dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Senzory měřící zaplněnost budou instalovány do všech podzemních kontejnerů, kromě těch na sklo
U dvaceti podzemních nádob na papír a stejného počtu kontejnerů na plast je pomocí senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty. Ilustrační foto: archiv

Senzory měřící zaplněnost budou instalovány do všech podzemních kontejnerů, kromě těch na sklo

V rámci pilotního projektu Smart Prague „Chytrý svoz odpadu“ bylo loni v únoru v Praze nainstalováno do kontejnerů na tříděný odpad 460 senzorů, které monitorovaly naplněnost nádob. Rok trvající pilotní fáze projektu se podle vedení metropole osvědčila, radní včera schválili závěrečnou zprávu. 

Senzory byly v pilotním projektu pořízeny formou pronájmu a byly instalovány na území deseti pražských městských částí. Konkrétně se jednalo o Prahu 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 16 a 18.

Z celkového počtu 464 nainstalovaných senzorů do nádob se spodním výsypem jich bylo 424 pro měření zaplněnosti. Senzory zasílají data o aktuální hladině odpadu v nádobě v pravidelných intervalech šestkrát denně do datové platformy hlavního města Golemio.

U dvaceti podzemních nádob na papír a stejného počtu konejnerů na plast je pomocí dalšího senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty.

Městská společnost OICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inovativních a chytrých řešení, vyhodnotila pilotní projekt jako přínosný.

Na základě získaných zkušeností doporučila Radě hlavního města využití stávajících senzorů pro měření hladiny zaplněnosti do všech podzemních nádob za předpokladu, že nejsou opatřeny protihlukovým systémem, který bývá instalován u nádob na sklo, a který znemožňuje měření hladiny v celém objemu nádoby. Kolik bude instalace senzorů stát, magistrát neuvedl.

„Projekt Chytrý svoz odpadu přispívá k naplňování klimatických cílů, ve kterých si Praha stanovila snížit emise oxid uhličitého do roku 2030 o 45 procent a stát se kompletně karbonově neutrální do roku 2050,“ uvedl k projektu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).     

„Díky naší mobilní aplikaci Moje Praha si budou moci poté všichni obyvatelé města zobrazit mapu informující o aktuálním stavu zaplněnosti kontejnerů v jednotlivých lokalitách,“ sdělil generální ředitel OICT Michal Fišer.

Projekt „Chytrý svoz odpadu“ získal i několik odborných ocenění, a to například ve třetím ročníku národní soutěže Chytrá města pro budoucnost, kde se v kategorii Chytré město 2019 nad 200 000 obyvatel umístil na prvním místě. Projekt zaujal odbornou porotu především díky využití nejmodernějších technologií v oblasti odpadového hospodářství měst.


Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru