Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 5°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Sesterská smlouva mezi Prahou a Pekingem je definitivně minulostí, vzali na vědomí zastupitelé
Před příjezdem čínské delegace v březnu 2016 někdo poničil čínské vlajky na sloupech v Evropské ulici. Foto: archiv

Sesterská smlouva mezi Prahou a Pekingem je definitivně minulostí, vzali na vědomí zastupitelé

Pražští zastupitelé na dnešním jednání vzali na vědomí, že minulý týden došlo ze strany Číny k ukončení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Současné vedení Prahy se rozhodlo ze smlouvy vyškrtnout klauzuli, podle níž hlavní město uznávalo jednotu Číny. Asijský stát následně smlouvu vypověděl. V dlouhé diskusi zastupitelé ANO upozornili, že již dnes lze pocítit negativní ekonomické důsledky pro Prahu a Českou republiku.

Hnutí ANO v roce 2016, kdy bylo součástí pražské koalice, podpis smlouvy i kontroverzního článku v ní prosadilo. Stejně se zachovala ČSSD, KSČM a část ODS. Pro bylo 35 z 65 zastupitelů, tedy poměrně těsná většina.

Vedení metropole pod vedení tehdejší primátorky Adriany Krnáčové podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo. K tomu nakonec nedošlo, současné vedení Prahy o pandu v trojské zoo zájem nemá.  

Současné vedení české metropole vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Číňané vyjmutí článku od začátku důrazně odmítali, s Prahou se rozhodli nekomunikovat.

Postup města dnes kritizovali opoziční zastupitelé Patrik Nacher a Ivan Pilný (oba ANO). „Vyspělí politici se chovají diplomaticky. Mohli jste říct, že s článkem nesouhlasíte, byť je v souladu se zahraniční politikou EU i ČR a mohli nechat smlouvu dojet do roku 2021. A pak ji prodloužit jen za podmínky, že bude článek vyňat. Místo toho jste se zachovali jako slon v porcelánu a udělali nediplomatický krok,“ uvedl Nacher.  

„Nechci být zastáncem toho článku o uznání jednotné Číny, také ho považuji za nadbytečný, ale toto je plácnutí do vody a může to udělat řadu problémů,“ uvedl Pilný. Podle něj jednání Prahy negativně ovlivnilo mezinárodní obchod s čínským investorem.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s výtkami nesouhlasil. „Vyprovokovala to předchozí politická reprezentace pod vedením ANO, když se nechalo zatáhnout do zahraniční politiky. Tento článek nemá v partnerské smlouvě co dělat. Vy jste postupovali mimo zvyklosti a dali tam něco, co tam nepatří, abyste demonstrovali svou servilitu vůči nedemokratickému socialistickému státu,“ řekl Hřib. Podle primátora je mylné se domnívat, že smlouvu bylo možné nechat doběhnout a pak případně změnit. „Je v ní totiž uvedeno, že jedna ze stran musela udělat krok, aby byla ukončena,“ pokračoval.

„Spolupráce mezi městy může pokračovat i beze smluv, můžeme najít jinou cestu,“ uvedl zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09). „Ta smlouva nám nic nepřinesla, jen spoustu problémů,“ uvedla zastupitelka Jana Plamínková (STAN).

Na jednání vystoupil také poslanec Jan Lipavský (Piráti). „Chci Praze vyjádřit podporu za odvahu a za rovnou páteř. Toto rozhodnutí bylo správné a do budoucna nám přinese pozitiva. Článek nebyl fér a neměl tam co dělat. Snaha politizovat kulturní spolupráci je vždy chybou. Jde o to, aby se Praha nestávala součástí propagandy. Čína se projevila jako nespolehlivý partner, co vyhrožuje. Takového partnera nechceme. Praha je protiváhou podlézavé a servilní politice Pražského hradu,“ řekl v diskusi.

„Lidská práva se nedají koupit, a tak se nemají ani prodávat,“ uvedl zastupitel a poslanec Jan Čižinský (Praha Sobě). „Dlouhodobě prosazujeme prozápadní orientaci a ochranu lidských práv. Nebezpečí jde z Ruska a Číny. Naši zastupitelé podporují ukončení této smlouvy,“ uvedl zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

Bod, kterým vzali na vědomí ukončení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem, dnes podpořilo 36 zastupitelů z 65. Zastupitelé ODS většinově nehlasovali, zastupitelé ANO se zdrželi.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Další články
Nahoru