dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Sexuoložka: Proč chtějí muži milenky, za kým se ženy ohlížejí a kdo je dokáže ukecat?
Když milenky (ne)pláčou. Ilustrační foto: freeimages

Sexuoložka: Proč chtějí muži milenky, za kým se ženy ohlížejí a kdo je dokáže ukecat?

Na trh se právě dostává kniha sexuoložky a onkopsycholožky Laury Janáčkové s provokativním názvem Muži chtějí milenky. Jde o volné pokračování bestselleru Muži chtějí potvory. S docentkou si server Pražský patriot povídal o knize, nevěře ve vztahu a také došlo na ohlédnutí za její kampaní před říjnovými senátními volbami, kdy se ukázala na billboardech ve vyzývavé póze jen v noční košilce.

Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.

Je docentkou klinické psychologie, pracuje v Sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dlouhodobě se zabývá psychologií u onkologických a jinak těžce nemocných pacientů, psychosomatikou, problematikou bolesti, partnerských a rodinných vztahů a sexuálního chování.
Je zakladatelkou a ředitelkou Institutu partnerských vztahů.

Publikovala desítky odborných i populárních článků, je autorkou řady knih.

Jsou určeny pro stejnou cílovou skupinu?
Moje nová kniha Muži chtějí milenky je praktickým návodem pro ženy, jak se stát pro muže tou jednou jedinou osudovou láskou. Srozumitelně vysvětluje partnerský trojúhelník ze všech stran, tedy z pohledu muže, ženy i milenky.

Z praxe nabízí několik typů, jak se v milencích a milenkách vyznat a jak situaci řešit. Mužům jsou věnovány kapitoly, které jim pomohou zorientovat se v bludišti ženské manipulace a předstírání v době, kdy jsou obluzeni láskou a sexuálním vytržením.

Ženě pomůže odhalit lež a přetvářku a naučí ji, jak si svého muže udržet a být jeho manželkou a milenkou zároveň. Kniha je volným pokračováním loňského bestseleru Muži chtějí potvory, který byl věnovaný hlavně ženám a je opět plna typů, návodů a krásných ilustrací.

Není milenka zároveň potvora?
Není, milenka může být také hodná holka, která čeká, až se muž rozvede či opustí svoji partnerku, jak jí slibuje. Milenky můžeme totiž orientačně rozdělit na čekatelky, potvory a uživatelky. Bližší charakteristika je uvedena v mojí nové knize.

janackova-sexuolozka-nahled

Laura Janáčková

V anotaci na novou knihu jsem si přečetl, že „naučí čtenářku, jak si udržet svého muže a být jeho manželkou a milenkou zároveň“. Lze tedy selhání ženy v této oblasti vnímat jako ospravedlnění toho, že si manžel najde jinou milenku?
Myslím, že nelze. Nicméně každý člověk má svůj vlastní pohled, na základě jakých zásad chce budovat svůj vztah. Jako psycholožka zabývající se partnerskými vztahy nedávám rozhřešení ani ospravedlnění. Mnohdy nemám ambici ani radit, spíše vést klienta v jeho úvahách a spolu s ním nalézt cestu, která bude pro něj tím nejlepším řešením. Vím dobře, jak je škatulkování nebo „diagnostikování“ v této oblasti psychologie ošidné.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

52.2%
(52.2%)
47.8%
(47.8%)
Je prokázáno, že nevěra ve vztahu na něj může mít nakonec i nějaké pozitivní vlivy?
Pokud chcete, najdete v každém činu pozitivní aspekt. Někteří mí klienti tyto pozitivní vlivy uvádějí. Otázkou je, jestli jen nechtějí omluvit svoje selhání.

Když otočím významy v názvech vašich posledních knih na ženy, tak je pravda, že ženy chtějí „milence a hajzly“?
Ženy mají ve vztazích jiná očekávání než muži a zpravidla hledají toho pravého muže na dlouhodobý vztah. Po odosobněných vztazích na jednu noc většinou netouží.

Když jsou nevěrné, tak často prý s evolučně „kvalitnějšími“ jedinci a pak se i rychleji zamilovávají. Jelikož jsou ženy auditivně vzrušivé, nechají se snadno „ukecat“. Takže pokud máte na mysli muže, kteří jsou schopni ženě napovídat cokoliv, tak ti často mají úspěch.

janackova-muzi-chteji-milenky-nahled Co ženy nejvíce na „hajzlech" přitahuje?
Ženy na mužích obecně přitahují zdroje a ochota se o ně podělit. Fyzická atraktivita není z pohledu ženy hledající dlouhodobý vztah na prvním místě. Přesto se ženy rády ohlednou za muži s testosteron dependentními znaky /ostře řezané rysy, modrý stín po vousech, klínovitý tvar těla nebo malý dobře stavěný zadek/. Kdo z nich je, jak vy říkáte „hajzl“, se většinou pozná až později.

Při kampani do říjnových senátních voleb jste způsobila rozruch billboardy, na kterých jste ležela ve vyzývavé póze jen v noční košilce. Musela jste asi počítat s tím, že se objeví i odsuzující reakce, někteří kritici si nebrali servítky. Nelitujte zpětně, že jste takový krok udělala?
Vím, že to byla z mé strany odvaha. Prošla jsem si nejdříve předvolební Prahu. Všude visely šedé obličeje, neurčitá hesla typu: Vyčistíme radnici, uklidíme Prahu apod. Jinde lékař držel v ruce skalpel a říkal: Nebojím se říznout. Co to říkalo o jejich programu? Nikdo z novinářů navíc za mnou nepřišel a nezeptal se mě na ten můj. Řekla jsem si, že přece není možné, aby forma zvítězila nad obsahem, a tak jsem nafotila plakát ve stylu amerického seriálu Sex ve městě s cílem přilákat novináře a sdělit voličům, na jakých změnách bych se chtěla v politice podílet.

Ostatně kandidovala jsem hlavně kvůli obyčejným lidem, kteří se potýkají s problémy sužující naše zdravotnictví. Plakát svůj cíl splnil, přitáhl média. Ostatně vždycky jsem věřila, že Češi mají smysl pro nadsázku a recesi, takže určitě nelituji. A navíc, jak jsem zjistila, byl dokonce vyhlášen Komorou Public relation jako mediální počin měsíce září. V zahraniční sekci v téže soutěži zvítězil ohnutý iPhone 6. Takže jsem nedopadla, tak špatně, ne?

janackova-billboard-nahled Jaká nabídka by to musela být, abyste se odhalila znovu, případně ještě víc?
Není mojí ambicí v mediích upozorňovat na své tělo. Myslím, že jsem ve věku, kdy jsem již v tomto směru vše nafotila a moje práce onkopsycholožky a sexuoložky je pro media zajímavější.

Souhlasíte s názory, že žena umí nevěru lépe skrývat a podvádějící muž se chová se svým máslem na hlavě k podváděné partnerce najednou líp?
Obojí může být pravda, ale z pohledu podváděného to plusové body nepřidá.

K tématu dále čtěte na serveru Pražský patriot:

Sexuolog: Jak škodí v intimní oblasti hektický pražský život?

Psychoterapeut Špatenka provokuje: nevěra vám může i pomoci. Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Na tyto vážné následky není připravena téměř polovina Čechů. Unikátní průzkum ukázal, jak by se zachovali. Došlo by i na úplatky…

14. listopadu 2017 v 08:57

Téměř polovina Čechů (45 %) není připravena na situaci, že by kvůli vážnému zranění při autonehodě mohla přijít o pravidelný měsíční příjem a že by si jejich léčení a rehabilitace vyžádaly další finanční náklady. Denně nebo téměř denně přitom v České republice jezdí 63 % z celkem 6,7 milionu...

Bohužel nabývá na síle, je už čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Podle profesora Kolka statisíce lidí o své nemoci neví, navíc i přes příznaky nejdou k doktorovi

14. listopadu 2017 v 08:25

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí doma i ve světě. Podle plicních lékařů se v nejbližších letech dostane až na třetí místo pomyslného mortalitního žebříčku. Na tuto plicní nemoc v Česku ročně zemře přes 3500 lidí, tedy o 70 % více než...

Další články
Nahoru