Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Senioři navštívili Senát, setkali se i s Milošem Vystrčilem

Klienti pěti SeniorCenter ze skupiny SeneCura zažili jedinečný výlet do Prahy. Měli příležitost přijmout pozvání od předsedy senátu pana Miloše Vystrčila a navštívit Senát České republiky. Tento jedinečný okamžik si mnoho z nich nenechalo ujít, jelikož zatím tuto příležitost v životě neměli. 

Sám předseda Senátu Miloš Vystrčil přivítal na půdě horní komory Parlamentu 20 seniorů z domovů ze sítě SeneCura v Telči, Praze-Klamovce, Slivenci, Humpolce a Chotěboře. „Návštěvu tohoto druhu jsme realizovali poprvé, ale v roce 2024 ji plánujeme zopakovat a navštívit i přilehlé zahrady," líčí ředitelka SeneCura SeniorCentra Telč Marika Krejčí. 

Před samotnou návštěvou si klienti vychutnali oběd v centru Prahy a vydali se na příjemnou procházku. Poté na ně již čekaly otevřené dveře Valdštejnského paláce, především jeho reprezentačních prostor.

Palác, který stojí v malebné čtvrti Malá Strana, pochází ze 17. století. Současnou podobu získal v letech 1996 až 2000, kdy proběhla citlivá rekonstrukce. Za ní byl Senát dokonce odměněn evropskou cenou Europa Nostra.

Bývalá konírna Valdštejnského paláce slouží jako hlavní jednací sál Senátu a právě v ní přivítal klienty Miloš Vystrčil. Ten je sice současným předsedou horní komory Parlamentu, původně však působil jako učitel a zástupce ředitele na telčském gymnáziu, později také jako starosta tohoto městečka na Vysočině. 

„Jsme vděční za možnost s klienty podniknout tak neobyčejnou akci. Aktivita je dalším potvrzením, že se neustále snažíme vymýšlet a organizovat originální zážitky, které klientům přináší nejen radost do života, ale také zajímavé informace,” říká ředitel SeniorCentra v Praze-Slivenci Lukáš Stárek. 

Klienti se dozvěděli množství zajímavostí – především o tom, jak Senát funguje a jak vypadá pracovní den senátora. A protože mohli předsedovi Vystrčilovi klást dotazy, zajímalo je třeba i to, jak se dostal k politice či jak relaxuje. “Všechny přítomné nadchlo neformální, příjemné setkání s panem Vystrčilem, který velice trpělivě odpovídal na dotazy všech přítomných a nikoho neopomněl. Dokonce obdaroval dárečky všechny posluchače, kteří správně odpovídali na dotazy a také odměnil posluchače zvídavé,” popisuje příjemné setkání Petra Piková, ředitelka SeniorCentra Klamovka. 

Po diskusi následovala prohlídka interiérů Valdštejnského paláce s průvodkyní, které se podařilo svým odborným výkladem přenést klienty do období raného baroka.

Výlety jsou u klientů velmi oblíbené, nicméně bohužel se jich mohou zúčastnit jen ti, kterým to umožňuje jejich zdravotní stav. Často jsou výlety organizovány i proto, že se jedná o tajné přání nějakého klienta, kterému se tak splní. Na výlety je doprovází pečovatelé nebo aktivizační pracovnice.

Cílem je udržet klienty aktivní a umožnit jim zažívat krásné okamžiky a ukázat, že přestěhováním do domova pro seniory život nekončí. Do SeniorCenter také na druhou stranu často přijíždějí různé osobnosti třeba v rámci pravidelné akce Křeslo pro hosta. Klienti si mohou také pozvat do domova své blízké a prožít s nimi večeři při svíčkách v atmosféře luxusní restaurace.   


Autoři: Cen, TZ

Obora Stromovka - vycházka pro seniory

14. července 2024 v 08:23

Vydejte na komentovanou vycházku a přitom pomozte svými fotkami vytvořit připravovaný charitativní kalendář na podporu canisterapie v domovech seniorů.

Pohodové melodie letos poprvé na Střeláku

11. července 2024 v 09:01

V neděli proběhla další akce z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé. Tradiční hudební odpoledne pořádané pravidelně pro seniory městské části Praha 1 se tentokrát přesunulo na letní scénu Malostranské besedy – Střelák. Příjemné počasí doplnila na Střeleckém ostrově kapela...

Praha 14 pozastavila vydávání plavenek

1. července 2024 v 09:29

Z důvodu uzavření Plaveckého sportovního areálu Hloubětín (Hloubětínská 80, 198 00 Praha 14 – Hloubětín) od 1. 7. 2024 do 31. 8. 2024 je výdej zvýhodněných vstupenek pro seniory (plavenek) na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ÚMČ Praha 14 do 1. 9. 2024 pozastaven. Praha 14 o tom informuje na...

Folklor trio zahraje v Praze 1

1. července 2024 v 07:22

Z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé uvede Praha 1 Folklor trio. Skupina vystoupí v neděli 7. července od 15 hodin.

Praha 1 pořádá pro seniory další plavbu po Vltavě

30. června 2024 v 11:42

Ve středu 17. července se mohou senioři z Prahy 1 nalodit na loď Anna Carolina. Sraz je v 9:30 hodin na náplavce u Čechova mostu v přístavišti 4.

Středisko sociálních služeb Prahy 1 nabízí tísňovou péči

28. června 2024 v 15:53

Středisko sociálních služeb, jehož zřizovatelem je městská část Praha 1, poskytuje všem zájemcům a zájemkyním z řad seniorů a seniorek či osob se zdravotním postižením tísňovou péči.

Noví IT absolventi z Prahy 1

27. června 2024 v 11:27

Na konci června se předává vysvědčení nejen žákům a studentům základních a středních škol ale na své si přišli i účastníci a účastnice kurzu Základy výuky obsluhy osobního počítače pro seniory, kteří v pondělí 24. června obdrželi osvědčení...

Přednáška: Jak na dokumenty v digitální podobě III

26. června 2024 ve 21:22

Praha 15 ve spolupráci s CSOP zve na cyklus přednášek Jak na dokumenty v digitální podobě III. Vždy od 14 do 16 hodin.

Aktivní senioři Prahy 15: Turistický výšlap

25. června 2024 v 08:13

Výstup na bájnou horu Říp pro seniory Prahy 15 ve čtvrtek 27. června. Sraz je v 9 hodin u pokladny nádraží Hostivař.

Dům se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici bude moci mít noční službu

19. června 2024 v 09:41

V domě se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici v Praze 4 bude moci fungovat noční terénní pečovatelská služba. V bytovém domě žijí lidé se zdravotním postižením a díky přispění hlavního města budou moci mít kvalitnější péči. Pražští radní v pondělí odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků...

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Poslední přednáška Senior akademie v Praze 9

7. června 2024 v 08:58

Praha 9 od ledna pořádá Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Přednášky probíhají na vysočanské radnici, a v červnu se koná poslední.

Další články
Nahoru