dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Segway asi zmizí z chodníků od června, Praha 1 dokončuje vyhlášku
Vozítka Segway se mohou projíždět na chodnících. To se od léta změní. Foto: archiv

Segway asi zmizí z chodníků od června, Praha 1 dokončuje vyhlášku

Praha 1 dokončuje dvě verze vyhlášky, kterou bude omezen provoz Segway v centru metropole. Nová pravidla by měla začít platit v průběhu jara.

Donedávna bylo na vozítka nahlíženo jako na chodce, takže se mohla pohybovat na přeplněných chodnících. Docházelo ke kolizím a zraněním. Jelikož chodci mohou mít alkohol v krvi, na Segway je doposud možné v Praze klidně sednou po vypití piva, vína či dokonce něčeho ostřejšího.

Radnice první městské části dlouhodobě tento stav kritizovala, ale bez změny zákona toho moc dělat nemohla. Po té, co byla nedávno schválena novela zákona o silničním provozu, která, mimo jiné, umožnila obcím omezit provoz vozítek Segway, „jednička“ začala připravovat vyhlášku.

„Dokončujeme dvě varianty. Jednu je více restriktivní, jak jsme si to původně přáli. Stanovuje, že Segway budou v historickém centru úplně zakázány. Až na oblasti, kde bude provoz vozítek bezpečnější, například na poměrně široké náplavce Dvořákova nábřeží,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Druhá varianta je mírnější, provoz Segway by povolila na více místech.

Proč vlastně dvě varianty? Praha 1 se obávala, že by s tvrdší verzí mohla narazit u ministerstva vnitra, kterému přísluší dozor nad právními akty obcí vydanými v samostatné působnosti. Úřad však serveru Pražský patriot sdělil, že se do znění vyhlášky „nebude míchat“. „Ministerstvo vnitra v dané záležitosti nemá žádné kompetence,“ sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

„To je skvělá zpráva, věřím, že se tudíž na radnici do konce března dohodneme na přísnější verzi vyhlášky, díky které přestanou vozítka Segway ohrožovat chodce,“ reagoval starosta Lomecký.

Anketa

Souhlasíte se snahou omezit provoz dvoukolek segway v centru Prahy?

85.4%
(85.4%)
14.6%
(14.6%)
Připomeňme, že podle zákona o silničním provozu může nyní „obec nařízením vymezit na svém území místa, kde je provozování osobního přepravníku na chodníku, stezce pro chodce, stezce pro chodce a cyklisty, na odděleném pruhu pro chodce na stezce pro chodce a cyklisty, na pěších a obytných zónách nebo vozovce zakázáno.“ Osobním přepravníkem je myšlen Segway.

Pokud Praha 1 schválí během března vyhlášku, předloží ji pražským zastupitelům, kteří by o ní mohli hlasovat už v dubnu či květnu. „A pokud by ji schválili, mohla by začít platit od začátku června, kdy se sezona Segway rozjíždí naplno,“ dodal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Další články
Nahoru