Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Sex v Praze se po osmi letech dočkal pokračování
Knihu napsala Jana Collins, vlastním jménem Zuzana Adamson. Foto: archiv

Sex v Praze se po osmi letech dočkal pokračování

Nedávno vyšel nový román české autorky Zuzany Adamson, která píše pod pseudonymem Jana Collins. SEX V PRAZE 2 aneb O lásce a vášni v Srdci roz-korona-vířené Evropy opět představuje osudy tří kamarádek, kterým tentokrát do civilního i osobního života vstoupil nouzový stav vyhlášený kvůli koronavirové pandemii. Novela je psána střídavě vážně, ale i s vtipnou nadsázkou, podle autorky dává nám naději, že je možné konstruktivním způsobem pokračovat v dosavadním životě a nese poselství, že tvůrčí přístup k životu překoná každou krizi. 

SEX V PRAZE 2 je velmi volným navazováním erotické novely SEX V PRAZE (2012), která se stala bestsellerem. A tak se nyní autorka rozhodla v psaní pokračovat. Nová kniha vypráví o tom, jak se dění od letošního jara 2020 promítá do životů hlavních hrdinek. Hana, majitelka továren na výrobu křišťálových lustrů, přišla přes noc o životní zakázku z Číny.

Lucie, majitelka divadla s barem, je čerstvě zamilovaná do svého pana „Božského," když se zavřou hranice a slibně se rozvíjející vztah s americkým scénáristou se stává vztahem virtuálním. Betty je majitelkou eventové agentury a v nouzovém stavu je její podnikatelská aktivita úplně zastavená, a tak se vrací do náruče rodiny, kde se také setkává se svou dětskou láskou.

Třicet tři kapitol, tři dějové linie, příběhy tří žen jsou protkány hovory o lásce i sexu. Humor v nich střídá zamyšlení nad důvody nouzového stavu v širším kontextu.

sex-v-praze-2-obalka-nahled Autorka Jana Collins, vlastním jménem Zuzana Adamson, je žena mnoha tváří. Do jejích postav se promítá i její situace, pozice ženy mezinárodně úspěšné v oblasti kongresové a incentivní turistky.

V září letošního roku EVENTEX, mezinárodní společnost působící v oblasti MICE, již podruhé ocenila v anketě, které se účastnilo 4200 odborníků z celého světa, Zuzaniny aktivity v této oblasti.

„Mezi TOP 100 osobností na světě jsem ve svém oboru byla zvolena podruhé od roku 2007. Mám z toho velkou radost.“ říká Dr. Zuzana Adamson a dodává: „Nutno říct, že tento zdravý a prosperující obor, který přináší miliardy do veřejných rozpočtů, byl v březnu 2020 následkem vládních nařízení téměř po celém světě de facto zlikvidován.“

Kromě oborových časopisů se Zuzana věnuje vydávání knih, jejich překladům z francouzského jazyka i vlastní tvorbě. Založila si na tyto aktivity v roce 2012 vydavatelství 48 Gam. Mimo jiné přeložila a vydala v roce 2019 román francouzského spisovatele Jeana Raspaila Tábor Svatých.

„Psaní je pro mne nutností, prostředkem, kterým jsem se v tomto případě vyrovnávala s nouzovým stavem, ale taky velkou zábavou,“ říká Adamson. „Vytvořila jsem si fiktivní postavu spisovatelky, protože moje psaní je takový proud, který jako by přicházel a skrze mne se projevoval, vidím román obrazně jako film, a tak to ,zapisuji´," pokračuje.

Pokud jste si nepřečetli první díl SEXu V PRAZE, není to nutné. Knihy se od sebe liší jak náplní, tak tematicky. „První díl SEX V PRAZE, který jsem napsala před osmi lety, měl být trochu parodií na červenou knihovnu, proto jsem pokřtila spisovatelku s narážkou na Jane Collinsovou,“ doplňuje autorka která má velmi originální způsob vyjadřování, psaní i myšlení, který někteří hodnotí jako magický realismus, na druhou stranu při objasňování společenských procesů směřuje k jádru věci natolik rentgenově, že vás při čtení až mrazí.

Pár otázek pro Zuzanu Adamson

Proč jste se po osmi letech rozhodla vydat druhý díl knihy?
Když byl vládou vyhlášen nouzový stav, tak jsem byla v Praze a v podstatě nás to tady « uvěznilo." Mám vydavatelství na odborná média pro mezinárodní « setkávací průmysl." To je spojené s velmi častými cestami po světě. Tento průmysl byl v podstatě ze dne na den celosvětově doufejme, že jen « uspán," nikoli zlikvidován. Tedy včetně mých médií, která oslavovala 13 let své existence. A tak jsem se obrátila k psaní. Tvořím, tedy jsem.

V čem se od sebe díly liší a je nutné pro čtení druhého znát ten první?
Druhý díl je velmi volným navazováním prvního dílu, není potřeba, aby čtenáři četli ten první. První díl byl O nespoutané vášni uprostřed spoutané Evropy. Tento nový Sex v Praze má podtitul O lásce a vášni uprostřed roz-korona-vířené Evropy. Už mám i název pro díl třetí, který se píše právě nyní. My si tu budoucí realitu prostě musíme sami vykreslit. Nikdo to za nás neudělá. Jinak v knížce najdeme příběhy z magické Prahy, tři kamarádky a jejich osudy, úvahy nad společností i nad Prahou jako srdcem Evropy.

Na jaký typ čtenářů je kniha cílena? Pobaví i muže?
Byla jsem sama překvapená, že první díl četli i muži a dostala jsem docela skvělé reakce od některých z nich. Jinak je kniha pro inteligentní čtenáře, kteří mají rádi nadsázku, humor a baví je přemýšlet.

Sex, erotika. Jak se o tato pikantní témata v knize opíráte?
Knížka má tři hrdinky – podnikatelky, které prožívají jarní nouzový stav. Každá z nich má svůj život, podnikání, vztahy, sex a v životě každé z nich se tato « koronakrize" projevuje jinak. Tak jsem se věnovala postavičkám a snažila se konstruktivně vykreslit, že s tvůrčím přístupem lépe projdeme krizí, která nás možná i něco nového naučí, nebo přinese rozvoj.

Odráží děj letošní dění a atmosféru kolem covidové pandemie?
Ve svých knížkách se zaměřuji na bytí lidského jedince ve světě, a zajímá mne právě prolínání energií vycházejících z individuální lidské bytosti s energiemi procesů světa, které tuto bytost obklopují, jejich vzájemná interakce. Nesouhlasím s Kafkovým tvrzením, který kdesi napsal: V souboji mezi tebou a světem dělej sekundanta světu. To je možná i trochu poselstvím mé knihy.


Světový den hemofile. Červená světla rozzáří Petřínskou rozhlednu nebo Tančící dům

Včera v 09:21

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Další články
Nahoru