Dnes Čtvrtek - zatazeno 3°C
Zítra Pátek - prehanky-snih 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Šestiletá Valentinka a desetiletý Vládík uspěli v klavírní sekci mezinárodní soutěže na dálku
Šestiletá Valentina a desetiletý Vladislav Vozňukovi. Foto: Klára Vohrnová a domácí archiv

Šestiletá Valentinka a desetiletý Vládík uspěli v klavírní sekci mezinárodní soutěže na dálku

Nadaní sourozenci z Prahy se věnují hře na klavír od útlého věku a na svém kontě mají oba řadu ocenění z domácích a mezinárodních klavírních soutěží, ke kterým navzdory nynější obtížné době přidali další – první ceny v klavírní sekci prestižní mezinárodní soutěže Labia & Callegaro Prize 2020. Účast na finálním koncertu oceněných šestileté Valentině a desetiletému Vladislavu Vozňukovým zhatil koronavirus, a tak pořadatelé jako „náplast“ nabídli účast na koncertě příští rok.

Sourozenci jsou žáci Taťany Vejvodové ze ZUŠ I. Hurníka v Praze. Vladislav je také modelovým žákem pedagogické praxe na pražské HAMU pod dohledem profesorky Aleny Vlasákové. Valentina se věnuje nejen hře na klavír, ale je i nejmladší žačkou sólového zpěvu na GMHS ve třídě profesora Alexandra Sedláčka.

V současné době je pro sourozence situace velice složitá, protože výuka v uměleckých školách, probíhající zásadně na dálku, nemůže suplovat výuku osobní, i když mají doma podnětné prostředí a hudebně vzdělané rodiče.

deti-klavir-2 „Pro některé spolužáky mých dětí je situace ještě mnohem složitější, protože jejich rodiče hudebně vzděláni nejsou. Myslím si, že jejich mnohdy doslova vydřená hudební úroveň upadne a ztráty budou nevratné. Ostatně snížení úrovně se obáváme i u svých dětí, přeci jen nejsme pedagogové. Systém on-line výuky nezafungoval kvůli kvalitě signálu, a proto pouze dokola posíláme nahrávky a zpět dostáváme připomínky, což je postup velmi úmorný a rozhodně ne tak efektivní, jako prezenční výuka. Nejdůležitější ale samozřejmě je, že děti hudbu milují a starší bráška pomáhá své sestřičce, proto spolu tráví hodně času u klavíru,“ říká tatínek dětí Ivan Vozňuk.

Ještě horší to má Valentinka při učení se zpěvu. „Výuka sólového zpěvu je distančně prakticky nemožná, vše se odehrává s obrovským zpožděním a je to neefektivní. Je škoda, že se preferuje umožnění konání sportovních utkání a o znovuotevření uměleckých škol a umožnění kulturních akcí se neuvažuje. Nechápu, proč je zpěv považován za největší zlo, když lidský hlas je nejhezčí hudební nástroj,“ uvádí profesor Alexandr Sedláček.

deti-klavir-1 Vládík, jak mu doma říkají, má rád mimo té klasické i rockovou hudbu a rád by si někdy v budoucnu zahrál s některou z jeho oblíbených kapel, třeba Stratovarius nebo Sonata Arctica.

Jeho oblíbeným skladatelem je například Sergej Rachmaninov, na mezinárodní soutěži v Moskvě, která je právě tomuto skladateli věnována, dokonce dostal speciální cenu za nejlepší interpretaci skladby tohoto autora.

„V jednom muzeu jsem uviděl citát známého sochaře Jeana Tinguelyho: ,Sny jsou všechno, technika se dá naučit´. Strašně se mi to líbilo, protože to vystihuje nejen sochařství, ale i právě hru na hudební nástroj, a určitě i jiná umělecká odvětví,“ dodává Vládík.


Autor: Tereza Meravá

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

Dnes v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

Včera v 15:55

Stanovení optimální výše nájmu vyžaduje neustálé sledování aktuálního dění na trhu s bydlením. Ať už sháníte nového nájemníka, pronájem teprve promýšlíte nebo naopak hledáte nové bydlení v nájmu, současná situace na trhu s bydlením se stává značně nepřehlednou a...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Včera v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Další články
Nahoru