Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Sex v Praze se po osmi letech dočkal pokračování
Knihu napsala Jana Collins, vlastním jménem Zuzana Adamson. Foto: archiv

Sex v Praze se po osmi letech dočkal pokračování

Nedávno vyšel nový román české autorky Zuzany Adamson, která píše pod pseudonymem Jana Collins. SEX V PRAZE 2 aneb O lásce a vášni v Srdci roz-korona-vířené Evropy opět představuje osudy tří kamarádek, kterým tentokrát do civilního i osobního života vstoupil nouzový stav vyhlášený kvůli koronavirové pandemii. Novela je psána střídavě vážně, ale i s vtipnou nadsázkou, podle autorky dává nám naději, že je možné konstruktivním způsobem pokračovat v dosavadním životě a nese poselství, že tvůrčí přístup k životu překoná každou krizi. 

SEX V PRAZE 2 je velmi volným navazováním erotické novely SEX V PRAZE (2012), která se stala bestsellerem. A tak se nyní autorka rozhodla v psaní pokračovat. Nová kniha vypráví o tom, jak se dění od letošního jara 2020 promítá do životů hlavních hrdinek. Hana, majitelka továren na výrobu křišťálových lustrů, přišla přes noc o životní zakázku z Číny.

Lucie, majitelka divadla s barem, je čerstvě zamilovaná do svého pana „Božského," když se zavřou hranice a slibně se rozvíjející vztah s americkým scénáristou se stává vztahem virtuálním. Betty je majitelkou eventové agentury a v nouzovém stavu je její podnikatelská aktivita úplně zastavená, a tak se vrací do náruče rodiny, kde se také setkává se svou dětskou láskou.

Třicet tři kapitol, tři dějové linie, příběhy tří žen jsou protkány hovory o lásce i sexu. Humor v nich střídá zamyšlení nad důvody nouzového stavu v širším kontextu.

sex-v-praze-2-obalka-nahled Autorka Jana Collins, vlastním jménem Zuzana Adamson, je žena mnoha tváří. Do jejích postav se promítá i její situace, pozice ženy mezinárodně úspěšné v oblasti kongresové a incentivní turistky.

V září letošního roku EVENTEX, mezinárodní společnost působící v oblasti MICE, již podruhé ocenila v anketě, které se účastnilo 4200 odborníků z celého světa, Zuzaniny aktivity v této oblasti.

„Mezi TOP 100 osobností na světě jsem ve svém oboru byla zvolena podruhé od roku 2007. Mám z toho velkou radost.“ říká Dr. Zuzana Adamson a dodává: „Nutno říct, že tento zdravý a prosperující obor, který přináší miliardy do veřejných rozpočtů, byl v březnu 2020 následkem vládních nařízení téměř po celém světě de facto zlikvidován.“

Kromě oborových časopisů se Zuzana věnuje vydávání knih, jejich překladům z francouzského jazyka i vlastní tvorbě. Založila si na tyto aktivity v roce 2012 vydavatelství 48 Gam. Mimo jiné přeložila a vydala v roce 2019 román francouzského spisovatele Jeana Raspaila Tábor Svatých.

„Psaní je pro mne nutností, prostředkem, kterým jsem se v tomto případě vyrovnávala s nouzovým stavem, ale taky velkou zábavou,“ říká Adamson. „Vytvořila jsem si fiktivní postavu spisovatelky, protože moje psaní je takový proud, který jako by přicházel a skrze mne se projevoval, vidím román obrazně jako film, a tak to ,zapisuji´," pokračuje.

Pokud jste si nepřečetli první díl SEXu V PRAZE, není to nutné. Knihy se od sebe liší jak náplní, tak tematicky. „První díl SEX V PRAZE, který jsem napsala před osmi lety, měl být trochu parodií na červenou knihovnu, proto jsem pokřtila spisovatelku s narážkou na Jane Collinsovou,“ doplňuje autorka která má velmi originální způsob vyjadřování, psaní i myšlení, který někteří hodnotí jako magický realismus, na druhou stranu při objasňování společenských procesů směřuje k jádru věci natolik rentgenově, že vás při čtení až mrazí.

Pár otázek pro Zuzanu Adamson

Proč jste se po osmi letech rozhodla vydat druhý díl knihy?
Když byl vládou vyhlášen nouzový stav, tak jsem byla v Praze a v podstatě nás to tady « uvěznilo." Mám vydavatelství na odborná média pro mezinárodní « setkávací průmysl." To je spojené s velmi častými cestami po světě. Tento průmysl byl v podstatě ze dne na den celosvětově doufejme, že jen « uspán," nikoli zlikvidován. Tedy včetně mých médií, která oslavovala 13 let své existence. A tak jsem se obrátila k psaní. Tvořím, tedy jsem.

V čem se od sebe díly liší a je nutné pro čtení druhého znát ten první?
Druhý díl je velmi volným navazováním prvního dílu, není potřeba, aby čtenáři četli ten první. První díl byl O nespoutané vášni uprostřed spoutané Evropy. Tento nový Sex v Praze má podtitul O lásce a vášni uprostřed roz-korona-vířené Evropy. Už mám i název pro díl třetí, který se píše právě nyní. My si tu budoucí realitu prostě musíme sami vykreslit. Nikdo to za nás neudělá. Jinak v knížce najdeme příběhy z magické Prahy, tři kamarádky a jejich osudy, úvahy nad společností i nad Prahou jako srdcem Evropy.

Na jaký typ čtenářů je kniha cílena? Pobaví i muže?
Byla jsem sama překvapená, že první díl četli i muži a dostala jsem docela skvělé reakce od některých z nich. Jinak je kniha pro inteligentní čtenáře, kteří mají rádi nadsázku, humor a baví je přemýšlet.

Sex, erotika. Jak se o tato pikantní témata v knize opíráte?
Knížka má tři hrdinky – podnikatelky, které prožívají jarní nouzový stav. Každá z nich má svůj život, podnikání, vztahy, sex a v životě každé z nich se tato « koronakrize" projevuje jinak. Tak jsem se věnovala postavičkám a snažila se konstruktivně vykreslit, že s tvůrčím přístupem lépe projdeme krizí, která nás možná i něco nového naučí, nebo přinese rozvoj.

Odráží děj letošní dění a atmosféru kolem covidové pandemie?
Ve svých knížkách se zaměřuji na bytí lidského jedince ve světě, a zajímá mne právě prolínání energií vycházejících z individuální lidské bytosti s energiemi procesů světa, které tuto bytost obklopují, jejich vzájemná interakce. Nesouhlasím s Kafkovým tvrzením, který kdesi napsal: V souboji mezi tebou a světem dělej sekundanta světu. To je možná i trochu poselstvím mé knihy.


Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

19. ledna 2021 v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Další články
Nahoru