Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Servisní firma Prahy 6 SNEO stáhla žalobu kvůli prodeji pozemků se slevou
Radnice Prahy 6. Foto: archiv

Servisní firma Prahy 6 SNEO stáhla žalobu kvůli prodeji pozemků se slevou

Společnost SNEO, jejímž jediným akcionářem je Praha 6, stáhla občanskoprávní žalobu na bývalé členy představenstva společnosti, kteří v něm působili v roce 2018. Žalobu podalo SNEO v listopadu 2021 v souvislosti s prodejem městských pozemků u ulice Na Dračkách, ke kterému došlo v roce 2018. Odloženo bylo i vyšetřování v souvislosti s trestním oznámením. ČTK to minulý týden sdělil radní Prahy 6 a předseda představenstva servisní firmy SNEO Zdeněk Hořánek (STAN).

Městská společnost SNEO pozemky prodala v roce 2018 firmě DRA development patřící do skupiny Penta. Součástí pozemků byl projekt bytové výstavby, který dříve zamýšlela uskutečnit radnice.

Původně dohodnutá cena 436 milionů korun byla následně z důvodu restitučních nároků snížená na základě rozhodnutí tehdejšího představenstva firmy na 402 milionů korun. Prodej pozemků dříve kritizovali opoziční Zelení a Piráti, podle nichž mohla na pozemcích stavět byty městská část. Piráti rovněž kritizovali udělení slevy a označili ji tehdy za „protiprávní".

Akciová firma SNEO přistoupila k ukončení civilněprávního sporu s bývalými členy vedení společnosti, kteří jednali o poskytnutí slevy (tedy Petrem Macháčkem a Lukášem Fiedlerem), na základě stanoviska advokátní kanceláře (AK) Havel & Partners z roku 2018, uvedl Hořánek na zasedání zastupitelstva městské části Praha 6.

V tomto stanovisku měla AK označit udělení slevy při prodeji pozemků za „možný postup". Stanovisko, které mělo být v roce 2018 firmě SNEO zasláno e-mailem, tak je podle radního dokladem, že bývalé vedení SNEO jednalo s péčí řádného hospodáře.

Hořánek zároveň uvedl, že e-mail s tímto stanoviskem SNEO ve svých e-mailových schránkách neevidovalo a od AK jej obdrželo ke konci roku 2021, tedy poté, co byla občanskoprávní žaloba podána.

Občanskoprávní žalobu podalo SNEO v listopadu 2021. Hořánek tehdy označil za důvod žaloby to, že při prodeji pozemků u ulice Na Dračkách nejednalo tehdejší vedení firmy s péčí řádného hospodáře.

Usnesení o zastavení řízení k civilní žalobě není zatím pravomocné, sdělil ČTK vedoucí právního oddělení SNEO Miroslav Rašín. Firma se odvolala proti tomu, aby žalovaným musela platit náklady řízení.

Kvůli prodeji pozemků na rozhraní mezi Ořechovkou a Veleslavínem se slevou byla dříve podána rovněž trestní oznámení. V roce 2019 ho podali Piráti Prahy 6 a v lednu 2020 policie vyšetřování odložila.

Firma SNEO podala trestní oznámení v téže věci loni v září a prošetření podezření ze spáchání trestního činu bylo opět odloženo. Proti tomu podalo SNEO stížnost. Ta byla letos v únoru zamítnuta a rozhodnutí je tak pravomocné, sdělili minulý týden ČTK zástupci SNEO.

Servisní společnost SNEO, ve které je jediným akcionářem městská část Praha 6, se zabývá především správou a údržbou nemovitostí. Firma byla založena roku 2004.


Autor: ČTK

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

Včera ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

Včera v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

30. května 2023 ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Další články
Nahoru