Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Senioři a studenti v Praze 1 budou bydlet společně

Projekt mezigeneračního bydlení studentů a seniorů, resp. osob se zdravotním postižením, obyvatel Prahy 1 se rozhodla realizovat radnice první městské části.

Projekt tak pomůže řešit dostupnost bydlení a současně propojí generace: studenti poskytnou seniorům společnost a vhled do dnešní generace a na oplátku mohou do seniorů získat nadhled a zkušenosti a vhled do potřeb jejich generace.

„Dostupnost bydlení je jedním z nejpalčivějších problémů dnešní mladé generace a trápí i studenty. Senioři zase často trpí osamělostí a sociálním vyloučením,“ konstatovala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a zdůraznila hlavní přínosy připravovaného projektu mezigeneračního bydlení: „Student poskytuje seniorovi společnost, aby se necítil osamělý a získal povědomí, jak žije dnešní mladá generace. Senior zase může studentovi nabídnout své životní zkušenosti a jistý nadhled. Umožní mu pochopit specifické potřeby člověka ve stáří.“

První městská část prostřednictvím Střediska sociálních služeb disponuje dvěma bytovými jednotkami, které nejsou přímo určeny a vhodné pro bydlení seniorů, ale jsou součástí domů s pečovatelskou službou na území Prahy 1.

„Nabídka uzavření nájemní smlouvy je určena pro studenty prezenční formy vysokoškolského studia nebo prezenční formy vyššího odborného studia v hlavním městě,“ uvedla členka rady první městské části Ivana Antalová, která má v gesci sociální věci, s tím, že podstatným kritériem při výběru studenta je pozitivní vztah k seniorům a vysoká míra empatie. „Student zároveň s nájemní smlouvou podepíše smlouvu o dobrovolnictví, v níž se zaváže k určitému objemu pomoci seniorům při zvládání jednoduchých běžných situací a zaměstnancům Střediska sociálních služeb při volnočasových aktivitách,“ dodala.

„Jsem přesvědčená, že tento projekt bude přínosný pro seniory i studenty. Nejde jen o poskytnutí střechy nad hlavou, ale o vytvoření fungujícího společenství, kde se mladí a starší mohou vzájemně podporovat a učit se od sebe. Především pro seniory půjde o důležitou prevenci izolace a osamělosti,” říká ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová.


Autor: Alo

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru