dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražský život

Senioři zvýšené poplatky za psy platit nebudou, zasáhl Senát

Senátoři dnes zvrátili nedávné rozhodnutí poslanců, které se týká poplatků za psy. Sněmovna totiž v červenci schválila, že by se seniorům, kteří pobírají jen důchod, mohly tyto poplatky navýšit až na 1500 korun za rok.

Senát zamítl novelu zákona o místních poplatcích, která zvyšovala lázeňské poplatky a mimo jiné i zvyšovala strop poplatku za psa pro seniory pobírající výhradně důchod. Pro zamítnutí se vyslovilo 43 senátorů z přítomných 71.

Zatímco dnes je strop 200 korun, návrh poslankyně a starostky druhé městské části Jany Černochové (ODS) jej navyšoval až na 1500 korun za rok, jako u většiny ostatních.

Senát vrátil maximální částku pro lidi, jejichž jediným příjmem je invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, zpět na 200 korun.

Navýšení poplatku by lidi zatížilo

Senátorka Eva Richterová (ČSSD) řekla, že na seniory už dnes negativně dopadají reformy bývalé pravicové vlády, navýšením poplatků za psy by byl dopad ještě horší. Navrhla proto za výbor pro veřejnou správu normu zamítnout.

Připojili se další senátoři. Podle předsedy senátního klubu ČSSD Petra Víchy by pro obce, které by chtěly ponechat nižší poplatky, změna znamenala vyšší byrokracii – musely by přijmout novou vyhlášku.

Senátor Vladimír Dryml (SPOZ) řekl, že navýšení stropu u poplatku za psa by bylo asociální a zatížilo by to dolních „deset milionů českých občanů“.

Kubera je odpůrcem místních poplatků

Pro zamítnutí normy se vyslovil i senátor a starosta Teplic Jaroslav Kubera (ODS), který je odpůrcem jakýchkoli místních poplatků a mnohé jsou v Teplicích odpuštěny.

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) se hlasování zdržel, protože má s návrhem problém. Vadilo mu ale, když někteří senátoři, kteří jsou zároveň zástupci měst, říkali, že oni ve svých městech poplatky nenavýší, ale že ostatní nejsou tak osvícení.

Návrh ze sněmovny naopak podpořil senátor Jan Horník (za TOP 09). Srovnal to s daní z nemovitosti, kdy bylo asi jen deset obcí, které využily nejvyšší možné navýšení. Jiné ne.

Tak tomu podle Horníka bude i u dalších poplatků. On sám by nejraději nestanovoval spodní, ani horní hranici.

Škromach se radoval už ráno

Z toho, že Senát změní sněmovní znění novely, měl již předem radost místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

„Po ranním kafíčku na zasedání Senátu. Po včerejším rozpuštění Sněmovny, přece jen trocha radosti,“ uvedl na svém Facebooku.

„Zvýšení poplatků za psy pro seniory a další ani poplatků za lázeňskou péči pro občany naší země Senátem neprojde,“ pokračoval.

„A protože pan prezident už nedá šanci bývalé vládní koalici ODS a TOP 09 tato poslední zvěrstva přehlasovat, bude vymalováno. Hezký den,“ dodal.


Další články
Nahoru