dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Sesadí šampionku v otvírání ústřic z trůnu muž?
Soutěž proběhne na velikonočně naladěném Staroměstském náměstí. Foto: autorka

Sesadí šampionku v otvírání ústřic z trůnu muž?

Do centra Prahy se v sobotu sjedou dvě desítky odborníků z celé země, aby v rámci mistrovství České republiky soutěžili v unikátní disciplíně – otvírání ústřic. Titul obhajuje v mužské přesila žena. Podaří se jí to?

V pořadí 12. ročník oblíbené kuchařské show začne na pódiu Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí tuto sobotu ve 14 hodin. Klání bude tradičně probíhat podle mezinárodních pravidel. Závodníci budou na čas otvírat třicet kusů ústřic typu Belon, které se běžně na evropském i světovém šampionátu používají.

„Miluji ústřice, člověk má pocit, jako by políbil moře na ústa,“ komentuje soutěžní klání citátem známého francouzského básníka a esejisty Léona-Paula Fargue Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu.

Porota bude hodnotit kvalitu otevření ústřic a jejich vzhled na podnose. Ústřice musí být nepoškozené, čisté a dobře oddělené od schránky. Kuchař se také nesmí v průběhu soutěže říznout.

Prakticky mužská záležitost

„Musíte vědět, jak na to a to je nejtěžší. Je potřeba mít sílu a zručnost,“ říká Eliška Marková, která se stala loni vůbec první ženskou vítězkou v historii českého klání. Přímo na místě budou moci návštěvníci čerstvé ústřice ochutnat.

Anketa

Otvírali jste někdy ústřice?

50%
(50%)
50%
(50%)

Českého šampionátu se zúčastní maximálně dvacet závodníků, za každou gastronomickou provozovnu mohou reprezentovat maximálně dva zástupci. Výherce národního kola bude zastupovat Českou republiku na světovém šampionátu v irském Galway, stejně jako Eliška Marková.

„Soutěže v otvírání ústřic jsou právě kvůli síle prakticky mužskou záležitostí. Když jsem dorazila loni do Galway, byli překvapení, protože po osmapadesáti letech soutěžila žena,“ uzavírá Eliška Marková, která bude i letos obhajovat titul.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru