Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - jasno -3°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Senzory měřící zaplněnost budou instalovány do všech podzemních kontejnerů, kromě těch na sklo
U dvaceti podzemních nádob na papír a stejného počtu kontejnerů na plast je pomocí senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty. Ilustrační foto: archiv

Senzory měřící zaplněnost budou instalovány do všech podzemních kontejnerů, kromě těch na sklo

V rámci pilotního projektu Smart Prague „Chytrý svoz odpadu“ bylo loni v únoru v Praze nainstalováno do kontejnerů na tříděný odpad 460 senzorů, které monitorovaly naplněnost nádob. Rok trvající pilotní fáze projektu se podle vedení metropole osvědčila, radní včera schválili závěrečnou zprávu. 

Senzory byly v pilotním projektu pořízeny formou pronájmu a byly instalovány na území deseti pražských městských částí. Konkrétně se jednalo o Prahu 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 16 a 18.

Z celkového počtu 464 nainstalovaných senzorů do nádob se spodním výsypem jich bylo 424 pro měření zaplněnosti. Senzory zasílají data o aktuální hladině odpadu v nádobě v pravidelných intervalech šestkrát denně do datové platformy hlavního města Golemio.

U dvaceti podzemních nádob na papír a stejného počtu konejnerů na plast je pomocí dalšího senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty.

Městská společnost OICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inovativních a chytrých řešení, vyhodnotila pilotní projekt jako přínosný.

Na základě získaných zkušeností doporučila Radě hlavního města využití stávajících senzorů pro měření hladiny zaplněnosti do všech podzemních nádob za předpokladu, že nejsou opatřeny protihlukovým systémem, který bývá instalován u nádob na sklo, a který znemožňuje měření hladiny v celém objemu nádoby. Kolik bude instalace senzorů stát, magistrát neuvedl.

„Projekt Chytrý svoz odpadu přispívá k naplňování klimatických cílů, ve kterých si Praha stanovila snížit emise oxid uhličitého do roku 2030 o 45 procent a stát se kompletně karbonově neutrální do roku 2050,“ uvedl k projektu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).     

„Díky naší mobilní aplikaci Moje Praha si budou moci poté všichni obyvatelé města zobrazit mapu informující o aktuálním stavu zaplněnosti kontejnerů v jednotlivých lokalitách,“ sdělil generální ředitel OICT Michal Fišer.

Projekt „Chytrý svoz odpadu“ získal i několik odborných ocenění, a to například ve třetím ročníku národní soutěže Chytrá města pro budoucnost, kde se v kategorii Chytré město 2019 nad 200 000 obyvatel umístil na prvním místě. Projekt zaujal odbornou porotu především díky využití nejmodernějších technologií v oblasti odpadového hospodářství měst.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru