dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Senát schválil otevřenost radničních novin, týká se to i Prahy
Novelu musí posoudit ještě prezident republiky. Foto: archiv

Senát schválil otevřenost radničních novin, týká se to i Prahy

Senát dnes schválil novelu tiskového zákona. Ta by měla přispět k tomu, aby radniční noviny nesloužily jen jako čtyřletá propagace starostů a dalších členů místních rad, ale aby poskytovaly adekvátní prostor také opozičním názorům. Norma se týká periodického tisku vydávaného obcemi, kraji, městskými částmi a Prahou.

Podle novely se vydavateli v rámci zprostředkování objektivních a vyvážených informací stanoví povinnost poskytnout přiměřený prostor pro příspěvky všech členů zastupitelstva. Součástí novely je i právo na doplňující informaci, kterého by bylo možné dožadovat se i soudně.

Za porušení povinností stanovených v novele ale nebude hrozit sankce – už Poslanecká sněmovna totiž zamítla návrh Igora Svojáka (ODS), na základě kterého by ministerstvo školství mohlo vydavateli, který by neuveřejnil doplňující informaci, udělit pokutu až do výše 200 tisíc korun. Novelu ještě posoudí prezident.

Některé radniční noviny v Praze nemají dobrou reputaci a byla jim již v minulosti vyčítána nevyváženost. Svůj vlastní měsíčník, Listy hl. města Prahy, vydával až do roku 2011 i pražský magistrát. Po dlouhodobé kritice distribuce i vysoké ceny, kterou za ně město platilo, bylo vydávání Listů zastaveno.


Další články
Nahoru