Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Senior, který střelil hocha, se neodvolal proti podmínce a peněžitému trestu
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Senior, který střelil hocha, se neodvolal proti podmínce a peněžitému trestu

Za postřelení třináctiletého chlapce v pražském parku zaplatí důchodce Václav Šprýsl státu 30 000 korun. Pokud se nebude v následující dvouleté zkušební době chovat řádně, půjde na 1,5 roku do vězení. Proti verdiktu, který soud vynesl v červnu, se nakonec neodvolal ani senior, ani státní zástupkyně. Rozsudek tak nabyl právní moci, zjistila ČTK v databázi Infosoud.

Incident se stal loni 1. listopadu v parku ve Slévačské ulici v Praze 9, kde trávilo polední přestávku několik žáků z nedaleké základní školy. Osmašedesátiletý Šprýsl, který seděl v kůlně na sousedícím pozemku své družky, směrem k dětem vystřelil ze vzduchovky a zasáhl jednoho z chlapců do hrudníku. Poté odešel sledovat televizi, záchranáře na místo přivolali chlapcovi kamarádi. Diabolku museli lékaři vyjmout při celkové narkóze, chlapec se pak měsíc léčil doma.

Muž se hájil tím, že školáci ho dlouhodobě provokovali a terorizovali a že je chtěl střelbou jen vystrašit. To, že různé děti k jeho plotu „chodily na dědka", se při dokazování prokázalo.

Ve škole se totiž rozšířila informace, že hrozil spolužačkám zbraní. U zahradní branky proto děti pokřikovaly a házely na pozemek kaštany či klacky, aby muže vylákaly ven.

Součástí trestu je i propadnutí zbraní, které policie u dosud bezúhonného muže bez zbrojního průkazu našla – a to včetně podomácku vyrobené kulovnice a revolveru. Soudkyně muži v červnu řekla, že by mu nejraději zakázala mít zbraně i do budoucna, ale že jí to právní řád neumožňuje. Senior podle ní neprojevil žádnou sebereflexi.

Důchodci hrozilo za ublížení na zdraví, výtržnictví a nedovolené ozbrojování maximálně pětileté vězení. Podle rozsudku musí zaplatit zraněnému chlapci 103 000 korun jako bolestné a náhradu nemajetkové újmy. Dalších 46 000 korun má uhradit zdravotní pojišťovně.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru