dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Senátoři budou grilovat pražské úředníky kvůli chystané demolici domu na Václaváku
Dům, kterému hrozí demolice. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Senátoři budou grilovat pražské úředníky kvůli chystané demolici domu na Václaváku

Senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice se na svém úterním jednání bude od 13 hodin zabývat kauzou plánované demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jednání senátoři přizvali zástupce ministerstva kultury a magistrátní úředníky z Odboru památkové péče a Odboru výstavby Městské části Praha 1.

Jednání k problematice uvede architektka Marie Švábová, viceprezidentka ASORKD a Vítězslav Praks ze sdružení Občanský monitoring. „Senát se domem na Václavském náměstí zabýval již v minulém roce, kdy více jak třináct tisíc občanů podepsalo petici proti jeho demolici. Senát uznal, že petice je důvodná a kritizoval ministerstvo kultury i magistrátní Odbor památkové péče,“ připomíná Praks.

„Senát na úterní schůzi prověří stav splnění svých připomínek a věřím, že podpoří úsilí na zákonné vyřešení kauzy domu na Václavském náměstí. Žádáme úřady, aby byl zrušeno inkriminované rozhodnutí magistrátních památkářů, které bylo vydáno v rozporu se zákony. Není možné, aby v důsledku chybného rozhodnutí byla nenávratně zničena pražská památková rezervace, která je součástí chráněného území UNESCO,“ uvedla viceprezidentka ASORKD Marie Švábová.

„Dům navržený k demolici plní svou kompoziční funkci v prostoru náměstí nejen svou výškou, siluetou, ale i použitým materiálem a klidným ztvárněním – je tu, aby doplnil prostor,“ stojí v jednom ze stanovisek asociace ASORKD.

Podle asociace „plánovaná novostavba není schopna stávající objekt nahradit a zbytek seskupení poškozuje.“ „ Na místo, které je v prostorové koncepci neutrální, se vnucuje dům dominantního charakteru,“ dodává asociace ve svém prohlášení.

„Nezákonné rozhodnutí odboru památkové péče Magistrátu Hl. m. Prahy, na kterém celé další správní řízení stojí a padá, musí být už konečně pro nezákonnost zrušeno. Není-li vám osud Václavského náměstí lhostejný, přijďte nás na schůzi Senátu podpořit,“ burcuje odpůrce demolice domu na Václavském náměstí Vítězslav Praks.


Další články
Nahoru