dnes
Středa - polojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Senátní volby v Praze rozložení sil v horní komoře Parlamentu příliš neovlivní
Ilustrační foto: archiv

Senátní volby v Praze rozložení sil v horní komoře Parlamentu příliš neovlivní

Dubnové doplňovací volby do Senátu v Praze 9 ovlivní rozložení sil v horní komory jen minimálně. Mohly by ale určit, zda bude nejpočetnější frakce ODS, nebo Starostů. Po loňských podzimních volbách mají jejich senátorské kluby shodně po 18 členech.

Starostové do senátních voleb postavili scénáristu a zastupitele pražské Vinoře Davida Smoljaka. ODS vsadila starostu Prahy 9 Jana Jarolíma. Podpořili ho také lidovci, kteří mají s 15 členy třetí nejsilnější frakci.

ČSSD, která má 13 senátorů, zase podpořila kandidáta Pirátů, zastupitele Prahy 9 Petra Daubnera. TOP 09, byť se Starosty sdílí senátorský klub, postavila do voleb předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. Za ANO, které místo v Senátu obhajuje, kandiduje bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík.

Doplňovací volby se počátkem dubna uskuteční kvůli rezignaci Zuzany Baudyšové (za ANO). Senátorkou byla zvolena v roce 2014 a letos na konci ledna na post rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce tak bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Senátorský klub ANO má po odchodu Baudyšové sedm členů, stejně jako po loňských volbách. Počátkem roku jej posílil Jiří Cienciala (za hnutí Občané spolu – nezávislí), který byl v minulém funkčním období členem frakce Strany práv občanů a komunistů. Početně nejslabší frakcí, v níž jsou i zástupci Pirátů, je šestičlenný Klub pro liberální demokracii.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

Včera v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru