dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Sexuolog: Když na vás „leze“ jaro, může to mít různé příznaky. Jak škodí v intimní oblasti hektický pražský život?
Ilustrační foto: sxc.hu

Sexuolog: Když na vás „leze“ jaro, může to mít různé příznaky. Jak škodí v intimní oblasti hektický pražský život?

Jaro je tady, s ním jeho kouzlo, ale i neduhy. Podle sexuologa a psychiatra Jaroslava Vaňka může jaro na každého „vlézt" jinak, někdo je unavený, jiný aktivní, další má milostné touhy. Problémem podle něj je, když se lidé přetěžují. To může vést až ke vztahovým problémům.

MUDr. Jaroslav Vaněk 

Sexuolog a psychiatr.
Ordinaci má ve Francouzské ulici v pražských Vršovicích.

„Leze na tebe jaro!“ Tuto větu jistě každý z nás mnohokrát slyšel. Co to vlastně znamená? „U každého to může být jiné,“ uvedl pro server Pražský patriot sexuolog a psychiatr Jaroslav Vaněk.

„Na někoho leze jarní únava, někdo je naopak aktivnější a pohyblivější. A někdo je milostnější,“ řekl. Člověk tedy podle něj může opravdu mít díky jaru i milostné choutky.

Poruchy erekce, předčasný výron

V Praze je i na jaře život hektičtější než někde na samotě u lesa. Žije se zde rychleji. Co to lidem způsobuje v sexuální oblasti? „Typické jsou poruchy erekce, předčasný výron, u velmi zaměstnaných pokles sexuálních potřeb,“ podotkl pražský sexuolog.

U mužů je to výraznější, když je to spojeno s ekonomickými trampotami či pracovním přetížením. „Bývá to ale i u žen – u nich to spíš způsobují větší starosti o rodinu a zdraví,“ uvedl.

Lidé nejčastěji přicházejí se vztahovými problémy

Z práce ale bývají přetížené i některé ženy. „Především typické manažerky, pro které je práce jednoznačně na prvním místě a které odkládají rodinné zařizování. I partnerský vztah je u nich trochu posunutý dozadu,“ řekl.

Jak muži, tak ženy ale za ním nejčastěji přicházejí – i na jaře – se vztahovými problémy. „Vztahové problémy mají všichni. To je typická vlastnost, člověk je tvor společenský, takže se kvůli společenským vztahům také trápí,“ uvedl. Časté jsou i problémy týkající se intimních vztahů

Čtěte také: Psychoterapeut Špatenka provokuje: nevěra vám může i pomoci. A lze se na ni připravit! Jak? 

Je to jiné u mužů a u žen? „V jistém smyslu ano – muži nerodí, nekojí…,“ řekl. Problémy ale prožívají emotivně i oni. „I oni mají velmi důvěrné problémy. Bazální emoční pocity bývají stejné,“ pokračoval.

Pomohlo by umět respektovat druhého 

Jedná se o radost, smutek, úzkost… Podle Vaňka by pomohlo umění respektovat druhého člověka, přijetí toho, jaký skutečně je. To by zabránilo mnoha vztahovým nesvárům.

Otevírají se mu se svými problémy muži stejně jako ženy? „Přijde na to, lidé jsou různí. Jsou ženy, které jsou schopné se otevřít, jiné nejsou. Totéž u mužů. Neznamená to ale, že když se neotevřou jednomu terapeutovi, že se to nepodaří jinému. Každému sedne někdo jiný,“ uvedl.

Čtěte také: Sex koučink v Praze: zájem je o rozvoj prožitků při orgasmu. 

Jak předejít problémům? Všeho s mírou, včetně práce

A co by poradil, aby člověk předešel některým problémům způsobeným hektickým způsobem života? „Všeho s mírou. I práce,“ řekl. Člověk se prostě nemá přetahovat, aby nebyl vytížen a problémy mu nezačaly přerůstat přes hlavu.

Když slova sexuologa Jaroslava Vaňka shrneme, můžeme říci: den by neměl být protkán stresem a nadměrným množstvím práce, které je pak plná hlava. Následně totiž člověk přijde večer domů, je podrážděný a začínají vztahové problémy. A je to kolotoč. Proto je třeba vzít si slova odborníka opravdu k srdci: v rámci možností zvolnit.

Čtěte také: Boří tabu: do jejího swingers klubu míří lidé za tancem, hovorem, sexem a nemusí přijít v páru 
     


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru