dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
2°C
pozítří
Pondělí - oblacno
4°C
Senát, magistrát, radnice. Bývalá starostka Prahy 3 Hujová bojuje ve volbách na třech frontách
Pražská politikaVolby 2018Komerční sdělení
Kam až dojede Vladislava Hujová? To rozhodnou voliči už za necelé tři týdny. Foto: archiv V. Hujové

Senát, magistrát, radnice. Bývalá starostka Prahy 3 Hujová bojuje ve volbách na třech frontách

Před letními prázdninami skončila Vladislava Hujová po osmi letech ve funkci starostky Prahy 3 a zároveň přestala být členkou TOP 09. V říjnových volbách vede v třetí městské části kandidátku Starostů pro Prahu, ve volbách do pražského zastupitelstva bude trojkou tohoto hnutí. Zároveň kandiduje do Senátu ve volebním obvodu 26 (Praha 2,3 a část Praha 9 a 10). „Všude bych chtěla pracovat pro Prahu a její obyvatele," říká. 

Pokud Vám dají voliči v říjnu důvěru a budete opět zastupitelkou Prahy 3, jaké budou na následující čtyři roky Vaše priority?
Prioritou je snížení dopravní a hlukové zátěže a vymístění tranzitní dopravy z Prahy 3. Nadále budu trvat na vybudování městského dopravního okruhu, který zajistí tunelové řešení v oblasti ulice Spojovací a neumožní přímý výjezd na Koněvovu ulici. Nabídneme 200 volných bytů občanům městské části Praha 3 k dlouhodobému pronájmu a umožníme bydlet i takzvané střední třídě v obecních bytech za korektní nájemné. V ulici K lučinám vybudujeme 100 nových malometrážních obecních bytů. Další důležitou prioritou je zvelebování veřejného prostoru. Novou podobu získají žižkovská náměstí Barikád, Kostnické, Tachovské a na předláždění chodníků vyčleníme 200 milionů korun.

hujova-zizkov Jako jeden z prvních pražských politiků jste přišla s požadavkem, aby na Prahu 3 vedla linka metra D. Jaké pro to máte hlavní argumenty?
Metro D na Žižkově mělo už dávno být. Politické rozhodnutí v minulosti způsobilo, že trasa do Letňan nevede přes Žižkov, ale přes Karlín. V návrhu metropolitního plánu jsou tří územní rezervy na stanice metra – Prokopovo náměstí, Nákladové nádraží Žižkov a Jarov u kolejí VŠE. Budova nákladového nádraží by měla být využita nejen ke kulturním účelům, ale měla by sloužit i pražskému magistrátu. Díky tomu by nebylo nutné platit stamiliony korun za pronájem Škodova paláce. Přestal by platit argument, že metro na Žižkov není výhodné z důvodu malého počtu cestujících.  Urychlila by se tak příprava budování metra D na Žižkov a vybudování nové tramvajové trati přes nádraží až na Jarov. Praha, která usiluje o nákup budovy nádraží, by měla usilovat i o získání 15 hektarů pozemků v jižní části Nákladového nádraží Žižkov, dokud jsou v územním plánu určeny pouze k drážnímu využití a vybudovat zde metropolitní park, který by přispěl ke zlepšení dnešního velkého problému tepelných ostrovů ve městě a sloužil by Pražanům k relaxaci.

Jak byste popsala tým kandidátek a kandidátů hnutí Starostové pro Prahu, který na Praze 3 vedete do voleb?
Téměř osm let jsem byla starostkou Prahy 3, ale v červnu jsem byla „spravedlivě“ potrestána za to, že jsem vystoupila z TOP 09 a byla jsem odvolána. Velmi mě potěšilo, že obyvatelé Prahy 3, kteří nejsou členy žádné politické strany, i když mnozí z nich se významně společensky angažují, chtějí zachovat kontinuitu rozvoje Prahy 3. Na sestavení kandidátky STAROSTOVÉ PRO PRAHU byl čas pouze jeden měsíc a na 35 míst bylo 59 zájemců. Vedu kandidátku úžasných lidí, pro které je Praha 3 vše, milují Prahu a chtějí být hrdí Pražané.

hujova-plakat Kandidujete i do Senátu. Jaké byste měla cíle a priority v horní komoře Parlamentu?
V Senátu PČR chci pracovat také pro Prahu. Budu usilovat o změnu legislativy, aby Praha mohla získávat až 8 miliard ročně na 300 tisíc obyvatel, kteří v Praze dlouhodobě žijí, ale nemají trvalé bydliště. Chci prosadit trestně právní odpovědnost za napadení záchranářů, ale i zaměstnanců veřejných služeb, jako jsou řidiči MHD, terénní sociální pracovníci, či třeba poštovní doručovatelé.

Jste i trojkou na kandidátce Starostů pro Prahu ve volbách do  pražského zastupitelstva. Jaké by byly Vaše priority zde?
Praha se věnuje budování sportovního zázemí a cyklostezek, ale zapomíná na spolkový život. Odjakživa všude tam, kde fungoval spolkový život, vzkvétala i obec. Bez existence dobrovolných hasičů, zahrádkářů, kynologů, myslivců, rybářů, přátel vojenské historie, motoristických či sběratelských sdružení, skautů, sokolů a řady dalších spolků, si řada z nás neumí svůj volný čas ani představit. Je třeba vyčlenit vodné městské pozemky a nájemní prostory pro spolkové činnosti a budovat zázemí pro volnočasové aktivity Pražanů, včetně spravedlivého dotačního systému podporujícího činnost spolků. Osobně se zasadím za stabilizaci zahrádkářských osad tak, jak se to povedlo v Praze 3, ale i o vybudování osad zcela nových.

Přišla byste jako senátorka nebo pražská zastupitelka s nějakou zákonodárnou iniciativou ve prospěch Pražanů?
Senát a hl. m. Praha mohou iniciovat legislativní změny a mým cílem je, aby Praha mohla získávat finance za ty, kteří v Praze žijí a konzumují vše, co Praha nabízí. Praze však nepřinášejí žádné finanční prostředky. Jednou z cest, je změna ohlašovací povinnosti trvalého pobytu nebo úprava v rámci rozpočtového určení daní.


Pokud uspějete na všech „frontách“, dokážete se všemu věnovat naplno, nebo byste něco takzvaně pustila?
Přímá volba do Senátu PČR zavazuje. Budu-li zvolena senátorkou, budu se této práci věnovat naplno. Umím si představit, že funkce senátorky, zastupitelky a případně starostky se mohou velmi dobře doplňovat. K tomu je však ještě dlouhá cesta a jsem připravena působit tam, kde mě metropolitní hnutí Pro Prahu bude potřebovat.

Kde na internetu i při kontaktní kampani se s Vámi mohou lidé před volbami setkat a seznámit se s Vašimi názory?
Lidé se mě mohou na cokoliv ptát hujova.vladislava@praha3.cz nebo se seznámit s mými postoji a názory na sociálních sítích, aktivně používám facebookový twitterový profil nebo získají informace na www.proprahu.cz. Nedávno se mě ptali: Co byste v případě zvolení do Senátu udělala jako první? Odpověděla jsem, že bych otevřela senátorskou kancelář, abych mohla přímo komunikovat s lidmi. Je pro mě totiž nepochopitelné, že stávající senátor Libor Michálek, který ani nežije v našem senátním obvodu, si tu za šest let nezřídil ani kancelář.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru