dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Semelová: Určitě nás čekají skvělé zítřky. Jen aby to netrvalo až do voleb
Marta Semelová. Foto: archiv

Semelová: Určitě nás čekají skvělé zítřky. Jen aby to netrvalo až do voleb

Stranám zastoupeným v pražském zastupitelstvu se už přes čtvrt roku nedaří dohodnout novou koalici, který by měla v pětašedesátičlenném sboru většinu. Server Pražský patriot umožňuje představitelům stran, aby probíhající jednání komentovali. Nyní dáváme prostor předsedkyni zastupitelského klubu KSČM Martě Semelové. Strany v zastupitelstvu sice opakují, že s komunisty nejednají, nicméně vzhledem k tomu, že k tomu, jak jsou „karty (mandáty) rozdány“, čtyři hlasy od KSČM se možná nové koalici (i když se k tomu nebude veřejně hlásit) budou v zastupitelstvu hodit.

Komentář Marty Semelové, předsedkyně zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu hl. m. Prahy

Ve čtvrtek 25. února bude zasedat Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Do tohoto data chce ANO s ČSSD vyřešit otázku vlády nad Prahou. Alespoň jsme si to mohli přečíst před pár dny v tisku. Situace se mění každým dnem, dokonce každou hodinu. To, co platilo včera, už v tuto chvíli může být úplně jinak. Jednou je hlavním protagonistou ANO, pak s vážným a rozhodným výrazem převezme otěže TOP 09, do toho si začne hrát na hlavního hrdinu Trojkoalice.

ODS zase s vážnou tváří přesvědčuje občany, že jim opravdu, ale opravdu nejde o posty, ale o programové otázky. Mimochodem mezi ty jejich programové požadavky, které předložili představitelé této „demokratické“ strany ostatním, je například zrušení Fondu sociálního bydlení. Jak ušlechtilé!

Nestabilita v hlavním městě v tomto volebním období doznává takových rozměrů, že občané jen nechápavě kroutí hlavou, co si to v říjnu 2014 zvolili. A je to opravdu síla! Když si promítneme, co všechno se za tu dobu stalo…

Po volbách měsíc trvalo, než se Adriana Krnáčová ujala své funkce, v srpnu 2015 už přišla první krize, když tehdejšímu náměstku Stropnickému byla odebrána agenda stavebních předpisů, o dva měsíce později se koaliční zastupitelé (ANO, ČSSD, Trojkoalice) vzájemně zuřivě odvolávali a pár týdnů na to byl ohlášen konec této slavné koalice.

Jeden novinář spočítal, že z těch dnes už 492 dnů, které od voleb uplynuly, pouhých 258 dní fungovala radniční koalice. A dny ubíhají dál a my můžeme v denním tisku číst stále stejné titulky: „Praha opět hledá většinu“, „Další vyjednávání o pražské koalici“, „Koaliční schůzka v Praze výsledky nepřinesla“, „Vyjednavači se sejdou opět příští týden“, „Praha stagnuje, strategická rozhodnutí znemožňuje krize“.

A v Praze je dál bezvládí, respektive tu vládne rada, která nemá většinu, jejíž členové do poslední chvíle neví, jak budou kolegové hlasovat, které materiály, touto radou předložené, projdou a které ne. Napjatá situace, neschopnost dohodnout se na nějaké formě politické spolupráce, zákulisní intriky, osobní napadání a podrazy paralyzují chod hlavního města.

Ale neklesejme na mysli. Podle zastupitele Ludvíka (ČSSD) „už vychladly takové ty osobní vášně a v tuhle chvíli už je to fakt o tom jednání“. Paní primátorka zase sdělila, že chce, aby zde vznikla silná a stabilní koalice. Takže nás určitě čekají skvělé zítřky. Jen aby to netrvalo až do příštích řádných voleb, které se v Praze mají konat až v roce 2018.


Další články
Nahoru