dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Senát podpořil lesní školky. Alergie snad vyrobili hygienici hygienickými předpisy, řekl senátor
Ilustrační foto: Lesní školka Šárynka

Senát podpořil lesní školky. Alergie snad vyrobili hygienici hygienickými předpisy, řekl senátor

Senátoři dnes drtivou většinou přítomných hlasů rozhodli o tom, že zákon o dětských skupinách bude vrácen zpět do Poslanecké sněmovny. Pozměňovací návrh, který schválili, zahrnuje to, že lesní školky a další alternativní formy předškolní výchovy nebudou muset být povinně registrovány jako dětské skupiny.

Senátoři v pozměňovacím návrhu dále schválili, že by v režimu dětských skupin nebyly spolky. Junák, dobrovolní hasiči či třeba Pionýr. A také to, že pečující osoby v dětských skupinách by musely mít středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání z oblasti pedagogiky, psychologie, zdravotnictví nebo sociální péče.

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) v rozpravě uvedl, že lesní školku navštívil, dětem se tam líbilo, nechtěly domů. Při této příležitosti zavzpomínal na vlastní dětství, například na nemyté ruce. Pobytem v přírodě si děti podle něj vytváří „protilátky proti prevítům“. Řekl, že podezírá hygieniky, že alergie vyrobily hygienickými předpisy. Dříve podle něj tolik alergií nebylo.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) vládní návrh nemá lesním školkám ani dalším zařízením uškodit. Lesní školky jsou podle ní na 3/4 cesty, aby byly registrovány jako mateřské školy podle školského zákona. „Nyní končí jejich dvouletý pilotní projekt, výsledkem je, že jejich vzdělávací program odpovídá školskému vzdělávacím programu,“ řekla. Schází podle ní dohodnout se na hygieně a podobně.

Spor o dětské skupiny

Senátorka Milada Emmerová (ČSSD) řekla, že dětské skupiny by preferovala pouze na přechodnou dobu, jinak za pilíř předškolní výchovy považuje mateřské školy. Za ty se postavila i senátorka Marta Bayerová (KSČM). „Vadí mi, že budeme mít dvě skupiny dětí. Ty šťastnější z mateřských školek projdou i kvalitní předškolní výchovou a vzděláváním. Ty méně šťastné o to budou v dětských skupinách ochuzeny. To se s nimi ale může táhnout celý život,“ řekla Bayerová.

Marksová reagovala, že dětské skupiny v současné době existují v „šedé zóně“, zákon je proto podle ní potřebný. K pozměňovacímu návrhu Senátu se postavila neutrálně. O konečné podobě zákona rozhodne sněmovna. Pražský patriot o dětských skupinách i lesních školkách opakovaně informoval.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru