Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Senior, který střelil hocha, se neodvolal proti podmínce a peněžitému trestu
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Senior, který střelil hocha, se neodvolal proti podmínce a peněžitému trestu

Za postřelení třináctiletého chlapce v pražském parku zaplatí důchodce Václav Šprýsl státu 30 000 korun. Pokud se nebude v následující dvouleté zkušební době chovat řádně, půjde na 1,5 roku do vězení. Proti verdiktu, který soud vynesl v červnu, se nakonec neodvolal ani senior, ani státní zástupkyně. Rozsudek tak nabyl právní moci, zjistila ČTK v databázi Infosoud.

Incident se stal loni 1. listopadu v parku ve Slévačské ulici v Praze 9, kde trávilo polední přestávku několik žáků z nedaleké základní školy. Osmašedesátiletý Šprýsl, který seděl v kůlně na sousedícím pozemku své družky, směrem k dětem vystřelil ze vzduchovky a zasáhl jednoho z chlapců do hrudníku. Poté odešel sledovat televizi, záchranáře na místo přivolali chlapcovi kamarádi. Diabolku museli lékaři vyjmout při celkové narkóze, chlapec se pak měsíc léčil doma.

Muž se hájil tím, že školáci ho dlouhodobě provokovali a terorizovali a že je chtěl střelbou jen vystrašit. To, že různé děti k jeho plotu „chodily na dědka", se při dokazování prokázalo.

Ve škole se totiž rozšířila informace, že hrozil spolužačkám zbraní. U zahradní branky proto děti pokřikovaly a házely na pozemek kaštany či klacky, aby muže vylákaly ven.

Součástí trestu je i propadnutí zbraní, které policie u dosud bezúhonného muže bez zbrojního průkazu našla – a to včetně podomácku vyrobené kulovnice a revolveru. Soudkyně muži v červnu řekla, že by mu nejraději zakázala mít zbraně i do budoucna, ale že jí to právní řád neumožňuje. Senior podle ní neprojevil žádnou sebereflexi.

Důchodci hrozilo za ublížení na zdraví, výtržnictví a nedovolené ozbrojování maximálně pětileté vězení. Podle rozsudku musí zaplatit zraněnému chlapci 103 000 korun jako bolestné a náhradu nemajetkové újmy. Dalších 46 000 korun má uhradit zdravotní pojišťovně.


Autor: ČTK

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru