Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lifestyle / Zdraví

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Severní stezka vede severními pohraničními horami mezi nejzápadnějším a nejvýchodněj-ším bodem České republiky. Cestovatel Jan Hocek absolvoval celou trasu, uvědomil si, že 1 000 km není zase tak moc, a vnímal měnící se krajinu, architekturu, nářečí, nabídku jídel nebo třeba i piv.

Knihu můžete využít mnoha způsoby – jako obrazovou a informační publikaci z českých, moravských a slezských hor, jako průvodce pro absolvování celé trasy či její části nebo prostě jen jako motivační a inspirativní dílo.

Putování vlastními silami po krajině České republiky nabízí mimo jiné odpovědné a nízkonákladové cestování, ne vždy je totiž nutné létat za poznáním přes půl zeměkoule, největší překvapení často zažijete doslova za humny.

Ukázka z knihy:
„Naplánování, zmapování a vlastní absolvování stezky představovalo značné úsilí, jehož cílem bylo pečlivé vytipování nejzajímavějších tras a navštívených míst s ohledem na přírodní krásy, místní zajímavosti nebo kulturní a duchovní odkaz.

Absolvování celé Severní stezky vás postupně provede 18 pohořími a zeměpisnými celky, navštívíte osm chráněných krajinných oblastí, dva národní parky a bezpočet přírodních rezervací a památek.

Severní stezka je rozdělena na 15 úseků, tvořících logicky a geograficky ucelené části, jednotlivá pohoří nebo zeměpisné celky. Začátek i konec každého úseku je většinou dobře dostupný veřejnou dopravou, aby bylo snadné v daném uzlovém bodě putování zahájit, ukončit, případně na několik dní přerušit.

Celou trasu Severní stezky lze absolvovat po pěších značených trasách Klubu českých turistů, jen výjimečně je trasa vedena po značených cyklotrasách nebo přeshraničních značených trasách. U některých etap lze podle zájmu zvolit alternativní vedení (na mapkách značeno modrou linkou), které nabízí snadnější postup u náročnějších etap, případně odbočky k významným místům.

Důraz byl rovněž kladen na spolehlivé nocování v pokud možno hezkém prostředí, proto každá etapa začíná a končí v místě s možností ubytování v penzionu, hotelu nebo horské chatě. Přibližně polovina etap umožňuje v cílovém místě nocovat pod stanem (tábořiště, kemp). Na mapkách jsou rovněž vyznačeny turistické přístřešky nebo studánky."
(z kapitoly Kudy stezka vede)

severni-stezka

Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel, spolumajitel cestovní kanceláře Inspira. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české cestovní kanceláři zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa. V nakladatelství Universum mu vyšlo již několik knih – Nejhezčí túry světa (2017) Nejkrásnější dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku (2019) a 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku (2020).

Stezky Via Czechia představují nejdelší a nejodvážněji vedené dálkové trasy v České republice. Trasy Severní stezka a Jižní stezka přecházejí celou Českou republikou od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod, sledují převážně státní hranici a překračují nejvyšší vrcholy většiny našich hor. Severní stezka spolu s Jižní stezkou a případně Slezskou stezkou tvoří trasu okolo Česka. Doplňuje je Stezka středozemím, která propojuje nejjižnější a nejsevernější body ČR. Všechny stezky jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích. Stezky procházejí v co největší míře přírodou a směřují k poutním místům a hlavním zajímavostem jednotlivých oblastí.

Trasy jsou rozděleny na logické úseky, s uzlovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou, lze je tedy absolvovat postupně po částech – podle časových možností, chuti, kondice apod.

Každou stezku lze projít pěšky, na kole, případně na lyžích, nebo na lodi; spát komfortně v penzionech a horských chatách či stanovat na krásných místech. Každý si může vybrat oblíbenou formu putování nebo kombinovat jednotlivé aktivity podle reliéfu krajiny či ročního období.

O stezkách vyjdou v roce 2021 dvě knihy: Severní stezka – Českem od západu k východu a Jižní stezka – Českem od východu k západu. V roce 2022 vyjde třetí kniha Stezka středozemím a Slezská stezka. Více na www.viaczechia.cz.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.euromedia.cz/severni-stezka-ceskem-od-zapadu-k-vychodu/kniha/13038/ Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru