dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Sexistické Česko? Není to tak horké, přes 90 procent mužů podporuje rovné příležitosti
Ilustrační foto: freeimages

Sexistické Česko? Není to tak horké, přes 90 procent mužů podporuje rovné příležitosti

Vyhrocené reakce na zrušenou výstavu ženských aktů v prostorách Akademie věd ČR opět rozvířily diskuze o sexistickém Česku, které je podle mnohých v rovnosti žen a mužů daleko za svými západními sousedy. Podle nejnovějšího výzkumu Ligy otevřených mužů (LOM) mají ovšem rovné příležitosti mužů a žen ve společnosti přes 90 % podporu. A to i mezi muži. Jak je to možné?

„Pro muže jsou rovné příležitosti důležitou hodnotou. Chybí ovšem jejich větší zapojení. Mají pocit, že se téma týká především žen. Navíc jsou rovné příležitosti ve veřejném prostoru redukovány na mediálně chytlavé kauzy, jako jsou kvóty nebo právě sexismus. Rovné příležitosti přitom zahrnují i taková témata, se kterými se mohou muži ztotožnit. Například zapojení do péče o děti, rozdíly ve vzdělávání nebo násilí ve vztazích,“ tvrdí ředitel LOMu Martin Jára.

V rámci výzkumu „Mužská perspektiva“, který byl realizován v červnu 2015 na reprezentativním vzorku 1008 respondentů, vyjádřilo podporu rovným příležitostem 91 procent českých mužů. Výzkum inicioval LOM ve spolupráci s agenturou Nielsen AdMosphere a s finanční podporou Úřadu vlády ČR.

„Cílem výzkumu bylo zjistit rozdíly v postojích mužů a žen k rovným příležitostem, zejména pak s důrazem na specifická témata,“ popisuje sociolog Josef Petr, který výzkum vedl. „Zjistili jsme, že muži rovné příležitosti podporují stejně jako ženy, je u nich ale signifikantně menší potřeba k aktivnímu zapojení.“

Větší zapojení mužů v oblasti rovných příležitostí by uvítalo 3/4 žen a 2/3 mužů. Většinu konkrétních témat také ženy podporují intenzivněji. Muži však za ženami zase tolik nezaostávají. Jsou dokonce i témata, která jsou pro ně důležitější. Muži by například byli nejvíce ochotní zapojit se do případné kampaně týkající se rozdílů v platech mužů a žen (48 %), svěřování dětí do péče po rozvodu (48 %) a násilí na ženách (43 %).

Objektivizace ženského těla

I přes to, že téma rovných příležitostí je pro muže méně atraktivní než pro ženy, stále má mezi nimi velkou podporu. Jak je tedy možné, že se v souvislosti se zrušenou výstavou ženských aktů objevilo tolik negativních reakcí, kritizujících snahy genderovou rovnost? „Domníváme se, že většina mužů a žen, nerozumí akademické debatě o genderu a rovnosti. Výrazy jako ,objektivizace ženského těla´ jsou jim cizí. V debatě jsou díky tomu slyšet hlavně extrémní názory,“ myslí si autor výzkumu Josef Petr.

Anketa

Připadají vám ženské akty sexistické?

23.3%
(23.3%)
76.7%
(76.7%)
„Podle nás nebyla ta výstava kontextu Týdne vědy vhodně zvoleným doprovodným programem. Její oprávněné stažení ovšem vyvolalo diskusi, která není z dlouhodobého hlediska produktivní. Myslíme si, že komunikace genderových témat by měla být více pozitivní. Negativní komunikace sice má silný mediální potenciál, ale prosazování rovnosti žen a mužů spíše škodí,“ dodává k tématu ředitel LOMu Martin Jára.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru