Dnes Úterý - skorojasno 14°C
Zítra Středa - prehanky-dest 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Seznámení byl osud, nemáme tajemství, kvůli mně přestane. Kolem vztahů se točí mýty a bludy
Má sklony k nevěře, ale kvůli mně určitě přestane, říkají si některé podváděné ženy či muži. Ilustrační foto: Freeimages.com

Seznámení byl osud, nemáme tajemství, kvůli mně přestane. Kolem vztahů se točí mýty a bludy

Vztahy jsou základním tématem našich životů, především vztahy partnerské. Točí se kolem nejkrásnějšího citu, kterým je láska. Je to ale také cit nejkomplikovanější, nejde zvážit ani změřit, přesto zásadně hýbe našimi životy. Abychom se cítili naplněni, musíme milovat a někdo musí milovat nás. A jelikož jde o cit vonící romantikou, je opředen řadou zažitých představ, stereotypů, mýtů a bludů. Podívejme se na několik z nich. V kolik jich věříte vy?

Našli jsme se řízením osudu…

Rádi v to věříme, povyšuje to naši zamilovanost na úroveň božských zásahů a udivuje nás svým tajemstvím. Ve skutečnosti je to ale mnohem prozaičtější. Nejde totiž o setkání, ale o to, jestli nám v té chvíli dotyčný „zavoní“. Pokud odhlédneme od biologických hledisek (kompatibilita imunitního systému, feromonová vůně atd..) pak zásadní roli hraje to, co „nevědomě vyzařujeme“ kolem sebe, tedy naše gesta, způsob chování, vyjadřování, postoj těla. To vše ukazuje na určité strategie, kterými se prosazujeme ve světě. Pokud je „vyzařování“ toho druhého s námi kompatibilní, zaujme nás. Pak už záleží jen na tom, jak my sami známe sebe a víme o tom, co nás skutečně přitahuje a naopak, co je pro nás nebezpečné. Pokud to netušíme, zase spadneme do osidel náruče, která nás bude jen trápit (například dcery alkoholiků nevědomě přitahují muži alkoholici, tedy jejich závislostní způsob chování, který ze sebe vyzařují). Tedy žádný osud…

A žili spolu šťastně až do smrti…

Láska má velkou moc, ale ne tak velkou, aby se lidé mezi sebou nehádali a pociťovali permanentní štěstí. To ani není z fyziologického hlediska možné. Lásku je třeba chápat jako cit, který se vyvíjí, musíme ho pěstovat a kultivovat a dá to hodně dřiny. Z počáteční zamilovanosti, která je slepá, se teprve může začít láska vyvíjet. Ale jen za předpokladu, že nevnímáme náš protějšek jako toho, kdo nám musí zajistit štěstí, kdo je zodpovědný za naši radost. Pokud ale máme v sobě toto ďábelské očekávání, žijeme v brutálním omylu. Nikdo jiný, než my sami, nám toto nezařídí. Partner nám v tom může jen pomoci. Pokud v tomto bludu žijeme, setkáváme se stále se zklamáním. Očekávání rozleptává vztah tím, že jsme složili ruce do klína a vzdali jsme se své volby. Milovat totiž neznamená vzdát se naplňování svého života vlastním přičiněním. Naopak! Jen s tímto postojem můžeme vybudovat dlouhodobý vztah k druhému naplněný láskou.

Jen, co jsem ho uviděla, věděla jsem, že je ten pravý…

Láska na první pohled, splynutí duší…každý to nějak známe. A ono to opravdu funguje. Bohužel, jen chvíli, pár měsíců, kdy je náš mozek doslova zalit „opiáty“ fascinace tím druhým. Pak padají pomyslné růžové brýle a nejeden z nás se diví, komu jsme to věnovali přízeň. Ano, abychom se skutečně poznali, vyžaduje čas a i jisté úsilí. Nejlepší prověrkou je zatěžkávací zkouška. Vyjeďte si jako partneři na hory nebo sjíždějte náročnou vodu a po pár dnech už budete jistojistě vědět, jestli váš protějšek je vhodný pro společný život. A pokud vám oči neotevře ani tato zkušenost, tak začněte nejprve poznávat sami sebe.

Stačil jen pohled a věděla jsem, co mi chtěl říct…

Někdy je tomu opravdu tak. Ale abyste si společně porozuměli, musíte se naučit spolu komunikovat. Jen tím vybudujete tu skutečnou důvěru. Abychom ale pochopili, co se pod pojem komunikace vejde, je potřeba podotknout, že nejde jen o přehršel slov neustále se linoucích ze spanilých rtíků dámy, ani výmluvné bezeslovné pomrkávání vyjadřující touhu muže, ale je to od všeho kousek. Vyladěné páry to už znají, o mnohém opravdu nemusí mluvit a stačí jen pohled. Ale i ony vědí, že je nutné se zeptat, co znamená ten povzdech nebo jestli to gesto skutečně znamená to, co si myslí. Ujištění i pochopení lze slovem, pohlazením, domluveným heslem, důvěrným dotykem. To všechno jsou druhy komunikace, které můžeme jako celek označit slovem sdílení. Je to tedy jak spontánní rozhovor, ale především oboustranné společné bytí, které může obnášet i mlčení s vnitřním prožíváním toho, že jsme prostě spolu, spokojení, v blízkosti milované osoby, s důvěrou a v bezpečí. Pokud chceme něco říkat, řešit, měl by tomu předcházet respekt. Tedy otázka, zda má ten druhý čas, chuť si povídat, a naslouchat, a zda dané téma je schopen strávit, unést. K tomu je dobré i pravidlo stop, tedy domluvený signál, kterým může partner zarazit probíhající dialog ve chvíli, kdy cítí, že už dál nechce pokračovat.

Nemáme mezi sebou žádné tajemství…

Omyl! Jde o peklo plynoucí z romantické představy, že jedině, když svému partnerovi řeknu všechno, je náš vztah úplný, blízký a jedině na tom náš vztah můžeme stavět. Ti, kdo tomuto bludu podlehli, by vám mohli vyprávět, co si nadrobili! Naopak naprostou otevřeností o své minulosti ohrožuji sám sebe a vztah také. Každý má právo na své tajemství a pokud se se vším svěřím, dávám druhému do ruky mocnou zbraň ve chvíli konfrontace. Navíc, pokud od nás partner vyžaduje, abychom mu všechno o sobě řekli, vyjadřuje tím velkou vnitřní nejistotu, potřebuje mít nad námi kontrolu, bere nám svobodu. Je téměř jisté, že v této kontrole bude pokračovat dál a ze zkoumání naší minulosti přejde do přítomnosti.  Brzy nás to přestane bavit, buď utečeme, nebo naopak zúzkostníme, či začneme lhát. Opravdu „pěkná“ představa společné budoucnosti…

Miluje mě, a tak kvůli mně přestane pít…

Za slovo pít můžeme dosadit třeba slovo fetovat, kouřit, hrát automaty, běhat za ženskými, opustit své kamarády z mokré čtvrti apod. Pokud se vám tato věta dere z úst, pak se milé dámy, ale i pánové, honem zamyslete nad tím, kam se řítíte. Kvůli vám nepřestane, ani kdyby se partner zapřísahal nevím jak. A ani kdyby to opravdu myslel vážně. Zkrátka závislost, nutkavé chování, životní strategie, kterými si dotyčný snižuje svoji úzkost a neurózu, není schopen opustit (bez terapie). Je totiž jejím otrokem a vy se při spojení s jeho životem stanete také otrokem závislosti. A vaše budoucí děti? Také! Položte si raději otázku, proč ho potřebuji zachraňovat. Máte snad pečovatelský a spasitelský komplex? Většinou je tomu tak. V tom případě jste ideální dvojice a ruku v ruce kráčíte oba k destrukci.

Až se nám narodí dítě, tak se to mezi námi spraví…

Mnoho lidí zažívá pocit, že když už to ve vztahu tolik nefunguje, tak si pořídíme dítě, ono se to spraví a vše bude jako dřív. Dítě má znovu vzbudit bouři emocí, a tím, že jsme přeci oba zodpovědnými rodiči, tak se přeci i zároveň znovu nastartuje láska mezi námi jako partnery. A nejen to. Ta láska nám vydrží díky dítěti jako lepidlu navěky! Dokonce, jestli přemýšlíte o vhodnosti toho druhého pro váš společný život, a chcete to vyřešit dítětem, jehož příchod na svět to má vlastně rozhodnout za vás, pak pácháte zločin! Není na něj žádná právní sazba, ale věřte, že si to opravdu odnesete. Vztah se totiž takto žít a lepit nedá. Nejde o zralé vnitřní rozhodnutí a dospělou volbu, a ono se to časem ukáže a vymstí. Trpí všichni, ale nejvíc ten, kdo se rozhodnout nemohl – tedy vaše dítě.


Autor: Jana Tamchynová

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Další články
Nahoru