Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Sekyra Group zažádala o rozhodnutí pro jižní část čtvrti Smíchov City
Loni na podzim začala výstavba první etapy nové čtvrti Smíchov City. Foto: JP / Vizualizace: Sekyra Group

Sekyra Group zažádala o rozhodnutí pro jižní část čtvrti Smíchov City

Developerská společnost Sekyra Group zažádala stavební úřad o územní rozhodnutí pro stavbu jižní části nové čtvrti Smíchov City v Praze 5. ČTK to zjistila z úřední desky městské části. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, ta jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.

Zatímco severní část, kterou firma začala stavět loni v září, bude tvořena z větší části bytovými domy, ta jižní má být komerční. Tvořit ji budou podle zveřejněného dokumentu čtyři budovy nového ústředí České spořitelny, tři další kancelářské stavby a hotel. Součástí stavby jsou dva nové parky.

Celkem má mezi Smíchovským nádražím a Na Knížecí vzniknout téměř 400 000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru.

smichov-city-prvni-etapa-a Kampus pro Českou spořitelnu má mít celkovou plochu 130 000 metrů čtverečních. Praha 5 plánuje v nové čtvrti postavit školu, na kterou by měla podle předjednané dohody od developera získat pozemky.

Na výstavbu čtvrti jsou navázány také dopravní stavby, z nichž největší je dopravní terminál u smíchovského nádraží. Na střeše současného vlakového nádraží vznikne autobusový terminál, který se tam přesune z Knížecí. V plánu je také stavba záchytného parkoviště P+R a nové lávky pro pěší na jiném místě, než je stávající. Projekt bude financovat hlavní město a má vyjít na asi dvě miliardy korun, magistrát nyní připravuje dokumentaci. Samotné nádraží plánuje rekonstruovat Správa železnic, která v jižním křídle plánuje svoje nové sídlo.

Sekyra Group staví v Praze kromě Smíchov City také novou čtvrť Rohan City na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na pozemcích bývalého nákladového nádraží.

V areálu Nákladového nádraží Žižkov připravují projekty také firmy Penta a Centra Group. Právě rozvoj na takzvaných brownfieldech, tedy velkých nezastavěných plochách v širším centru Prahy, je podle vedení města zásadní pro rozvoj metropole.

Další významné brownfieldy se nacházejí například mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a u Masarykova nádraží, kde začátkem letošního roku začala stavět Penta.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru