Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Seskok parašutistů, bohoslužba, pieta a tábor připomněly padlé výsadkáře
80. výročí Operace Anthropoid, seskok do Zítkových sadů. Foto: Jan Schejbal / praha2.cz

Seskok parašutistů, bohoslužba, pieta a tábor připomněly padlé výsadkáře

Seskok armádních parašutistů, bohoslužba i tradiční pietní akt u chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici včera dopoledne připomněly československé výsadkáře, kteří v těchto místech po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety zemřeli po boji s nacistickou přesilou. Přítomní si připomněli nejen odvahu sedmi padlých mužů, ale i památku jejich spolupracovníků a dalších obětí nacistického teroru v tehdejším protektorátu. Tradiční piety se poprvé zúčastnil i německý velvyslanec v České republice.

Sedm československých výsadkářů, kteří v kostele 18. června 1942 po dlouhém boji s mnohonásobnou přesilou zemřeli, nejdřív připomněl seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v Zítkových sadech.

Tři parašutisté seskočili včera před 09:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Následne doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Za účasti politiků včetně premiéra Petry Fialy (ODS) se následně od 10:00 hodin konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů po zradě dalšího parašutisty Karla Čurdy. Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády".

Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Fialy a Černochové také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé.

Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, Sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt.

Věnce a květiny účastníci každý rok v tento den kladou k otvoru do krypty, na němž jsou dodnes viditelné stopy střel, kterými se je nacisté snažili zlikvidovat československé vojáky. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Poprvé se mohl pietního aktu zúčastnil i německý velvyslanec v České republice. Současný ambasador Spolkové republiky Německo Andreas Künne toto gesto na twitteru ocenil. „Dělat to, co je správné – i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury," napsal poté, co ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách.

„Jsem vděčný za gesto, že se pietního aktu před kostelem svatého Cyrila a Metoděje mohl poprvé zúčastnit i německý velvyslanec," dodal Künne.

Památku parašutistů si připomněli i pražští hasiči, kteří pod hrozbou smrti byli donuceni se před 80 lety zapojit do obléhání chrámu a postavit se proti svým krajanům.

V české historii je podle Fialy mnoho události a činů, na které můžeme být hrdí a které si máme připomínat. „Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce," uvedl předseda vlády.

V kostele zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Většina z nich v bezvýchodné situaci zvolila dobrovolnou smrt.

Parašutisté z několika výsadků, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji, se dostali na území protektorátu na konci roku 1941. Atentát provedli Kubiš a Gabčík z operace Anthropoid.

Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Jeden z nejvýše postavených představitelů nacistického režimu zemřel na následky atentátu 4. června.

Československá obec legionářská a Praha 2 za podpory ministerstva obrany včera pořádaly celodenní akci na Karlově náměstí. Vznikl tam dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Tábor byl otevřený od 09:30 do 19:00, odpoledne byla k vidění série komentovaných ukázek.


Autor: ČTK

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru