Dnes Úterý - zatazeno 23°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 3. 8. 2021
Svátek má Miluše
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Servítky si v otevřeném dopise nebere s ministrem zdravotnictví předseda odborů zastupujících podnikatele
Ilustrační foto: PP

Servítky si v otevřeném dopise nebere s ministrem zdravotnictví předseda odborů zastupujících podnikatele

V otevřeném dopisu Janu Blatnému si předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek nebere servítky s ministrem zdravotnictí a potažmo s celou vládou. Ministr by podle něj už měl konečně přestat manévrovat a měl by jasně říct, zda budou od začátku příštího týdne otevřeny provozovny a služby, či zda ještě zůstanou uzavřené.

„Pane ministře zdravotnictví Blatný, Vládo ČR, Vaše nerozhodné jednání a lavírování s tím, zda od pondělí budou či nebudou otevřeny provozovny a služby, kterým jste zakázali fungovat, je pro malé podnikatele a živnostníky nepřijatelné,“ píše Bábek v otevřeném dopise.

Ministr podle něj zjevně nebere v úvahu, že provozovny je třeba připravit a zásobovat, že restaurace a mnohé krámky nelze jen tak otevřít z hodiny na hodinu. „Malí podnikatelé a živnostníci jsou vaší nerozhodností postaveni před dilema – buď se připraví, a pakliže otevření nepovolíte, oni zbytečně utratí další peníze, které si i tak už musí často půjčovat, nebo nebudou riskovat další ztráty a pak nebudou mít provozovny připravené, když se vy náhle rozhodnete fungování povolit,“ sděluje Bábek.  

Ministr by si podle něj měl uvědomit, že rozhoduje o osudech konkrétních lidí, ne o nějaké bezejmenné mase. „A že vaše rozhodnutí zásadně ovlivňují životy rodin malých podnikatelů a živnostníků. Uvědomte si, že jste těmto statisícům občanů naší země zakázali pracovat. Žádáme vás, abyste vzali situaci malých podnikatelů a živnostníků vážně, abyste se přestali vymlouvat na koronakrizi, a abyste začali tuto zemi konečně zodpovědně a kvalitně řídit ve prospěch jejich občanů,“ dodává Radomil Bábek.

Ten patří mezi dlouhodobé a hlasité kritiky současné vlády. Na začátku října se pustil odstře do vlády kvůli vyhlášení nouzového stavu. „Ještě před pár týdny nás premiér Babiš ujišťoval, že žádná plošná opatření nehrozí. Ještě před pár dny nás ujišťovali, že ekonomiku nevypnou. A nevypnuli, jenom ji uškrtili. Je to takový jejich trik, kdy dělají vše pro to, aby ekonomika malých podnikatelů a živnostníků nefungovala, ale výslovně ji nevypnou, aby nehrozilo, že se někdo bude domáhat kompenzací ztrát," uvedl na začátku nouzového stavu.

Jak známo, následovalo vypnutí řady služeb, které trvá i na konci listopadu. „Vládo, prober se a začni se starat nejen o sebe a svoje kšefty, ale i o nás, občany. Možná jsi to, vládo, už zapomněla, ale podnikatel či živnostník je občan," tvrdil v říjnu Bábek. 


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru