dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Seznamka v metru startuje: „komunikační“ vagon bude jezdit každou sobotu
Ilustrační foto: Firipu / Wikimedia Commons

Seznamka v metru startuje: „komunikační“ vagon bude jezdit každou sobotu

Pražský dopravní podnik spustí v sobotu 9. listopadu pod záštitou magistrátu projekt „komunikačního vagonu“, a to na lince metra A. Ke komunikačním účelům budou určeny prostřední vagony všech vlakových souprav na této lince každou sobotu.

Myšlenka na vytvoření speciálního vagonu pro cestující, v němž by se mohli setkat ti, kteří by se rádi seznámili, vznikla v květnu letošního roku. Nyní byl představen projekt s názvem „komunikační vagon“, určený pro všechny, kdo si třeba jen chtějí zkrátit cestu konverzací či navázáním kontaktů.

Ke komunikačním účelům budou sloužit prostřední vagony souprav na lince metra A, a to každou sobotu od zahájení do ukončení provozu. Vozy nebudou nikterak označeny, ve vestibulech stanic na lince metra A bude však každou sobotu vyvěšeno upozornění na informačních tabulích.

Nedojde k narušení kapacity přepravy

„Komunikační vagony nebudou určeny striktně lidem majícím zájem o komunikaci, v žádném případě tedy nedojde k narušení kapacity přepravy. Jedná se prozatím pouze o pilotní projekt a budeme hodnotit jeho odezvu,“ řekl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zájem o spuštění projektu si Dopravní podnik ověřil v zářijové anketě na webu DPP. Z jejích výsledků vyplynulo, že až 80 % cestujících si myslí, že seznámit se v metru je skutečně možné. Třetina respondentů (32 %) v anketě dále uvedla, že se již v metru skutečně seznámila a vzešlo z toho přátelství či láska. Nadpoloviční většina cestujících (61 %) pak souhlasí s myšlenkou, že lidé dnes dávají přednost virtuálnímu navazování mezilidských vztahů před osobní komunikací.

Nebude sloužit jen nezadaným

„V současné době, kdy převažují spíše elektronické formy komunikace, je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i projekt komunikačního vagonu metra,“ uvedl Jiří Pařízek, radní pro oblast dopravy.

Prostřední „komunikační vagony“ nebudou sloužit jen nezadaným osobám, jak byl tento projekt interpretován v jeho počátcích. Naopak jsou otevřeny všem, tedy školákům, studentům, pracujícím či seniorům bez ohledu na aktuální stav.

Projekt „komunikační vagon“ je prvním projektem tohoto typu, k němuž bude využívána nejméně vytížená linka metra A (v délce 10,995 km s celkovým počtem 13 stanic). Vozy linky metra A projedou za 21,3 minut, což je nejrychleji ze všech třech linek.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru