Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Šest set let od smrti Jana Žižky, příběh vojevůdce připomene řada akcí
Jezdecká socha Jana Žižky na Vítkově. Foto: archiv PCT

Šest set let od smrti Jana Žižky, příběh vojevůdce připomene řada akcí

Třetí městská část připravila sérii akcí pro veřejnost, na kterých se návštěvníci seznámí s příběhem Jana Žižky. Na programu je například vzdělávací vycházka, rodinná hra či divadelní loutkové představení. Akce tím připomenou letošní 600. výročí od úmrtí legendárního vojevůdce, který zemřel 11. října 1424 nedaleko Přibyslavi.  

Po Janu Žižkovi, vůdčí osobnosti husitského hnutí a jedné z nejvýznamnějších postav českých dějin, je pojmenován Žižkov, na Vítkově pak má svou jezdeckou sochu. Nejen těmito místy povede 13. června od 17 hodin naučná vycházka, první z akcí Prahy 3 věnovaná Žižkově památce. Historik Petr Čornej rovněž přiblíží příčiny, průběh a důsledky bitvy na Vítkově, kterou Janem Žižkou vedení husité v roce 1420 slavně vyhráli.

„Petr Čornej je nejen naším předním odborníkem na husitství, zároveň má dar o této době velmi poutavě vyprávět. O životě a době Jana Žižky napsal několik populárních knih, proto je tím nejlepším, kdo návštěvníky může s jeho osobností seznámit,“ řekl radní Prahy 3 pro kulturu Pavel Křeček (STAN). Přednášku Petra Čorneje, jež se uskuteční 19. června od 17:30 na radnici Prahy 3, doplní a ozvláštní varhanní recitál inspirovaný husitskou tradicí.     

Vzácnou příležitost seznámit se s dobou, životem a činy Jana Žižky budou mít i děti. V sobotu 22. června se totiž spolu s rodiči budou moci zúčastnit zábavně-vzdělávací venkovní hry. Na přibližně dvoukilometrové trase, která startuje v 10 hodin na Kostnickém náměstí, potkají nejen Žižku, ale i jeho spolubojovníky, od nichž se dozví mnohé zajímavosti spojené s husitstvím.

Po úspěšném absolvování hry bude dětem odměnou ručně ražená mince. Na akci také dojde na humorné loutkové představení s názvem „Hrrr na ně!“ odkazujícím na Žižkův známý bojový pokřik.     

Výletníky potěší nová vycházková trasa v aplikaci „TourStories“. S mobilním telefonem v ruce si tak mohou na Žižkově projít celkem osm míst, která se vážou k husitství a osobnosti Jana Žižky. Samotná poznávací trasa je doplněna i o herní část.

Všechny akce jsou pro návštěvníky zdarma. Aplikaci s trasou věnovanou Janu Žižkovi si lze bezplatně stáhnout přes App Store a Google Play.


Autor: red

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Radní Prahy 11 grilovali společně s dětmi

Včera v 11:04

Společné grilování radních a dětí z jihoměstského Klokánku si v horkém letním odpoledni všichni užili. Ochutnávaly se čerstvě opečené masové dobroty a grilovaný sýr.

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Praha 2 letos opět poslala děti na branný tábor, ten jim zpestřili výsadkáři

21. července 2024 v 10:57

Letní prázdniny jsou v plném proudu a stejně jako každý rok k nim již neodmyslitelně patří také branný tábor, který pořádá Praha 2 ve spolupráci s DDM Praha 2.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

Další články
Nahoru