Šekelí léta. Sex, vztahy a hledání svobody v devadesátkovém Izraeli
29. května 2025 16:35
Co fungovalo (a co ne) na číšnici jemenského původu, irácko-ruskou bubenici, brazilskou sexbombu nebo doktorku filozofie z Buenos Aires? Proč vzal nejhorší brigády v dějinách lidstva? Ale hlavně: Proč je vše v Izraeli „tak trochu Západ a tak trochu Orient“? O tom všem jsou Šekelí léta (nastole, 399 Kč), která podle slov autora stojí za všechny šekely.
„Všichni mají názor na Izrael. Všichni mají názor na Židy. Ale málokdo ten správný. Tím nechci lidem brát právo na vlastní postoj. Ať si každý používá, jaký chce. Spíš mě mrzí, že si valná většina jedinců dělá obrázek o Izraelcích z útržkovitých zpráv, v nichž se objevují už desítky let stejné stereotypní obrazy,“ říká David Shorf a pokračuje: „Pejzatí Židé modlící se u Zdi nářků, palestinské děti vrhající kameny na izraelské vojáky. Holky se samopaly v izraelských uniformách. Jeruzalém s ikonickými výjevy a mešitou se zlatou kopulí. Zprávy o úspěších izraelských vědců. Mimořádné zásluhy malého národa, které ohromují svět ve vědě, počtu start-upů nebo třeba proočkovanosti populace. Z toho všeho si chudák český člověk vytváří nějaký obraz. Představuju si to jako směs klipovitých dojmů, z kterých se skládá nepřesný výsledek.“
David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v Raketě Bořka Slezáčka, vlastní reklamní agenturu a je vztahový kouč. Co si z toho všeho vybrat? Sám o sobě říká, že nejsilnějším zážitkem, který zatím nic nepřebilo, byla právě doba strávená v IDF (Israeli Defence Forces). Právě tam si totiž vyzkoušel, jak to má sám se sebou. Jelikož se vždy zajímal o vztahy, ať již v dynamice skupiny anebo mezi páry, není nakonec takové překvapení, že práce, která ho nyní naplňuje, se týká právě koučování. Na rozdíl od reklamy v ní totiž vidí smysl. Je ženatý s terapeutkou Kristýnou a má dvě děti z předchozího manželství.