Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sekyra Group zažádala o rozhodnutí pro jižní část čtvrti Smíchov City
Loni na podzim začala výstavba první etapy nové čtvrti Smíchov City. Foto: JP / Vizualizace: Sekyra Group

Sekyra Group zažádala o rozhodnutí pro jižní část čtvrti Smíchov City

Developerská společnost Sekyra Group zažádala stavební úřad o územní rozhodnutí pro stavbu jižní části nové čtvrti Smíchov City v Praze 5. ČTK to zjistila z úřední desky městské části. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, ta jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.

Zatímco severní část, kterou firma začala stavět loni v září, bude tvořena z větší části bytovými domy, ta jižní má být komerční. Tvořit ji budou podle zveřejněného dokumentu čtyři budovy nového ústředí České spořitelny, tři další kancelářské stavby a hotel. Součástí stavby jsou dva nové parky.

Celkem má mezi Smíchovským nádražím a Na Knížecí vzniknout téměř 400 000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru.

smichov-city-prvni-etapa-a Kampus pro Českou spořitelnu má mít celkovou plochu 130 000 metrů čtverečních. Praha 5 plánuje v nové čtvrti postavit školu, na kterou by měla podle předjednané dohody od developera získat pozemky.

Na výstavbu čtvrti jsou navázány také dopravní stavby, z nichž největší je dopravní terminál u smíchovského nádraží. Na střeše současného vlakového nádraží vznikne autobusový terminál, který se tam přesune z Knížecí. V plánu je také stavba záchytného parkoviště P+R a nové lávky pro pěší na jiném místě, než je stávající. Projekt bude financovat hlavní město a má vyjít na asi dvě miliardy korun, magistrát nyní připravuje dokumentaci. Samotné nádraží plánuje rekonstruovat Správa železnic, která v jižním křídle plánuje svoje nové sídlo.

Sekyra Group staví v Praze kromě Smíchov City také novou čtvrť Rohan City na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na pozemcích bývalého nákladového nádraží.

V areálu Nákladového nádraží Žižkov připravují projekty také firmy Penta a Centra Group. Právě rozvoj na takzvaných brownfieldech, tedy velkých nezastavěných plochách v širším centru Prahy, je podle vedení města zásadní pro rozvoj metropole.

Další významné brownfieldy se nacházejí například mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a u Masarykova nádraží, kde začátkem letošního roku začala stavět Penta.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru