dnes
Středa - snih
1°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - snih
0°C
Senátní volby v Praze rozložení sil v horní komoře Parlamentu příliš neovlivní
Ilustrační foto: archiv

Senátní volby v Praze rozložení sil v horní komoře Parlamentu příliš neovlivní

Dubnové doplňovací volby do Senátu v Praze 9 ovlivní rozložení sil v horní komory jen minimálně. Mohly by ale určit, zda bude nejpočetnější frakce ODS, nebo Starostů. Po loňských podzimních volbách mají jejich senátorské kluby shodně po 18 členech.

Starostové do senátních voleb postavili scénáristu a zastupitele pražské Vinoře Davida Smoljaka. ODS vsadila starostu Prahy 9 Jana Jarolíma. Podpořili ho také lidovci, kteří mají s 15 členy třetí nejsilnější frakci.

ČSSD, která má 13 senátorů, zase podpořila kandidáta Pirátů, zastupitele Prahy 9 Petra Daubnera. TOP 09, byť se Starosty sdílí senátorský klub, postavila do voleb předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. Za ANO, které místo v Senátu obhajuje, kandiduje bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík.

Doplňovací volby se počátkem dubna uskuteční kvůli rezignaci Zuzany Baudyšové (za ANO). Senátorkou byla zvolena v roce 2014 a letos na konci ledna na post rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce tak bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Senátorský klub ANO má po odchodu Baudyšové sedm členů, stejně jako po loňských volbách. Počátkem roku jej posílil Jiří Cienciala (za hnutí Občané spolu – nezávislí), který byl v minulém funkčním období členem frakce Strany práv občanů a komunistů. Početně nejslabší frakcí, v níž jsou i zástupci Pirátů, je šestičlenný Klub pro liberální demokracii.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru