zavítat je možné také na další pražské koupaliště: Motol. Lidé tam mohou i posedět u stánku s širokým sortimentem jídel a nápojů. K zapůjčení jsou slunečníky, rozkládací lehátka a sportovní potřeby. Areál lze využít i k pořádání různých akcí (například oslav nebo grilování), které se mohou konat po ukončení provozu, tedy od 20 hodin.

Letní koupaliště provozuje také tělovýchovná jednota Avia Čakovice, v provozu je pouze v letních měsících a za příznivého počasí. K dispozici jsou tam dva bazény, jeden hlubší pro plavce a sportovce a druhý spíše pro děti.

Tobogán, slunečníky, trampolíny, ping-pong

Travnatá plocha v areálu pojme až 3000 návštěvníků a v areálu koupaliště se také nachází tobogán, který je zdarma. V areálu je samozřejmě i občerstvení, nejen pro starší lidi tam je posezení na lavičkách ve stínu stromků a nejen pro maminky s dětmi zase brouzdaliště okolo bazénů.

klanovice-koupaliste-nahled

Koupaliště Klánovice

Své koupaliště mají i Klánovice, kam si lze vyjet na pěkný celodenní výlet. V areálu jsou dva bazény s pozvolným vstupem vody, sociální zařízení, převlékárny, samozřejmě i občerstvení a dvě zahrádky. Relaxovat je možné u bazénu na lehátkách se slunečníky či na rozlehlé travnaté pláži. Nejen děti ocení trampolíny a ping-pongové stoly. Je tam i bezproblémové parkování, poblíž je autobusová zastávka.

Koupání v požární nádrži s betonovým dnem

V letních měsících bude ke koupání přístupné i koupaliště Kolovraty – jedná se o požární nádrž s betonovým dnem a travnatými břehy. Výhodou je pomalé klesání do vody, takže si člověk na teplotu vody i hloubku dobře zvykne. V areálu je možné zahrát si nohejbal, plážový volejbal a různé hry.

Brzy se otevře i koupání na Šeberáku. Šeberák je rybník u Kunratic. Napájený je potokem a nachází se tam písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody. Je tam i půjčovna lodiček. Milovníci sportu uvítají ruské kuželky, hřiště na nohejbal a volejbal. Ve východní části rybníku se nachází i nudistická pláž. Koupaliště je také třeba v Benicích.

Kulturní akce by se měly konat i na chátrajícím venkovním koupališti Džbán, pokud ale bude otevřeno, koupání tam zřejmě bude – stejně jako loni – jen na vlastní nebezpečí. Škoda. I tak je ale možností ke koupání dost a dost.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru