dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Šest statečných: První bezdomovci se pustili do úklidu v centru Prahy
Není bezdomovec jako bezdomovec. Zatímco dost jich většinu dne poléhává, jako třeba tito pánové u Rudolfina, někteří se chopili šance a začali pracovat. Foto: archiv

Šest statečných: První bezdomovci se pustili do úklidu v centru Prahy

Veřejná prostranství, chodníky a přilehlá místa v okolí Uhelného trhu v Praze 1 začali už v úterý a také dnes uklízet lidé bez přístřeší. Do akce Uklízíme Prahu se zatím zapojilo šest bezdomovců. A další by mohli přibýt.

„Chceme nabídnout lidem bez přístřeší nejen práci a možnost přivýdělku, ale svou činností přispět ke zlepšování prostředí v Praze. Všeobecně podle odborníků platí, že co si lidé bez přístřeší uklidí, toho si daleko více váží. Pokud se nám tyto úklidové akce osvědčí a bude o ně mezi bezdomovci zájem, budeme o jejich rozšíření uvažovat i do jiných lokalit,“ popsal radní pro sociální oblast Daniel Hodek. 

Do úklidu se zapojili zejména klienti z lodi Hermes, azylových domů, ale i lidé oslovení terénními pracovníky. „Akce je časově omezená. Zapojujeme do ní šest klientů. Zaměstnáni jsou na dohodu o pracovní činnosti, na jejímž základě jim bude vyplacena finanční odměna. Zároveň v této oblasti působí terénní pracovníci, kteří zde oslovují případné další lidi bez přístřeší,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

V hlavním městě podle odhadů žije zhruba na 4000 lidí bez střechy nad hlavou. Většina jich nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, nízké procento z ciziny. Trvalé bydliště má v metropoli 40 procent lidí žijících na ulici. 


Další články
Nahoru