Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Senioři navštívili Senát, setkali se i s Milošem Vystrčilem

Klienti pěti SeniorCenter ze skupiny SeneCura zažili jedinečný výlet do Prahy. Měli příležitost přijmout pozvání od předsedy senátu pana Miloše Vystrčila a navštívit Senát České republiky. Tento jedinečný okamžik si mnoho z nich nenechalo ujít, jelikož zatím tuto příležitost v životě neměli. 

Sám předseda Senátu Miloš Vystrčil přivítal na půdě horní komory Parlamentu 20 seniorů z domovů ze sítě SeneCura v Telči, Praze-Klamovce, Slivenci, Humpolce a Chotěboře. „Návštěvu tohoto druhu jsme realizovali poprvé, ale v roce 2024 ji plánujeme zopakovat a navštívit i přilehlé zahrady," líčí ředitelka SeneCura SeniorCentra Telč Marika Krejčí. 

Před samotnou návštěvou si klienti vychutnali oběd v centru Prahy a vydali se na příjemnou procházku. Poté na ně již čekaly otevřené dveře Valdštejnského paláce, především jeho reprezentačních prostor.

Palác, který stojí v malebné čtvrti Malá Strana, pochází ze 17. století. Současnou podobu získal v letech 1996 až 2000, kdy proběhla citlivá rekonstrukce. Za ní byl Senát dokonce odměněn evropskou cenou Europa Nostra.

Bývalá konírna Valdštejnského paláce slouží jako hlavní jednací sál Senátu a právě v ní přivítal klienty Miloš Vystrčil. Ten je sice současným předsedou horní komory Parlamentu, původně však působil jako učitel a zástupce ředitele na telčském gymnáziu, později také jako starosta tohoto městečka na Vysočině. 

„Jsme vděční za možnost s klienty podniknout tak neobyčejnou akci. Aktivita je dalším potvrzením, že se neustále snažíme vymýšlet a organizovat originální zážitky, které klientům přináší nejen radost do života, ale také zajímavé informace,” říká ředitel SeniorCentra v Praze-Slivenci Lukáš Stárek. 

Klienti se dozvěděli množství zajímavostí – především o tom, jak Senát funguje a jak vypadá pracovní den senátora. A protože mohli předsedovi Vystrčilovi klást dotazy, zajímalo je třeba i to, jak se dostal k politice či jak relaxuje. “Všechny přítomné nadchlo neformální, příjemné setkání s panem Vystrčilem, který velice trpělivě odpovídal na dotazy všech přítomných a nikoho neopomněl. Dokonce obdaroval dárečky všechny posluchače, kteří správně odpovídali na dotazy a také odměnil posluchače zvídavé,” popisuje příjemné setkání Petra Piková, ředitelka SeniorCentra Klamovka. 

Po diskusi následovala prohlídka interiérů Valdštejnského paláce s průvodkyní, které se podařilo svým odborným výkladem přenést klienty do období raného baroka.

Výlety jsou u klientů velmi oblíbené, nicméně bohužel se jich mohou zúčastnit jen ti, kterým to umožňuje jejich zdravotní stav. Často jsou výlety organizovány i proto, že se jedná o tajné přání nějakého klienta, kterému se tak splní. Na výlety je doprovází pečovatelé nebo aktivizační pracovnice.

Cílem je udržet klienty aktivní a umožnit jim zažívat krásné okamžiky a ukázat, že přestěhováním do domova pro seniory život nekončí. Do SeniorCenter také na druhou stranu často přijíždějí různé osobnosti třeba v rámci pravidelné akce Křeslo pro hosta. Klienti si mohou také pozvat do domova své blízké a prožít s nimi večeři při svíčkách v atmosféře luxusní restaurace.   


Autoři: Cen, TZ

Virtuální klub seniorů má tisíc členů

Včera v 10:08

Virtuální klub Prahy 13 je otevřen všem seniorům, kteří mají zájem o aktuální informace, volnočasové aktivity a dění ve třinácté městské části. Vedle klasických klubů pro seniory, které se pravidelně scházejí v Lukáši, je to další možnost, jak se zapojit do seniorských...

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Narozeninová gratulace Aleně Vorlové, čestné občance Prahy 4

23. února 2024 v 09:06

Lékařka a dlouholetá sběratelka loutek Alena Vorlová oslavila v letošním roce 94. narozeniny. Hodně zdraví a životního optimismu jí za Prahu 4 popřáli společně starosta Ondřej Kubín (ODS) a 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO).

Týden péče o oči pro seniory Prahy 13

20. února 2024 ve 20:27

Praha 13 a Středisko sociálních služeb Prahy 13 spolu s lékaři Oční kliniky JL ve Stodůlkách připravili pro kluby seniorů Prahy 13 sérii přednášek o nejčastějších očních onemocnění, včetně možností prevence a léčby. Cyklus pěti přednášek renomovaných odborníků je doplněn diagnostikou a měřením...

Fórum mladých hraje seniorům v Tomáši

19. února 2024 ve 14:39

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na akci, která se koná ve čtvrtek 22. února od 14 hodin v klubu seniorů Tomáš.

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

Vysočanská Véčka pro seniory v březnu

18. února 2024 v 10:41

Praha 9 nabízí seniorům další možnosti trávení volného času. Akce Vysočanská Véčka jsou určeny seniorům, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9.

Kurzy trénování paměti pro seniory Prahy 10

7. února 2024 ve 12:50

Praha 10 na jaře opět nabídne kurzy trénování paměti zájemcům z řad seniorů (60+), kteří mají trvalé bydliště na území desáté městské části.

Fantastický výsledek týmu pétanque Lukáš Praha 13

7. února 2024 v 09:41

Velkého úspěchu dosáhli senioři Prahy 13 na jedenáctém ročníku Zimní Ubuligy. Suverénním způsobem vyhráli opravnou osmifinálovou skupinu a zajistili si tak poslední postupové místo do čtvrtfinále A celé soutěže. Tam pokračovali ve skvělém výkonu, vyřadili silné čtvrtfinálové a semifinálové soupeře...

Praha 9 pro seniory: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

5. února 2024 v 09:55

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků se koná v úterý 13. února ve 14 hodin.

Další články
Nahoru